ترکیه: اجاره نمی دهیم آمریکا و روسیه به کردهای سوریه مشروعیت ببخشند

به گزارش تور ایران، وزیر امور خارجه ترکیه گفت، آنکارا اجازه نمی دهد کوشش های آمریکا و روسیه برای مشروعیت بخشیدن به نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) عملی گردد.

ترکیه: اجاره نمی دهیم آمریکا و روسیه به کردهای سوریه مشروعیت ببخشند

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی21، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در یک گفت وگوی تلویزیونی نسبت به کوشش آمریکا و روسیه برای ادغام یگان های مسلح کرد در فرایند سیاسی سوریه تحت عناوین قسد یا کردهای سوریه واکنش نشان داد.

وی در این باره گفت: روسیه پیش از آن که یگان های مدافع خلق کرد تحت کنترل آمریکا قرار بگیرند، کاملاً جدی بر ادغام آنها اصرار داشت و برای تحقق این هدف کوشش می کرد. ما نیز بارها به آنها اعلام کردیم که هیچ تفاوتی میان این یگان های کرد مسلح و حزب تروریستی کارگران کردستان (پ ک ک) وجود ندارد.

چاووش اوغلو اضافه نمود: ترکیه مخالف کردها نیست اما پس از شکست طرح تشکیل دولت های کوچک کردها، اکنون آمریکا در صدد ادغام آنها در نظام سیاسی و به ویژه ادغام شورای ملی کردها با یگان های مدافع خلق است. نمایندگی کردها نباید بر عهده تروریست ها باشد. موضع ما کاملاً روشن است و اجازه ایجاد یک گذرگاه تروریستی در منطقه و مشروعیت بخشیدن به تروریست ها را نخواهیم داد.

وزیر خارجه ترکیه درباره لیبی نیز مطرح کرد: خلیفه حفتر فرمانده نیروهای نامشروع در شرق لیبی و حامیان او با حمله به غیرنظامیان و ملت لیبی پرخاشگرتر شده اند.

وی تأکید کرد: آنها غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی از جمله بیمارستان ها را هدف قرار می دهند. دلیل این تجاوز نیز روشن است؛ چراکه آنها رجحان میدانی را از دست داده اند.

چاووش اوغلو ادامه داد، ترکیه معتقد است که تنها راهکار بحرال لیبی حل و فصل سیاسی آن است و به همین منظور برای برقراری آتش بس در این کشور کوشش می نماید.

از سوی دیگر، دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به گروه های مخالف از گشت زنی انفرادی نیروهای روسیه در حومه غربی الدرباسیه و منطقه أبو رأسین اطلاع داد.

طبق این گزارش، نیروهای ترکیه در این گشت زنی حضور نداشتند و در روستاهای عباس، تورات، ظهر العرب، ملک، قرمانیه و قنیطره انجام شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1174

به "ترکیه: اجاره نمی دهیم آمریکا و روسیه به کردهای سوریه مشروعیت ببخشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه: اجاره نمی دهیم آمریکا و روسیه به کردهای سوریه مشروعیت ببخشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید