آخرین شرایط صادرات نفت ایران به چین

به گزارش تور ایران، تمام صادرنمایندگان نفت دنیا تمایل دارند که به چین نفت صادر نمایند. در واقع چین عظیم ترین هدف صادرنمایندگان عظیم دنیا از جمله عربستان، عراق و روسیه است.

آخرین شرایط صادرات نفت ایران به چین

همایون فلک شاهی، تحلیلگر موسسه کپلر با بیان این نکته درباره بازار نفت چین شرح داد: رقابت مالی (برای تصاحب بازار چین) نه تنها بین ایران و روسیه بلکه بین ایران، روسیه، عربستان، عراق و… وجود دارد و در این رقابت چین عظیم ترین برنده است؛ زیرا می تواند تخفیف بیشتری از این تأمین کنندگان بگیرد.

وی درچنین شرایطی تأکید کرد: چین به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد، چون می داند که این عملکرد قدرت چانه زنی اش را در برابر آمریکا قوی تر می نماید.

فلک شاهی در شرح بازار مصرف نفت گفت: مصرف نفت خام چین حدود 15 میلیون بشکه در روز است درحالی که آمریکا حدود 20 میلیون بشکه نفت در روز مصرف دارد (یعنی حدود 20 درصد تقاضای نفت دنیا)، البته در شرایط عادی و نه شرایط ویژه کرونایی. اما احتمالا از 2025-2030 چین با پشت سرگذاشتن آمریکا اولین مصرف کننده نفت دنیا خواهد شد.

وی معتقد است که شرایط کنونی نشانه ای از وابستگی نفتی چین به روسیه را نشان نمی دهد و کوشش چین در چندماه گذشته برپایه خرید نفت با پایین ترین قیمت به وسیله شرکت های دولتی یا شرکت های پالایش خصوصی بوده است، اما به طورکلی از هنگامی که ماجرای روسیه و شبه جزیره کریمه به وجود آمد و روسیه از سوی اروپا تحریم شد، چین قراردادهای بلندمدت تأمین انرژی نظیر واردات 38 میلیارد مترمکعب گاز به وسیله خط لوله قدرت سیبری را با روسیه منعقد کرد که سبب ایجاد روابط نزدیک بین دوکشور شد.

فلک شاهی به افزایش سهم روسیه در بازار نفت چین از 3 به 11 درصد اشاره نموده و گفت: اگر به معاملات نفت به وسیله راه های دریایی دقت کنیم، متوجه می شویم که از 2013 تا 2020 سهم روسیه در بازار چین از 3 درصد به 11 درصد رسیده و این درحالی است که همزمان سهام عربستان کاهش پیدا نموده و از 25 درصد به 19 درصد رسیده است. در نتیجه می توان گفت که از سال 2014 روسیه و چین به یک نوع اتحاد مالی حداقل در زمینه انرژی و سیاسی رسیده اند که هدف مشترک شان مقاومت یا یک تعادل با سیاست آمریکاست.

این کارشناس حوزه انرژی در ادامه درباره اینکه آیا روسیه می تواند جایگزین نفت ایران در چین باشد، شرح داد: روسیه صددرصد می تواند جایگزین نفت ایران در بازار چین باشد، نه فقط روسیه بلکه کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به خاطر شباهت کیفیت می توانند جایگزین نفت ایران باشند، حتی روابط مالی چین با این کشورها در سال های اخیر قوی تر شده و شرکت های چینی در صنعت بالادستی نفت عراق بیش از دیگر کشورها فعال هستند.

وی گفت: در سال های اخیر سهم ایران در بازار نفتی چین از راستا دریایی از 10 درصد در سال 2016 به 3 درصد افت کرد، اما سهم عربستان در این مدت از 16 درصد به 19 درصد رسیده است.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1188

به "آخرین شرایط صادرات نفت ایران به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط صادرات نفت ایران به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید