نگرانی از خشکسالی در مازندران

به گزارش تور ایران، کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، زنگ خطر کم آبی را به عنوان تهدید جدی در استان مازندران به صدا درآورده است؛ و تنها کمبود بارش باران، علت این امر نیست بلکه نابود کردن منابع طبیعی تجدیدپذیر مانند جنگل و مراتع اثرات مخربی بر شرایط آب و هوای یک منطقه می گذارد و این تغییرات نقش مهمی در بحران خشکسالی دارد.

نگرانی از خشکسالی در مازندران

دریاچه طبیعی عباس آباد بهشهر در بزرگترین باغ تاریخی ایران قرار گرفته است، باغی که در سال های 1020 و 1021 هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی در دل جنگل های منطقه و در 9 کیلومتری بهشهر ساخته شده است، باغی 600 هکتاری که به عنوان یکی از باغ های تاریخی ایرانی در میراث جهانی یونسکو و به شماره 745 در لیست آثار تاریخی و فرهنگی ایران ثبت شده است.

متاسفانه این دریاچه اکنون به علت باراش کم باران دچار خشکسالی گسترده ای شده که احتیاج به توجه بیشتر مسئولین میباشد تا از این باغ بسیار زیبا محافظت نمایند.

بر اساس گزارش شرکت آب منطقه ای مازندران میانگین بارش باران در سه ماهه نخست سال جاری در استان نسبت به بهار پارسال 23 درصد کاهش داشته است.

این باغ تاریخی اکنون به علت باراش کم باران دچار خشکسالی گسترده ای شده که احتیاج به توجه بیشتر مسئولین میباشد تا از این باغ زیبا و تاریخی محافظت نمایند.

مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش باران در سه ماهه نخست سال جاری در مازندران را 112 میلی متر و در محدوده کمتر از نرمال پیش بینی کرد که این امر به منزله تداوم کاهش بارندگی در چند سال اخیر و پیش روی خشکسالی در بعضی شهر های این استان است.

عکاس: محمد سلطانی

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1401 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2267

به "نگرانی از خشکسالی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از خشکسالی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید