بزرگ ترین دغدغه خریداران نفت در بورس چیست؟

به گزارش تور ایران، نفت خام هفته گذشته برای چهارمین بار در بورس عرضه شد و درحالی برای دومین بار بدون مشتری ماند که نفتی ها از افزایش مراجعان برای مذاکره خرید نفت خام در بورس خبر می دهند و می گویند بزرگ ترین چالش خریداران، نقل و انتقال پول است.

بزرگ ترین دغدغه خریداران نفت در بورس چیست؟

به گزارش تور ایران، 15 بهمن ماه یک میلیون بشکه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در بازار فیزیکی رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه شد اما در نهایت نفت خام سبک ایران برای دومین بار پیاپی در رینگ بین الملل بورس انرژی بدون مشتری باقی ماند. این اتفاق درحالی افتاد که نفتی ها از بالا رفتن حجم تقاضای خرید نفت در بورس و همچنین افزایش مذاکرات خبر داده و ابراز امیدواری نموده اند این اتفاق به مرور روی روال افتاده و نفت در بورس به فروش برسد.

بالا رفتن حجم متقاضیان

در این راستا، امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران در گفت وگو با تور ایران، با اشاره به سبک جدید عرضه نفت خام در بورس در مرحله سوم که اول بهمن ماه صورت گرفت، اظهار کرد: اول بهمن ماه که سبک جدید با شرایط جدید عرضه نفت خام در بورس شروع شد، حجم متقاضیانی که با ما تماس گرفتند چندین برابر شد. این به این معنی است که این فرآیند در حال شناخته شدن است و فعالان این حوزه در حال آشنا شدن با آن هستند. اگر این فرآیند کارایی نداشت، دلیلی نداشت که حجم متقاضیان افزایش پیدا کند و مذاکرات ما با آنها بیشتر گردد.

وی با اشاره به تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران گفت: هرچه از ماه نوامبر که تحریم ها شروع شد فاصله می گیریم، شرایط بازاریابی سخت تر می گردد. در اوایل تحریم می توانستیم اقدامات بیشتری انجام دهیم اما به مرور زمان شرایط سخت تر می گردد. زمانی که شرایط برای شرکت ملی نفت سخت تر می گردد، برای سایر خریداران نیز سخت می گردد.

نماینده شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تسهیل گری هایی که این شرکت برای عرضه نفت خام در بورس در نظر گرفته است، اظهار کرد: یکی از این تسهیل گری ها تسویه ریالی است که بیشتر شامل خریداران داخلی می گردد. بیشترین تسهیل گری که برای خریداران خارجی در نظر گرفتیم، این بود که زمان تسویه را افزایش دادیم و پیش پرداخت را کم کردیم. با همه این شرایط مراجعاتی که طی هفته های اخیر داشتیم روند صعودی داشته و مذاکرات متعددی داشتیم.

تبیانیان با تاکید بر اینکه وظیفه وزارت نفت عرضه مستمر نفت خام در بورس است، اضافه نمود: متقاضیانی که اخیراً به شرکت ملی نفت مراجعه نموده اند عمدتاً خارجی بودند. بعضی مستقیماً و بعضی هم به وسیله کارگزاران مراجعه و مذاکره کردند.

نحوه نقل و انتقال پول، مهم ترین محور مذاکرات

وی در خصوص مهم ترین محور مذاکرات شرح داد: نکته اصلی در مذاکرات بازاریابی و فروش نیست، زیرا کسی که وارد مذاکره می گردد از فروش مطمئن است. عمده صحبت ها درمورد نقل و انتقال وجوه است. مکانیزم ما شفاف است. شش درصد پیش پرداخت و 14 درصد نقدینگی دارد و 80 درصد هم می تواند نقدی باشد یا اعتباری. مکانیزم انتقال وجوه برای طرف های خارجی ما جدی است. ما از مشتری خارجی انتظار داریم شش درصد پیش پرداخت را ریالی واریز کند. در واقع از کسی انتظار داریم که تا کنون یک ریال در اختیار نداشته و چنین فضایی را تجربه ننموده است. این فرد باید مطمئن باشد که مکانیزم واقعی است تا عددی که بابت پیش پرداخت است را تبدیل نموده و اقدام به معامله کند.

نماینده شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: از طرف دیگر یک میلیون بشکه حدود 50 میلیون دلار قیمت دارد. فرد باید قادر باشد کل پول را جا به جا کند تا ضمانت خود را اجرا نموده و ما ضمانت نامه هایش را آزاد کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 229

به "بزرگ ترین دغدغه خریداران نفت در بورس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین دغدغه خریداران نفت در بورس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید