آزادی فوری زندانیان شرط طالبان برای مصاحبه با کابل است

به گزارش تور ایران، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در مصاحبه با خبرنگاران در ارتباط به کم کاری های حکومت افغانستان برای برگزاری مذاکرات بین الافغانی؛ ناراضی بودن طالبان از فرایند آزادی زندانیان خود و آمادگی این گروه برای برگزاری مذاکرات بین الافغانی توضیحاتی را بیان نمود.

آزادی فوری زندانیان شرط طالبان برای مصاحبه با کابل است

این سخنگوی طالبان حکومت افغانستان را به سنگ اندازی در فرایند تحکیم صلح در افغانستان محکوم کرد واذعان داشت که طالبان از فرایند آزادی زندانیان راضی نیست، قرار بود فرایند آزادی زندانیان تا تاریخ 10 مارس به اتمام برسد اما اینگونه نشد و این موضوع باعث تأخیر در برگزاری مذاکرات بین الافغانی شده است.

به گفته شاهین به محض اینکه زندانیان این گروه آزاد شوند؛ طالبان ظرف یک هفته خود را برای گفتگوهای بین الافغانی آماده می نمایند.

هرچند به گفته شاهین، طالبان از جریان آزادی زندانیان خود توسط حکومت افغانستان بر اساس توافقنامه صلح راضی نیستند اما شاهین می گوید که خوب است این فرایند ادامه دارد اما باید زودتر به اتمام برسد تا همه طرف ها وارد گفتگوی بین الافغانی شوند.

شاهین در این ارتباط از کم کاری های بعضی مقامات در حکومت افغانستان نسبت به اجرایی کردن مواد تفاهمنامه صلح انتقاد نموده و مدعی شد: بعضی ها دوام جنگ را به نفع خود می بینند.

شاهین می گوید: ما می دانیم فرایند صلح مخربینی دارد که دوام شرایط فعلی را به نفع خود می بینند.

شاهین هشدار داد که در آینده این چهره ها بیشتر آشکار خواهند شد.

به گفته این سخنگوی طالبان مخالفان صلح در افغانستان تلاش می نمایند در راه فرایند صلح با بهانه جویی موانعی ایجاد نمایند.

این در حالی است که بعضی صاحب نظران افغان به رسانه ها گفته اند که مذاکرات بین الافغانی به زودی برگزار نخواهد شد، چرا که مشکل حکومت افغانستان با طالبان ریشه دارتر از مشکل طالبان با آمریکا است.

شاهین در پاسخ به این اظهار نظرها بیان داشت: اگر اراده قوی برای صلح موجود باشد، مذاکرات بین الافغانی شاید نسبت به مذاکره با آمریکائیها آسان تر باشد زیرا ما زبان مشترک و فرهنگ مشترک داریم.

وی در انتها گفت: بعضاً کسانی که قبل از شروع مذاکرات بین الافغانی می گویند که مذاکرات بین الافغانی خیلی مشکل خواهد بود، نشان از این دارد که خودشان نیز اراده قوی صلح ندارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1225

به "آزادی فوری زندانیان شرط طالبان برای مصاحبه با کابل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادی فوری زندانیان شرط طالبان برای مصاحبه با کابل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید