محقق ایرانی در سوئیس ماده ای کشف کرد که حافظه دارد

به گزارش تور ایران، چگونه می توان ساختاری همانند مغز انسان به وجود آورد؟ چه ماده ای می تواند مثل نورون ها رفتار کند؟ و باوجود سیستم های کامپیوتری فوق العاده سریع و پیشرفته امروزی، چه نیازی به ساخت چیزی شبیه مغز انسان است؟

محقق ایرانی در سوئیس ماده ای کشف کرد که حافظه دارد

اگرچه کامپیوتر های امروزی توان محاسباتی بسیار بالایی دارند، مثلا می توانند حاصل ضرب دو عدد خیلی بزرگ را در کسری از ثانیه بدست آورند، اما همواره در تقابل با مغز انسان پیروز نیستند. برای مثال مغز ما به راحتی می تواند چهره یک دوست قدیمی را تشخیص دهد اما این فرآیند برای کامپیوتر های امروزی بسیار سخت است. حال فرض کنید اگر بتوانیم سیستمی بسازیم که ویژگی های کامپیوتر و مغز انسان را همزمان داشته باشد، به چه سطحی از هوشیاری دست می یابیم.

محمد سمیع زاده نیکو، دانشجوی دکتری الکترونیک دانشگاه پلی تکنیک لوزان در سوئیس، طی مشاهده ای تصادفی متوجه شد اکسید وانادیوم رفتاری شبیه به نورون ها دارد. او که کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است در گفتگویی این کشف خود را تشریح کرد.

او درباره مشاهده و کشف خود می گوید: وقتی به صورت تصادفی آزمایش هایی را روی ماده ای به نام اوکسید وانادیوم انجام می دادم، رفتاری مشابه رفتار نورون ها مشاهده کردم. وانادیم یک فلز است و پس از اوکسید شدن به اکسید وانادیم تبدیل می گردد. این ماده قابلیت فراوری در آزمایشگاه را دارد. اکسید وانادیم، می تواند فعال سازی مشابه نورون را از خود نشان دهد به این معنا که تحت شرایطی می تواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد. ما کشف کردیم که این شرایط فعال سازی به گذشته اکسید وانادیم و درواقع به فعال سازی های قبلی اجرا شده مربوط است. این موضوع دقیقا مشابه اتفاقی است که در مغز ما می افتد. وقتی فردی را شناسایی می کنیم یک سری از نورون ها فعال می شوند و حافظه ای در مغز ما شکل می گیرد. وقتی دوباره با همان فرد روبرو می شویم، آن نورون ها خیلی سریع تر و با انرژی کمتری می توانند فعال شوند و به این صورت است که فردی را می شناسیم. در نتیجه، عملکرد این قطعه الکترونیکی بسیار شبیه به نورون است و از طریق آن می توان دقیقا همین شبکه نورون هایی را که در مغز ما هست، با اتصال پیاپی قطعات الکترونیکی فراوری کرد.

سمیع زاده در باره کاربرد کشف خود در هوش مصنوعی می گوید: فراوری سخت افزار گام بسیار مهمی است. در گذشته سعی می کردند با ترانزیستوری رفتار های نوران ها را شبیه سازی نمایند. اما رفتار خاص ترانزیستور بسیار دور از نورون است. برای همین هم ابعاد سیستم ها بسیار بزرگ می شد، هم دقتشان بسیار پایین بود و هم مصرف انرژیشان خیلی زیاد بود. اما این سویچ الکترونیکی به خودی خود بسیار شبیه به نورون ها عمل می نماید و بنابر این کاندید بسیار خوبی برای هوش مصنوعی است.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2325

به "محقق ایرانی در سوئیس ماده ای کشف کرد که حافظه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی در سوئیس ماده ای کشف کرد که حافظه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید