بازداشت دستیار نخست وزیر سابق مالزی به اتهام فساد اقتصادی

به گزارش تور ایران، مقام های مالزی دستیار نخست وزیر سابق این کشور را به اتهام دست داشتن در پرونده فساد اقتصادی صندوق سرمایه گذاری دولتی بازداشت کردند.

بازداشت دستیار نخست وزیر سابق مالزی به اتهام فساد اقتصادی

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور ایران به نقل از رویترز، بازداشت دستیار نجیب رزاق نخست وزیر سابق مالزی، نخستین مورد از بازداشت ها در جریان تحقیقات مربوط به پرونده فساد اقتصادی در صندوق سرمایه گذاری دولتی مالزی به شمار می رود.

بر اساس این گزارش ماهاتیر محمد نخست وزیر 92ساله مالزی که در انتخابات اخیر این کشور به طور غیرمنتظره ای به پیروزی رسید، قول داده است تا به اتهامات فساد اقتصادی نخست وزیر سابق رسیدگی کند.

این مشاور 42ساله از سال 2009 میلادی با نجیب رزاق همکاری می نموده است. وی یکشنبه شب توسط مأموران قضایی بازداشت شده است.

این در شرایطی است که نجیب رزاق اخیراً در مصاحبه ای ادعا نموده است که هیچ گونه اطلاعی از انتقال میلیون ها دلار پول صندوق سرمایه گذاری دولتی به حساب شخصی اش نداشته است ولی ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی این اظهارات را غیرقابل باور ارزیابی نموده است.

ایالات متحده نیز آمادگی خود را برای همکاری کامل با مالزی برای تحقیق درباره این پرونده رسوایی اقتصادی اعلام نموده است.

در حالی که پلیس و مقام های قضایی مالزی بیش از 300 صندوق حاوی جواهرات، اشیاء قیمتی و لوکس و پول نقد را در خانه نجیب رزاق و بستگانش پیدا نموده اند ولی نخست وزیر سابق مالزی ادعا می نماید که این جواهرات و اشیاء قیمتی، هدایایی است که به همسرش و دخترش اهدا شده و هیچ ارتباطی با صندوق سرمایه گذاری دولتی ندارد.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام نموده است که بیش از 4.5 میلیارد دلار از منابع اقتصادی این صندوق دولتی مالزی مورد سوء استفاده قرار گرفته و 700 میلیون دلار از منابع اقتصادی این صندوق در حساب شخصی نجیب رزاق است.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 621

به "بازداشت دستیار نخست وزیر سابق مالزی به اتهام فساد اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت دستیار نخست وزیر سابق مالزی به اتهام فساد اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید