خبرنگاران افزایش شهرهای دچار تنش آبی به علت کاهش بارش ها

به گزارش تور ایران، تهران - خبرنگاران - مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو گفت: سال جاری شهرهای بیشتری در کشور به علت کاهش بارش ها به تنش آبی گرفتار خواهند شد.

خبرنگاران افزایش شهرهای دچار تنش آبی به علت کاهش بارش ها

بنفشه زهرایی روز آدینه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار مالی خبرنگاران اضافه کرد: تنش آبی در سال هایی که با بارش کمتری همراه است بیشتر نمایان می گردد گرچه فقط ناشی از کاهش بارش نیست.

وی ادامه داد: تنش آبی همچنین ناشی ازکافی نبودن تجهیزات و تاسیسات آب رسانی و دسترسی به آب سالم و پایدار است.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو خاطرنشان ساخت: اما سال جاری شرایط بارشی مزید علت شده و برهمین اساس انتظار می رود شهرهای بیشتری وارد تنش آبی شده و تامین آب برای آنها با مشکل جدی روبرو گردد.

زهرایی مدیریت شدن تنش های آبی را در گرو همکاری و همراهی مردم و متولیان دانست.

به گفته وی، کارهای مختلفی می توان انجام داد تا اثر تنش های آبی کمتر نمایان گردد.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزیر نیرو یکی از این راهکارها را حصول اطمینان از استاندارد بودن تجهیزات آب و شیرآلات دانست و اضافه کرد: اکنون بعضی از این تجهیزات از استاندارد لازم برخوردار نبوده که خود موجب هدر رفت مقدار زیادی آب می گردد.

وی استفاده از وسایل کاهنده مصرف را از راهکارهای دیگر کاهش و مدیریت تنش آبی ذکر کرد و خاطرنشان ساخت: بسیار از شیرآلات استانداردهای ملی مقررات ساختمان را رعایت نمی نمایند و این سبب شده آب بیشتری در موقع مصرف به هدر برود و هر میزان هدر رفت آب به بیشتر شدن تنش آبی یاری خواهد نمود.

زهرایی ادامه داد: حذف فضای سبز منازل، استفاده از سایبان بر روی کولرهای آبی، تعویض پوشال های کولرآبی و مراقبت از چکه نکردن آب در کولرهای آبی از دیگر راهکارهایی است که باید جدی گرفته شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو گفت: مدیریت مصرف آب در شهرهای دارای تنش باید اولویت قرارگرفته و همگان ملزم به رعایت شوند.

به گزارش خبرنگاران، در فصل تابستان به دلیل کاهش بارشی که اتفاق افتاده شرایط متفاوتی خواهیم داشت.

طبق پیش بینی های انجام شده نسبت به متوسط دوره درازمدت 40درصد کاهش بارش تا به امروز اتفاق افتاده است.

البته وزیر نیرو در این باره گفته است: برنامه ریزی هایی از قبل انجام شده تا در تامین آب شرب و بهداشت مردم در شرایط کرونا مسئله ای ایجاد نگردد.

وی بر اعمال روش های مدیریت مصرف به صورت جدی تر تاکید نمود تا در این شرایط، مردم و بخش درمان با مشکل روبرو نشوند.

تابستان سال 1399 با اقدامات گسترده ای که انجام شد شهرهای دارای تنش آبی به 170 شهر کاهش یافت، اما به دلیل کاهش بارش باران و برف در سال آبی جاری تعداد شهرهای دارای تنش آبی افزایش خواهد یافت و پیش بینی می گردد بیش از 200 شهر دارای تنش گردد.

شهرهایی که شرایط قرمز تنش آبی دارند یعنی بیش از 20 درصد نسبت به آب مورد احتیاج کمبود در آن مناطق وجود دارد، در شرایط تنش نارنجی 10 تا 20 درصد نسبت به آب مورد احتیاج کمبود دارند و به کمتر از 10 درصد کمبود نسبت به احتیاج نیز شرایط زرد گفته می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1763

به "خبرنگاران افزایش شهرهای دچار تنش آبی به علت کاهش بارش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش شهرهای دچار تنش آبی به علت کاهش بارش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید