اجرای طرح توانمندسازی مبتنی بر جامعه روی 120 معلول افغان در پیشوا

به گزارش تور ایران، نجمه اسماعیلی در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد توانمند سازی افاغنه پیشوا گفت: از جمله طرح هایی که برای اولین بار در اداره بهزیستی شهرستان پیشوا انجام شد طرح توانمند سازی مبتنی بر جامعه افاغنه است، که در این طرح که در بازه زمانی 5 ماهه انجام گرفت 120 معلول افاغنه که معلولیت آنها در حد شدید و یا خیلی شدید بود و از لحاظ وضعیت مالی شرایط مناسبی نداشتند شناسایی شدند و پس از شناسایی افراد معلول خدماتی از سوی بهزیستی و با همکاری کمیساریای عالی امور پناهندگان همچون آموزش درخانواده، آموزش خارج از خانواده، توزیع وسایل یاری توانبخشی (ویلچر، سمعک، واکر و...) ومعرفی آنها به بیمارستان در جهت جراحی های چشم، ارتوپد، گفتار درمانگر ،کاردرمانگر و پزشکان متخصص صورت گرفت.

اجرای طرح توانمندسازی مبتنی بر جامعه روی 120 معلول افغان در پیشوا

رییس اداره بهزیستی پیشوا گفت: تشکیل شورای سالمندان از دیگر خدمات معاونت توانبخشی است که این طرح نیز برای اولین بار در پیشوا اجرا شده است.

وی افزود: منظور از سالمند کلیه افراد 60 سال و بالاتر است و منظور از ساماندهی سالمندان در واقع بهبود روش زندگی و ارتقاء کیفیت آنها و ایجاد رضایت از زندگی در سالمندان به وسیله ارائه خدمات رفاهی، بهداشتی، درمانی و توانبخشی است، که با توجه به موارد ذکر شده تاکنون 2 دوره جلسات آموزشی خانواده، برنامه های پیشگیرانه از دیابت در سالن همایش های فرمانداری شهرستان برای این عزیزان برگزار شده است، همچنین ویزیت رایگان پزشک در یک دوره از دیگر خدمات این معاونت برای سالمندان است.

اسماعیلی گفت: ویزیت در منزل ضایعه نخاعی ها با همکاری شبکه بهداشت شهرستان برای اولین بار و ارائه خدمات پزشکی- روان شناسی و مددکاری نیز از مهم ترین اقدامات این حوزه بوده است.

وی گفت: بحث مناسب سازی ادارات و بازدید و سرکشی ادارت شهرستان در راستای سهولت در تردد معلولین نیز از جمله برنامه هایی است که به صورت مداوم در این معاونت در حال پیگیری است.

رییس اداره بهزیستی پیشوا افزود: منظور از مناسب سازی، آماده سازی محیط برای استفاده افراد کم توان جسمی و معلولان است تا بتوانند مانند افراد عادی از امکانات محیط استفاده نمایند ،چرا که در صورت رعایت نکردن مناسب سازی محیط بزرگترین گروه اقلیت جامعه(معلولان و سالمندان( از حقوق شهروندی خود بی نصیب خواهند ماند و برای حضور در اجتماع با مسائل جدی روبرو می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 220

به "اجرای طرح توانمندسازی مبتنی بر جامعه روی 120 معلول افغان در پیشوا" امتیاز دهید

1 کاربر به "اجرای طرح توانمندسازی مبتنی بر جامعه روی 120 معلول افغان در پیشوا" امتیاز داده است | امتیاز: 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح توانمندسازی مبتنی بر جامعه روی 120 معلول افغان در پیشوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید