انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز آمریکا

به گزارش تور ایران، تهران - خبرنگاران - به دنبال اقدام تحریک آمیز آمریکا مبنی بر عبور دو ناو این کشور از تنگه تایوان، سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست از دست زدن به اینگونه حرکات بپرهیزد.

انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز آمریکا

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، در بحبوحه جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، ارتش آمریکا گفت که دو ناو این کشور روز گذشته (چهارشنبه) از تنگه تایوان عبور نموده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن اعلام نگرانی از این مطلب که تایوان به موضوعی حساس میان پکن و واشنگتن تبدیل شده است، گفت که کشورش در این ارتباط به شدت به آمریکا اعتراض نموده است و از مقامات این کشور خواسته است تا از اینگونه اقدامات بپرهیزند.

عبور ناوهای آمریکایی از این تنگه از نظر تایوان، نشانه حمایت دولت ترامپ از این کشور در برابر تهدیدات چین است که تایوان را یکی از استان های خود می داند که در پی جدایی است.

اعزام این کشتی ها به تایوان که به ادعای واشنگتن در راستای قانون حمایت از کشتیرانی آزاد در این تنگه است جدید ترین اقدام دولت ترامپ در حمایت از این جزیره است.

کلی داس سخنگوی ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در این ارتباط گفته است که اعزام این کشتی ها به تنگه تایوان بیانگر تعهد آمریکا به کشتیرانی آزاد در تنگه تایوان و آب های بین المللی است.

در همین حال وزارت دفاع تایوان نیز ضمن تایید این خبر گفت این دو کشتی بدون هیچگونه مسئله ای از قسمت شمالی تنگه عبور نموده اند.

آمریکا هیچ رابطه رسمی با تایوان ندارد اما کنگره این کشور قانونی را به منظور حمایت از این تنگه تصویب نموده است.

پنتاگون می گوید واشنگتن از سال 2010 تا کنون 15 میلیارد دلار اسلحه به این جزیره فروخته است.

چین، منطقه تایوان را که در سال 1949 میلادی در سرانجام جنگ داخلی از این کشور جدا شد، همچنان بر اساس قانون اصل یک چین بخشی از خاک خود می داند.

مقام های چین و تایوان در سال 1992 میلادی به توافق رسیدند هر اقدامی در این منطقه و در روابط طرفین بر اساس اصل چین واحد باشد بر اساس این اصل، چین و تایوان به یک کشور که همان سرزمین مادری است تعلق دارند.

بر اساس اصل یک چین هر کشوری که دارای روابط رسمی با پکن است حق ندارد با مقام های تایوانی ملاقات کند.

اما از زمانی که تسای اینگ ون در سال 94 شمسی به عنوان اولین زن تایوانی از حزب حاکم دمکراتیک ترقی خواه رئیس حکومت تایوان شد، روابط دو سوی تنگه تایوان (چین و تایوان) تیره شده است.

حزب او از نظر چین، دارای دیدگاه های استقلال طلبانه است و بخش هایی از اساسنامه آن از استقلال و منفک شدن تایوان از چین حمایت نموده است.

اروپام**9041** 1546

منبع: ایرنا
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 282

به "انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید