الاعرجی: فعالیت ناتو در عراق با موافقت دولت است خبرنگاران

به گزارش تور ایران، مشاور امنیت ملی عراق در واکنش به انتقادها از افزایش شمار نیروهای ناتو در کشورش، تاکید نمود که ماموریت ناتو در عراق غیررزمی است.

الاعرجی: فعالیت ناتو در عراق با موافقت دولت است خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق، به انتقادهای محافل سیاسی و دینی عراق از قصد ناتو برای افزایش شمار نیروهایش در این کشور، واکنش نشان داد.

وی طی پستی در توئیتر نوشت: پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در عراق با موافقت دولت و هماهنگی با آن کار میکند و ماموریتش مشورتی - آموزشی است، نه رزمی. باکشورهای دنیا همکاری می کنیم و از تجربیات آنها در مشاوره و آموزش برای تقویت امنیت استفاده می کنیم و درباره تعداد مشاوران تا این لحظه توافقی صورت نگرفته است.

ینس استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پنج شنبه (18 فوریه)، گفت که این سازمان به دنبال افزایش نیروهای خود در عراق به میزان هشت برابر است و می خواهد تعداد نیروهای خود را از 500 نفر به چهار هزار نفر افزایش دهد.

عباس العرداوی تحلیلگر مسائل سیاسی عراق می گویدکه نیروهای ناتو، همان نیروهای آمریکایی هستند و این، بازی جدید آمریکاست... نیروهای ناتو تحت فرماندهی آمریکا قرار دارند.

اتحادیه علمای استان دیالی عراق نیز طی بیانیه ای اظهار داشت :افزایش نیروهای ناتو در عراق قابل پذیرش نیست و هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد. کشورمان نیروهای نظامی بسیاری دارد که می توانند هرگونه تهدید تروریستی علیه امنیت شهروندان را دفع نمایند.

اتحادیه علمای استان دیالی عراق تأکید کرد که تصمیم ناتو چند هدف دارد که یکی از آن ها کوشش برای اشغال عراق تحت نام یک سازمان بین المللی از سوی آمریکا است، چرا که عمده نیروهای ناتو را آمریکایی ها تشکیل می دهند.

در این بیانیه با اشاره به مصوبه سال گذشته مجلس عراق در مورد خروج نیروهای خارجی گفت که این مصوبه تصمیم کل مردم بود و هرگونه تصمیمی برای افزایش نیروهای خارجی نقض حاکمیت ملی عراق است.

این نهاد دینی عراقی از دولت این کشور خواست تا موضع خود را به رهبران ناتو اعلام نموده و بگویند که مردم عراق مخالف این تصمیم هستند و می تواند بحران زا باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1650

به "الاعرجی: فعالیت ناتو در عراق با موافقت دولت است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الاعرجی: فعالیت ناتو در عراق با موافقت دولت است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید