قدرت اقتصادی رو به افزایش ایران چالشی برای عربستان و مالزی

به گزارش تور ایران، خبرنگاران: گالف تایمز طی گزارشی نوشت با برطرف تحریم ها علیه ایران انتظار می رود پتانسیل ایران در بخش مالیه اسلامی آزاد گردد و این کشور سلطه مالزی و عربستان در این بخش را به چالش بکشد.

قدرت اقتصادی رو به افزایش ایران چالشی برای عربستان و مالزی

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش تور ایران، پایگاه خبری گالف تایمز طی گزارشی نوشت با برطرف تحریم ها علیه ایران انتظار می رود پتانسیل ایران در بخش مالیه اسلامی آزاد گردد و این کشور با ورود به عرصه دنیای سلطه مالزی و عربستان در این بخش را به چالش بکشد.

ایران بزرگترین سیستم بانکی اسلامی را در دنیا دارد و دارایی های تحت قانون شریعت در این کشور بالغ بر 482 میلیارد دلار می گردد که این رقم یک چهارم کل دارایی های بانکی اسلامی در دنیا و بیشتر از مجموع دارایی های بانکی اسلامی عربستان، مالزی و امارات است. دارایی های بانکی ایران همچنین 10 برابر دارایی های بانک های اسلامی قطر است.

در عین حال سیستم بانکی ایران تاکنون و به دلیل تحریم ها حضوری حاشیه ای در نظام بانکی دنیا داشته است و بنابراین نتوانسته از مزایای رشد سریع بانکداری اسلامی در دنیا بهره ببرد.

بر اساس این گزارش کل نظام بانکی ایران بر اساس قوانین اسلامی واقع شده است و هیچ بانکی بر اساس نظام سرمایه داری در این کشور فعالیت نمی نماید.

بر اساس آنالیز های مجله بنکر بانک ملی ایران با دارایی 76.6 میلیارد دلاری و بانک ملت با دارایی 72.6 میلیارد دلاری دو رتبه نخست بزرگترین بانک های ایران را به خود اختصاص داده اند. بزرگترین بانک غیر ایرانی که بر اساس قوانین شریعت کار می نماید بانک سعودی الرجحی است که دارایی آن 71.3 میلیارد دلار است.

از 15 بانک بزرگ اسلامی در دنیا 8 بانک متعلق به ایران هستند.

در عین حال بانک های ایرانی وضعیت خوبی از نظر سودآوری ندارند و همچنین به دیلیل سیاست های نامناسب پولی یکی از بالاترین دارایی های سمی را در خاورمیانه دارند. دارایی های سمی بانک های ایرانی پس از لیبی و یمن بیشترین رقم در خاورمیانه است.

ارزش دارایی های سمی ایران به طور رسمی 32 میلیارد دلار اعلام شده اما رقم واقعی دو برابر این رقم است.

فعالیت دولت جدید ایران با سیاست آشتی جویانه به همراه لغو تحریم ها در امسال می تواند وضعیت نظام بانکی ایران را به طور کلی تغییر دهد و منجر به ورود سرمایه گذاران خارجی به این سیستم، تدوین مقررات جدید بانکداری و تاسیس یک نظام رتبه بندی اعتباری محلی گردد.

روحانی پیش تر از قصد خود برای راه اندازی و توسعه بازار صکوک در ایران خبر داده است. اوراق قرضه اسلامی برای نخستین بار در سال 1994 در ایران انتشار یافت و از آن موقع به طور مکرر برای پروژه های شهری و زیرساختی انتشار یافته اند.

بانک های ایرانی در حال حاضر از قراردادهای مشارکتی که نوعی از صکوک است استفاده می نمایند. این در حالی است که مرابحه و اجاره محبوبیت بیشتری در خارج از ایران دارند و می توانند در کانون توجه بانک های ایرانی قرار گیرند. همچنین برنامه هایی برای توسعه صکوک در مناطق آزاداقتصادی ایران وجود دارد.

در عین حال سوال اساسی این است که آیا با توجه به تورم بالای 15 درصد چنین اوارق صکوکی به پول محلی و ارز خارجی منتشر خواهد شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 572

به "قدرت اقتصادی رو به افزایش ایران چالشی برای عربستان و مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت اقتصادی رو به افزایش ایران چالشی برای عربستان و مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید