لبنان، چرا جبران باسیل برای حل بحران سیاسی از سید نصرالله کمک می خواهد؟

به گزارش تور ایران، درحالی که اوضاع لبنان به مرز انفجار رسیده است، جبران باسیل از سیدحسن نصرالله خواست برای حل بحران تشکیل دولت نقش آفرینی کند.

لبنان، چرا جبران باسیل برای حل بحران سیاسی از سید نصرالله کمک می خواهد؟

با ما همراه باشید و درباره جاذبه های چارگون بیشتر بدانید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الاخبار، روز گذشته پس از مصاحبه مطبوعاتی جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی لبنان درباره تشکیل دولت و درخواست وی برای نقش آفرینی سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان جهت حل بحران سیاسی، منابع جریان آزاد ملی اعلام کردند: که لازم است از منظر سیاسی به صحبت های جبران باسیل نگاه کنیم و در عبارات و جملاتی که به کار می برد متوقف نشویم.

این منابع ابراز کردند: صحبت هایی را که جبران باسیل خطاب به سید حسن نصرالله درباره بحران تشکیل دولت بیان کرد باید از منظر سیاسی آن مورد ارزیابی قرار دهیم؛ به ویژه زمانی که تأکید کرد؛ من می دانم شما هرگز به حقیقت خیانت نمی کنید. این صحبت های جبران باسیل بیانگر موضع جریان آزاد ملی و احترام آن به تعهدات خود مقابل حزب الله است.

منابع مذکور تأکید کردند که به طور کلی صحبت های روز گذشته جبران باسیل برای ایجاد یک چارچوب جدید جهت به نتیجه رسیدن همه تلاش ها در راستای تشکیل دولت است.

اما منابع سیاسی لبنان درباره اینکه چرا جبران باسیل دربازه زمانی کنونی از بزرگترین متحد خود یعنی سید حسن نصرالله برای حل مشکل تشکیل دولت درخواست کمک کرده است اظهار داشتند، در زمان حاضر جبران باسیل همه چشم اندازها برای مذاکرات درباره تشکیل دولت، چه به شکل مستقیم و چه غیرمستقیم، با سعد حریری نخست وزیر مکلف را مسدود می بیند و همچنین بحران بزرگ بی اعتمادی که اخیراً میان تیم رئیس جمهوری و نبیه بری رئیس مجلس اتفاق افتاده شرایط را وخیم تر کرده است.

این منابع اعلام کردند، باسیل مطمئناً به خوبی می داند حزب الله هرگز به دنبال درگیری با دیگران نیست و وارد تنش ها نمی شود. رئیس جریان آزاد ملی لبنان همچنین به خوبی می داند که حزب الله وارد درگیری با رئیس مجلس نخواهد شد و از بروز اختلاف نظر در این زمینه جلوگیری می کند.

منابع مذکور اعلام کردند، علاوه بر آن جبران باسیل می داند که حزب الله در جبهه مخالفان تشکیل دولت به ریاست سعد حریری قرار نگرفته است و ترجیح می دهد در این شرایط به مصلحت کشور فکر کند و بنابراین از نخست وزیری سعد حریری در مرحله کنونی حمایت می کند. همچنین از زمان انتصاب حریری به عنوان مأمور تشکیل دولت، در همه تماسهایی که برقرار شده است حزب الله در موقعیتی بوده که به شکل جدی به عنوان نخست وزیر آینده با سعد حریری تعامل کرده است.

بر اساس این گزارش حتی سعد حریری که به دلیل رابطه با حزب الله از خشم عربستان و آمریکایی ها می ترسد، در محافل مختلف چندین بار صراحتاً درباره جنبش امل و حزب الله به عنوان متحدان خود در تشکیل دولت صحبت کرده است. همچنین اتحاد منسجم بری و حزب الله نیز بر کسی پوشیده نیست و نبیه بری در آخرین دیدار خود با سعد حریری به او گفت؛ همان طور که من کنار شما هستم سید حسن نصرالله نیز کنار شماست.

همچنین جبران باسیل اتحاد خود را با مقاومت و سلاح آن ـ که چه اکنون و چه هرزمانی نقش اصلی در دفاع از حاکمیت لبنان داشته ـ تحکیم می کند تا با نیروهای منطقه ای که کنار مقاومت ایستاده اند تعامل داشته باشد و معتقد است حزب الله قادر به ایجاد معادله ای برای حل وفصل شرایط کنونی است.

روز گذشته جبران باسیل درخصوص ادامه بحران سیاسی که مانع از فرآیند تشکیل دولت شده است، از سید حسن نصرالله کمک خواست.

باسیل گفت: امروز می خواهم از دوستی کمک بگیرم، او کسی نیست جز جناب سید حسن نصرالله، از او می خواهم به عنوان حَکَم و فردی قابل اعتماد و صادق در این موضوع وارد شود زیرا من به او و صداقتش اطمینان دارم و او می داند ما هدف گرفته شده ایم و کل آنچه اتفاق می افتد ضربه به ماست. او می داند ما در موضوع دولت از مسائل بسکمک چشم پوشی کردیم.

او خطاب به سید حسن نصرالله گفت: سید حسن، می دانم که تو حق را ناحق نمی کنی. من جبران باسیل بدون اینکه باری بر دوش تو بگذارم آنچه را برای خودت بپذیری، می پذیرم، این ختم کلام من درباره دولت است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1840

به "لبنان، چرا جبران باسیل برای حل بحران سیاسی از سید نصرالله کمک می خواهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، چرا جبران باسیل برای حل بحران سیاسی از سید نصرالله کمک می خواهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید