سازمان ملل قطعنامه ضد نژادپرستی را تصویب کرد

به گزارش تور ایران، ایرنا نوشت: نهاد عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه با اعمال فشار آمریکا، بدون هیچ اشاره به نام این کشور بعنوان مرکز اعتراضات ضد نژاد پرستی، قطعنامه ای را تصویب و نژادپرستی ساختاری و وحشیگری پلیس را محکوم کرده است.

سازمان ملل قطعنامه ضد نژادپرستی را تصویب کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نهاد حقوق بشر سازمان ملل پس از بازبینی متن قطعنامه نام ایالات متحده را حذف کرد.

47 عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل با اجماع نسخه اصلاح شده این قطعنامه را تصویب کردند که در ابتدا توسط کشورهای آفریقایی برای بحث فوری ارائه شده بود.

میشل باشلت کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین روز سه شنبه در شورای حقوق بشر در ژنو از کشورها خواست تا گذشته خود را بررسی کرده و به درک بهتری از مسأله تداوم تبعیض سیستماتیک برسند.

وی همچنین قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس این کشور را وحشیگری ناتمام خواند و افزود: این نماد نژادپرستی سیستماتیک است.

باشلت گفت: این مساله بیانگر استفاده افراطی مأمور اجرای قانون از زور نادرست علیه مردم آفریقایی تبار، رنگین پوستان، بومیان و اقلیت های قومی و نژادی در بسیاری از کشورهای دنیاست.

وی افزود: در پشت خشونت های نژادی امروز، نژادپرستی سیستماتیک و سیاست های تبعیض آمیز، ناکامی در مقابله با میراث دوره تجارت برده و استعمار واقع شده است.

باشلت تأکید کرد که کشورها لازم است قرن ها خشونت و تبعیض را از طریق عذرخواهی رسمی، بیان واقعیت و پرداخت غرامت جبران کنند.

قطعنامه محکومیت نژادپرستی ساختاری و وحشیگری پلیس در حالی در سازمان ملل تصویب می شود که آمریکا در چهار هفته گذشته با اعتراضات سراسری در مخالفت با قتل جورج فلوید سیاهپوست آمریکایی مواجهه بوده است.

311312

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1223

به "سازمان ملل قطعنامه ضد نژادپرستی را تصویب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل قطعنامه ضد نژادپرستی را تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید