معاونین آموزش و پرورش شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان نیستند

به گزارش تور ایران، صبح امروز علی زرافشان معاون متوسطه آموزش و پرورش در حاشیه نمایشگاه دستاوردها و عملکرد یکساله آموزش و پرورش، در نشست خبری گفت: ما برای مهر 97 کارهای متعددی را برنامه ریزی نموده ایم. یکی از برنامه های مصوب شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا خواهیم کرد و آن اختصاص بخشی از زمان تحصیلی به مسائل محله است. به این معنا که تحت عنوان برنامه درسی مدرسه دو ساعت از برنامه درسی هفته دانش آموزان در اختیار شورای مدرسه قرار بگیرد و با احتیاج سنجی از دانش آموزان به مواردی اختصاص پیدا کند که پاسخ گوی احتیاجهای درون مدرسه ای و بومی و قومی و... قرار بگیرد که شکل درسی ندارد.

معاونین آموزش و پرورش شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان نیستند

وی پایه 4 تا ششم ابتدایی و هفتم تا نهم متوسطه اول را مشمول این برنامه دانست.

زرافشان در ادامه درباره دیگر برنامه های این معاونت بیان نمود: سال تحصیلی گذشته ما در 8 استان برنامه ایران مهارت را برگزار کردیم که اثربخشی اش بر ما معلوم شد. سال جاری در ده درصد تمام مدارس این طرح را اجرا می کنیم. بخشی از اهداف سند تحول بنیادین در این امر محقق می گردد و دانش آموزان هنگام راهنمایی تحصیلی با آگاهی بیشتری دست به انتخاب می زنند.

معاون متوسطه اضافه نمود: برنامه دیگری که سال جاری تکرار می کنیم بحث آموزش کارآفرینی است و در این باره یک پیمایش ملی در دوره متوسطه اول خواهیم داشت. در پایان یک کارنامه 14 صفحه ای به آنها خواهیم داد و توصیه های شغلی هم به آنها می دهیم. همچنین توافق نامه ای با شهرک های صنعتی برای ایجاد دفاتر کاردانش در آن مکان ها داشته باشیم.

وی اظهار کرد: تجهیز هنرستان ها در سال 96 به خوبی انجام شد و 52 میلیارد تومان بودجه آن سال بود که تماما تامین اعتبار شد. در سال 97 نیز 35 میلیارد تومان تامین اعتبار گردیده که صرف خرید تجهیزات می گردد. از مبلغ دو درصد گاز نیز 50 میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان ها اختصاص پیدا نموده است و از شرکت گاز نیز این مبلغ ابلاغ گردیده است.

وی با بیان اینکه این حجم از اعتبار در سال های گذشته در این حوزه کم نظیر بوده است، گفت: برای تجهیز ازمایشگاه ها نیز تامین اعتبار گردیده است و با هدف جاهایی که رشته های جدیدالتاسیس دارند و مناطق کمتر برخوردار این بودجه اولویت بندی می گردد.

زرافشان با بیان اینکه هدف ما این است که با استقرار کامل نظام جدید، به سمت کیفی سازی بروند بیان نمود: بر اساس برنامه درس ملی دانش آموزان بعد از 4 سال گذراندن دوره کارشناسی که ادامه سه سال آخر تحصیل در مدارس است باید وارد بازار کار شوند. خصوصا در شاخه نظری این موضوع پر دنگ تر است. از طرف دیگر با 35 ساعت تحصیلی در پایه دوازدهم دانش آموزان فرصتی ندارند خود را برای کنکور آماده نمایند که ما پیشنهاد دادیم فاصله امتحان نهایی و کنکور بک بازه زمانی 20 روزه تا یک ماهه باشد یا با کاهش ساعت حضور در مدرسه دانش آموزان بتوانند خود را برای کنکور آماده نمایند.

وی بیان نمود: در دوره پیش دانشگاهی این چالش کمتر بود چرا که 24 ساعت در هفته برنامه کلاسی بود و 4 درس هم بیشتر در امتحانات نهایی نبود.

وی در پاسخ به پرسش مهر درباره اینکه چرا برنامه درسی و کنکور همپوشانی ندارد که دانش آموزان مجبور نباشند جداگانه خود را برای کنکور آماده نمایند، بیان نمود: محتوای آموزشی ما و دانشگاه خمپوشانی دارد. یعنی ادامه همین درس های متوسطه دوم در دانشگاه تدریس می گردد. از دروسی که در مدرسه تدریس می گردد هم کنکور گرفته می گردد اما روش سنجش در آموزش و پرورش و سازمان سنجش یکی نیست.

زرافشان شرح داد: می دانید که سازمان سنجش آزمون 4 گزینه ای برگزار می نماید با تکنیک خاص که گاهی تست روان سنجی دارد. ما سوالات را از آسان به سخت طراحی می کنیم ولی گاهی در کنکور اولین سوال سخت ترین سوال کنکور است و این یک تست روان سنجی است. برای همین دانش آموزان برای آشنا شدن با تکنیک های تست زنی باید آماده شوند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر تور ایران درباره قانون منع بکار گیری بازنشستگان و اینکه چرا مشمول معاونین آموزش و پرورش نمی گردد، اظهار کرد: بازنشسته کسی است که حکم بازنشستگی داشته باشد و حقوق بازنشستگی بگیرد. یک سری قوانین درباره مدرک تحصیلی فرد و حداقل سنوات نیز وجود وارد و یا رابطه سقف سن با مدرک تحصیلی در امر بازنشستگی که با توجه به این موارد هیچ کدام از معاونین وزیر مشمول این قانون نمی شوند.

ادامه دارد....

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 82

به "معاونین آموزش و پرورش شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاونین آموزش و پرورش شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید