آمریکا با پروژه آیلپ جوانان عراقی را در مقابل حکومت قرار می دهد، دلار بگیر، شعار بده، جریان ساز شو !

به گزارش تور ایران، آمریکا با مستمسک یک دوره آموزشی با بن مایه تفریحی، آموزشی و اجتماعی افرادی را تربیت نموده که این روزها خط دهی آشوب ها و اغتشاشات را با تحریک مردم به ماندن در خیابان ها و سر دادن شعارهای ضد دولتی برعهده دارند.

آمریکا با پروژه آیلپ جوانان عراقی را در مقابل حکومت قرار می دهد، دلار بگیر، شعار بده، جریان ساز شو !

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش ، شاید زمانی که سفارت آمریکا در بغداد و دفتر فرهنگی وزارت امور خارجه این کشور به طور محرمانه و به دور از مانور رسانه ای پروژه ای موسوم به Iraqi Young Leaders Exchange Program (برنامه آموزشی رهبران جوان عراقی) را با عنوان اختصاری IYLEP (آیلپ) کلید زدند، کمتر کسی تصور می کرد از درون یک دوره آموزشی ساده با بن مایه تفریحی، آموزشی و اجتماعی افرادی بیرون بیایند که این روزها خط دهی آشوب ها و اغتشاشات را با تحریک مردم به ماندن در خیابان ها و سر دادن شعارهای ضد دولتی برعهده بگیرند.

برگزاری دوره ها که با حمایت های سازمان یادگیری جهانی (world Learning) برگزار می گردد، به صورتی است که جوانان عراقی با مراجعه به وب سایت سفارت آمریکا، از طریق کانال های معرفی شده از طریق این سفارتخانه یا جذب از طریق عاملان سفارت آمریکا در بغداد و سایر نقاط این کشور وارد فرایندی چند ماهه و چند ساله می شوند که بخشی از این فرایند، برگزاری دوره های آموزشی ماهانه (چهار هفته ای) در آمریکا و سفر به ظاهر تفریحی به واشنگتن است که معمولاً ماه های ژوئیه و آگوست هر سال برگزار می گردد.

سرشاخه های آیلپ چگونه انتخاب می شوند؟

نکته قابل توجه در ارزیابی و جذب جوانان عراقی تسلط آنها بر زبان انگلیسی است که بتوانند در مواقع لزوم (البته با ادعای ارتباط با مسئولان غربی آیلپ) با خط دهی های جریانی که از سوی آمریکا راهنمایی می گردد، هماهنگ شوند. گرایش ذاتی به مدیر بودن، ریاست کردن و حس کار گروهی و جریان سازی ازجمله مواردی است که جوانان عراقی را می تواند به عنوان یک سرشاخه در مجموعه آیلپ ارتقا دهد. آنها در پوشش آموزش و ارائه خدمات اجتماعی جوانان عراقی را جذب می نمایند و به نقاط مختلف کشور می برند تا با جغرافیای شهرهای دیگر آشنا شوند.

یکی از سرشاخه های آیلپ در حال آموزش جوانان عراقی

عمده تمرکز آیلپ روی جوانان 15 تا 17 ساله عراقی است و میزان جذب آنها از سال 2007 تا 2019 رشد قابل توجهی داشته است؛ چه اینکه در آخرین دوره آموزشی بیش از 2 هزار و 500 نوجوان عراقی ثبت نام کردند و آموزش های خود را در واشنگتن زیر نظر سرشاخه هایی دیدند که پیش تر در این مجموعه از طریق مربیان آمریکایی آموزش دیده و توجیه شده بودند. طبق آمار، در دوره 2018 حدوداً 60 درصد نوجوانان دختر مشارکت کردند که حدود 50 درصدشان از استان های شیعه نشین عراق بوده اند.

عمده جوانانی که در این برنامه شرکت می نمایند در فضای مجازی فعالیت گسترده دارند و فعالیت هایشان نیز عمدتاً حول موضوعات اجتماعی و تحولات روز عراق انجام می گردد. به عنوان نمونه یکی از کسانی که در این برنامه حضور داشت در بصره شبکه ای از داوطلبان را برای یاری به پناهندگان و آوارگان این استان ایجاد نموده بود. اعضای این شبکه برای بیش از 300 خانواده پول، لباس، غذا و دارو تهیه می کردند. این گروه با داشتن بیش از 4 هزار دنبال نماینده در فیس بوک، حضور مؤثری در رسانه های اجتماعی دارد و این موضوع زمینه های جریان سازی های مدنظر دولت آمریکا را در عراق فراهم می نماید.

جذب جوانان در بغداد؛ دوره آموزشی در واشنگتن، جریان سازی در اربیل

گرچه ماهیت این گونه اقدامات آموزشی معرفی شده است، ولی گزارش های موجود از نحوه آموزش جوانان عراقی نشان می دهد تمایل زیادی برای عکسبرداری از مکان های حساس شهری، بانک ها، مقرهای نظامی و ... دارند و کلاس های خود را به صورت زوج (یک دختر و یک پسر) در پوشش روابط خانوادگی برگزار می نمایند! نکته قابل تأمل و مبهم کلاس ها و فرایند جذب در این است که آمریکایی ها جوانان عراقی را با تسلط به زبان انگلیسی جذب می نمایند، ولی کلاس ها یا دوره یک ماهه در واشنگتن به زبان عربی برگزار می گردد. علاوه بر این، معمولاً 6 ماه بعد از خاتمه هر سفر نشست مشترکی در اربیل عراق برگزار می گردد که در آن همه شرکت نمایندگان گرد هم جمع می شوند و آموزش های نهایی و در واقع شیوه جریان سازی را فرا می گیرند.

جوانان عضو آیلپ

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین تقبل نموده است زمینه های سفر به واشنگتن جوانانی را که به کمپین های مختلف مؤسسه بپیوندند، رایگان فراهم کند تا تنها دغدغه آنها موضوعات آموزشی باشد. جوانان عراقی در قبال عضویت در آیلپ تحت پوشش خدمات رفاهی قرار می گیرند، تردد رایگان در واشنگتن، خدمات بهداشتی و درمانی و حتی یاری هزینه ای برای دوره هایشان پرداخت می گردد. طبعاً وجود چنین امکانات و خدماتی هر جوان عراقی را وسوسه می نماید تا برای جدا شدن از مسائل مالی داخلی کشورش، فریب ظاهر آموزشی این مؤسسه آمریکایی را بخورد و در برابر خط دهی های آنها که عمدتاً ضد دولتی و خلاف منافع ملی عراق است، سکوت نمایند.

در پروتکل ادعایی که وزارت امور خارجه آمریکا برای اهداف آموزشی آیلپ تعریف نموده است، موارد زیر وجود دارد:

- تقویت تفاهم متقابل میان مردم آمریکا و عراق

- آموزش و تقویت مشارکت های مدنی به جوانان عراقی

- آشنایی شرکت نمایندگان با حقوق شهفرایندی و مسئولیت های اجتماعی

- تقویت مهارت های رهبری جوانان عراقی

- تربیت کادر دارای احساس مسئولیت از جوانان عراقی

هدف اصلی سرمایه گذاری آمریکا برای روی جوانان عراقی

با توجه به این پروتکل، دو بند آخر را می توان هدف اصلی سرمایه گذاری آمریکا روی جوانان عراقی بیان کرد تا علاوه بر شستشوی مغزی، آنها را برای تحریک به تظاهرات ضد دولتی، آشوب و ناامنی و در نهایت ایجاد اغتشاش و حمله به مراکز و پایگاه های دینی آماده نمایند.

هاشم الموسوی، سخنگوی سابق مقاومت اسلامی نجباء پیش تر در اظهاراتی درباره وجود چنین تشکل هایی در عراق هشدار داده و گفته بود: سفارت آمریکا در کوشش است تا ایده های متفاوتی را برای هدف قرار دادن ارزش های اسلامی و انسانی در عراق ارائه دهد و از همه امکانات برای ایجاد شکاف میان بخش های جامعه عراق استفاده می نماید.

هاشم الموسوی، سخنگوی سابق مقاومت اسلامی نجباء

وی اضافه کرد: هدف سفارت از برنامه آیلپ تجهیز ارتش های سایبری و اعزام آنها به آمریکا برای ورود به دوره های آموزشی به بهانه برنامه های تقویت توانمندی و استعدادهاست، اما در واقع هدف واشنگتن تربیت افرادی به عنوان تحلیلگران سیاسی است که بعدها در صفحه های تلویزیون ظاهر شوند و اسلام سیاسی را هدف قرار دهند و این توهم را ایجاد نمایند که اسلام سیاسی شکست خورده است و باید جنبشی مدنی سکانداری عراق را برعهده بگیرد.

سفارت آمریکا در بغداد این روزها در حال تبلیغ آیلپ 2020 است؛ برنامه های که قرار است تابستان 2020 برگزار گردد و با توجه به آشکار شدن نقش این گونه برنامه ها در آشوب ها و اغتشاشات اخیر عراق باید منتظر ماند و دید مقامات ارشد عراقی اجازه ادامه چنین تحرکاتی را خواهند داد یا خیر؟

منبع: آنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 740

به "آمریکا با پروژه آیلپ جوانان عراقی را در مقابل حکومت قرار می دهد، دلار بگیر، شعار بده، جریان ساز شو !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا با پروژه آیلپ جوانان عراقی را در مقابل حکومت قرار می دهد، دلار بگیر، شعار بده، جریان ساز شو !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید