ماجرای ویدئو نوجوان 14ساله و واکنش آذری جهرمی

به گزارش تور ایران، وزیر ارتباطات به ویدئوی منتشر شده از گفت و گوی یک نوجوان 14 ساله به یک اینفلوئنسر در اینستاگرام واکنش نشان داد. آذری جهرمی گفت که ویدئویی تلخ و آزار دهنده بوده است. اما او از کسانی که این ویدئو را دلیلی برای لزوم فیلتر اینستاگرام می دانند انتقاد کرد.

ماجرای ویدئو نوجوان 14ساله و واکنش آذری جهرمی

به گزارش خبرنگاران، در روز های اخیر ویدئویی از گفت وگویی یک نوجوان که می گوید 14 سال دارد با یک اینفلوئنسر در اینستاگرام بازتاب وسیعی داشته است. در این مصاحبه نوجوان 14 ساله می گوید با دیدن لایو های اینفلوئنسر به لحاظ جنسی تحریک می گردد.

او سخنان تلخ و تکان دهنده ای در این رابطه مطرح می نماید که موجب تعجب اینفلوئنسر هم می گردد.

این ویدئو در شبکه های اجتماعی مورد توجه نهاده شد و موجی به راه افتاد عده ای می گویند این سخنان نوجوان 14 ساله لزوم فیلترینگ اینستاگرام را تقویت می نماید.

مثلا کاربری نوشته است: اگه از همون سال 1384 پیگیر شبکه ملی اطلاعات بودید، نوجوان متولد 1385 به این اوضاع نمی افتاد.

خبرگزاری فارس هم در مطلبی در این باره نوشته است: چند روزی است فیلم مصاحبهی نوجوانی با یک زن معلوم الحال درحال توزیع است که انسان را یاد داستان قورباغه پخته می اندازد فضای مجازی آنقدر آهسته جامعه ما را بی غیرت نمود که بخشی از جامعه هیچ احساس خطری نکرد.

این خبرگزاری لزوم کنترل فضای مجازی را مطرح نمود و نوشت: رها شدگی فضای مجازی شتاب دهنده نابودی فرهنگی شده، البته بعضی از کشور ها با تدارک قوانین سخت گیرانه ای متناسب با ارزشها و مبانی خود سعی در تاخیر این فروپاشی دارند.

در این مطلب آمده است: جریانی مرموز مدیریت فضای مجازی را مساوی واژه فیلترینگ نموده و با تابوی فیلترینگ همه را ترسانده و هر نوع مدیریت این فضا را دیکتاتوری در ذهن مخاطبان جا انداخته است.

از طرف دیگر منتقدان می گویند این ویدئو ربطی به اینستاگرام ندارد و به آموزش و تربیت ارتباط دارد.

واکنش وزیر ارتباطات

حالا امروز محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز موضع گیری نموده است.

او گفت: فردی این ویدیو را برای من فرستاد و گفت که اتاق فکری برنامه ریزی نموده تا این فیلم را به صورت گسترده پخش نمایند و به شما برای فیلتر اینستاگرام حمله نمایند. به ایشان پاسخ دادم و هر چند ایشان گفت تدبیر کنید، ولی گفتم که طبیعتاً مسئولیت حوزه پالایش و فیلتر با مجموعه های دیگری هست که طبیعتاً آن ها در خصوص این مکانیزم ها خودشان نظر می دهند.

آذری جهرمی تأکید کرد: فیلم تلخ و آزار دهنده بود به نظر می رسد نهاد هایی که مسئولیت امدادرسانی به بچه ها و نوجوانان در این شرایط را دارند باید وارد عمل شوند و باید به جای پخش این فیلم به این شرایط خانواده رسیدگی کرد. من هم از همان سه یا چهار شب پیش خواستم که آدرس پیدا نمایند و همکارانمان بروند و اگر می توانیم یاری به این خانواده و این بچه کنیم و باید این بچه معصوم را از این شرایط نجات داد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه به جای دعوا کردن باید به اصل مطلب که نجات دادن آن بچه هست بپردازیم، اظهار کرد: اگر نهاد هایی مسئولیت تربیت و مسائل فرهنگ را مد نظر داشته باشند این مسائل به وجود نمی آید.

آذری جهرمی ادامه داد: توصیه من این است که نباید طوری وانمود کنیم که احساس ضد انقلاب این باشد که وضع کل مملکت همین است. اگر این مملکت بچه های مثل ایشان دارد که باید به شرایطش رسیدگی گردد، که قطعا همین شرایط هم آثار مسائل دیگری در کشور است؛ شهید حججی و نوجوان های دین دار و معتقد به اسلام هم دارند. طوری وانمود نکنیم که انگار شرایط تمامی نوجوان های ما این است.

وزیر ارتباطات در پاسخ به پرسش پیرامون دلیل عدم پیگیری اینترنت ویژه بچه ها اظهار کرد: ما به جد این مسئله را از روز اول پیگیری کردیم و شما بروید ببینید چه کسی از من در دادگاه شکایت کرد تا طرح اینترنت بچه ها متوقف گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1546

به "ماجرای ویدئو نوجوان 14ساله و واکنش آذری جهرمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای ویدئو نوجوان 14ساله و واکنش آذری جهرمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید