خبرنگاران شهردار منطقه یک تهران: تعهدی در قبال تخریب دیوار مجموعه سعدآباد نداریم

به گزارش تور ایران، تهران - خبرنگاران- شهردار منطقه یک با اشاره به تخریب بخشی از دیوار مجموعه سعدآباد گفت: بر اساس قانون شهرداری متولی حفاظت از املاکی که در تصرف ندارد، نیست.

خبرنگاران شهردار منطقه یک تهران: تعهدی در قبال تخریب دیوار مجموعه سعدآباد نداریم

به گزارش خبرنگاران؛ چندی پیش 15 متر از طول دیوار 112 متری مجموعه کاخ سعدآباد به دلیل نمناکی و در پی بارش های اخیر فرو ریخته است.

مجموعه فرهنگی- تاریخی سعد آباد در محدوده منطقه یک تهران و خیابان نیاوران واقع شده است.

سیدحمید موسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در این خصوص گفت: در املاکی که در تصرف شهرداری نیست، حفظ و ایمنی و پایداری دیوار آن با مالکان آن هاست.

وی افزود: شهرداری به استناد بند 14ماده 55 قانون شهرداری ها، می تواند نسبت به مکان های متروکه و بدون متولی ورود کرده و رفع خطر انجام دهد.

شهردار منطقه یک با بیان اینکه مسئولیت ریزش دیوار کاخ سعدآباد با مدیریت آن است، ادامه داد: مدیریت مجموعه سعد آباد توجهی به رطوبت و نمناکی دیوار نداشته که در نهایت منجر به ریزش آن شده است.

به گفته وی اگر به شهرداری اطلاع داده می شد می توانست نسبت به پیشگیری این اتفاق کمک کند.

موسوی با بیان اینکه شهرداری همواره توجه ویژه ای به مجموعه های ملی و باستانی دارد، افزود: آثار ملی متعلق به همه مردم است و شهرداری علیرغم اینکه وظیفه ذاتی و سازمانی در این باره ندارد حاضر به همکاری با مجموعه سعد آباد است.

وی با بیان اینکه شهرداری منطقه یک همواره با مجموعه مدیریت کاخ سعدآباد همکاری داشته، گفت: درخصوص دیوار مجموعه، کمکی از شهرداری خواسته نشد.

موسوی در ادامه درباره نهری که باعث ایجاد رطوبت در دیوار شد، توضیح داد: نمی توان نهر را خشک کرد و امکان نفوذ آب را به زمین نداد، چون علاوه بر اینکه سفره های زیرزمینی دچار مشکل می شود، خشک شدن درختان نیز اتفاق می افتد.

شهردار منطقه 1 ادامه داد: در جایی که آب وجود دارد نمناکی و رطوبت امری طبیعی است ولی مدیریت مجموعه می بایست تدبیری می اندیشید و نسبت به ایزولاسیون دیوار اقدام می کرد تا رطوبت به دیوار نفوذ نکند.

پیش از این کیا پارسا، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد علت ریزش 15 متر از این دیوار این کاخ در بخش شرقی را خراب شدن زیرسازی جوی آبی که از دربند به سمت تجریش در جریان است، می داند.

وی گفته است: معتقد است که تخریب این جو باعث جریان آب به سمت پایه دیوار و نم زدگی آن شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1130

به "خبرنگاران شهردار منطقه یک تهران: تعهدی در قبال تخریب دیوار مجموعه سعدآباد نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شهردار منطقه یک تهران: تعهدی در قبال تخریب دیوار مجموعه سعدآباد نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید