شمارش معکوس برای معین نخست وزیر جدید عراق؛ جانشین عبدالمهدی کیست

به گزارش تور ایران، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: پس از استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از سِمَت خود کوشش های برهم صالح رئیس جمهوری این کشور برای معرفی نخست وزیر جدید شروع شد. وی در این راستا رایزنی هایی را هم با احزاب و جریان های سیاسی انجام داده است.

شمارش معکوس برای معین نخست وزیر جدید عراق؛ جانشین عبدالمهدی کیست

از سفر با تور ارزان پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

درهمین ارتباط، در اوایل هفته جاری بود که برهم صالح رئیس جمهور عراق از محمد الحلبوسی رئیس مجلس این کشور خواست که ائتلاف بزرگ مجلسی را برای معرفی نامزد تصدی پست نخست وزیری عراق معین کند.

در نامه صالح به الحلبوسی آمده بود: طبق ماده 76 قانون اساسی رئیس جمهور نامزد ائتلاف بزرگ مجلسی را ظرف 15 روز مامور تشکیل کابینه می نماید از همین رو به منظور معین شدن نامزد جدید برای تشکیل کابینه، خواهشمندیم که ائتلافی که بیشترین از حیث تعداد است را به ما اعلام فرمایید.

از سوی دیگر، منابع مطلع خاطرنشان کردند: با نزدیک شدن به انتها مهلت مقرر در قانون اساسی برای مامور کردن نخست وزیر جدید برای تشکیل کابینه، برهم صالح از رهبران احزاب و گروههای سیاسی برای رایزنی و معین کردن موضوع انتخاب نامزد تصدی پست نخست وزیری دعوت به عمل آورده است. منابع مذکور افزودند: تا به امروز توافقی درباره فرد معینی صورت نگرفته است و اسامی مانند محمد شیاع السودانی، مصطفی الکاظمی، ابراهیم بحر العلوم مطرح است.

از آنجایی که محمد شیاع السودانی عضو تشکلات سیاسی در عراق است؛ هرچند که از عضویت در تشکیلات انصراف داده، می توان گفت که وی تقریبا شانسی برای تصدی پست نخست وزیری در عراق ندارد. بنابراین، بسیار بعید به نظر می رسد که السودانی توسط برهم صالح برای تصدی پست نخست وزیری به مجلس عراق معرفی گردد. ازجمله دیگر اسامی که برای تصدی پست نخست وزیری عراق مطرح هستند، می توان به ابراهیم بحر العلوم اشاره نمود.

آخرین گزارش ها در این خصوص حاکی از آن است که احزاب و جریان های سیاسی عراق تا به امروز هیچ توافقی در مورد این گزینه با یکدیگر نداشته اند. اما از آنجایی که بحرالعلوم نیز به تشکلات سیاسی وابسته است و پیشتر نیز عهده دار مسئولیت اداره یکی از وزارتخانه های عراق بوده است، بسیار بعید می رسد که گزینه نهایی برای تصدی پست نخست وزیری باشد. بنابراین، معرفی چنین گزینه ای به مجلس نیز محتمل به نظر نمی رسد.

علاوه بر آنچه که گفته شد، در میان گزینه های مختلف تصدی پست نخست وزیری در عراق نام اسعد العیدانی نیز مطرح است که به نظر می رسد با توجه به مخالفت های احزاب و جریان های سیاسی با وی، او نیز شانسی برای تصدی پست نخست وزیری نداشته باشد. در این میان از مصطفی الکاظمی رئیس اطلاعات عراق هم به عنوان فردی که ممکن است عهده داری نخست وزیری گردد، یاد می گردد.

با این حال، مصطفی الکاظمی رئیس دستگاه اطلاعات ملی عراق در پاسخ به درخواست عده ای برای نامزدی نخست وزیری، اعلام نموده است تمایلی برای نامزدی به منظور تصدی نخست وزیری عراق ندارد. علت اصلی اینکه رئیس جمهور عراق تا به امروز نتوانسته است نامزد مد نظر خود برای تصدی پست نخست وزیری را به مجلس معرفی کند، به شانس کم افراد مذکور در جلب رضایت احزاب مختلف، باز می گردد. برهم صالح برای برطرف این معضل، میخواهد نشستی را با سران و رهبران احزاب و جریان های سیاسی برگزار کند.

به همین دلیل، منابع نزدیک به دفتر ریاست جمهوری عراق اعلام نموده اند: مذاکرات سیاسی گسترده ای را با گروه های سیاسی برای خروج از بحران انتخاب نامزد تصدی پست نخست وزیری انجام می دهد. در هر صورت قرار است دولت پیشبرد امور عراق به ریاست عادل عبدالمهدی تا زمان معین نخست وزیر جدید به کار خود ادامه دهد. این درحالی است که پیشتر اعلام شده بود عبدالمهدی تنها تا انتها روز 5 شنبه هفته جاری در صندلی خود باقی می ماند.

از سوی دیگر، اقشار مختلف عراق از جمله مرجعیت عالیقدر شیعیان این کشور، نمایندگان مجلس و همچنین سران و شخصیت های احزاب و جریان های سیاسی سلسله مواضع خود در مورد معین نخست وزیر جدید عراق را اعلام نموده اند. درهمین راستا، یک منبع مطلع نزدیک به مرجعیت عراق موضع مرجعیت درخصوص مسأله معین نخست وزیر جدید را اعلام نموده است.

درهمین ارتباط، این منبع مطلع نزدیک به مرجعیت خاطرنشان کرد که مرجعیت، انتخاب نخست وزیر را بر اساس اصول و مواد قانون اساسی کشور، برعهده فراکسیون های سیاسی می داند و هیچ ملاحظه خاصی درباره نامزد تصدی این پست ندارد یا نامزد خاصی را تایید نمی نماید. این منبع همچنین تأکید نموده است: مرجعیت عالی شیعیان در عراق همیشه اعلام نموده که فاصله اش را با همه گروه های سیاسی عراق رعایت می نماید و ضمن احترام به رأی مردم و قانون اساسی کشور، بی طرف خواهد ماند.

درهمین حال، قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق عراق و دیگر شخصیت های این کشور تأکید نموده اند که نخست وزیر جدید از میان شخصیت های مستقل و برخوردار از حمایت و مقبولیت مردمی باشد. درهمین حال، نمایندگان مجلس عراق نیز موضع خود در مورد مسأله معین نخست وزیر جدید را اعلام نموده اند.

درهمین راستا، 174 نماینده مجلس عراق در نامه ای به برهم صالح رئیس جمهوری عراق به تشریح ویژگی های نخست وزیر آینده پرداختند. این نمایندگان از رئیس جمهور عراق خواستند که نخست وزیر مامور تشکیل کابینه شخصیتی میهن پرست، مستقل، حتما با تابعیت عراق باشد و از سال 2003 تا به امروز هیچ گونه پست حکومتی و یا نمایندگی را برعهده نگرفته باشد و مورد قبول و حمایت تظاهرات کنندگان هم باشد.

در هر صورت، به نظر می رسد که پس از عدم موفقیت سلسله رایزنی های گسترده رئیس جمهور عراق با سران احزاب و جریان های سیاسی به منظور توافق با آن ها بر سَر معین نخست وزیر جدید، فرد مذکور از میان ائتلاف اکثریت مجلس عراق انتخاب گردد؛ کما اینکه رئیس جمهور عراق نیز خواهان معین شدن ائتلاف اکثریت به صورت رسمی توسط رئیس مجلس شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 780

به "شمارش معکوس برای معین نخست وزیر جدید عراق؛ جانشین عبدالمهدی کیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای معین نخست وزیر جدید عراق؛ جانشین عبدالمهدی کیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید