اعداد و ارقام بودجه، با شعار دولت برای توسعه حمل و نقل ریلی همخوانی ندارد

به گزارش تور ایران، حمید عزت آبادی پور رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: به رغم تاکید و شعار دولت تدبیر و امید مبنی بر توسعه حمل و نقل ریلی، در عمل این اتفاق نیفتاده است.

اعداد و ارقام بودجه، با شعار دولت برای توسعه حمل و نقل ریلی همخوانی ندارد

او در پاسخ به این سؤال که با توجه به ضرورت توسعه حمل و نقل در برنامه ششم توسعه، این هدف تا چه اندازه محقق شده است، می گوید: ایران به خاطر موقعیت جغرافیایی و همسایگی با کشورهای مختلف، از جمله کشورهایی که به آب های آزاد راه ندارند، جایگاه ویژه ای در منطقه دارد. برای حمل کالاهای این کشورها به نقاط مختلف جهان، ایران ظرفیت ویژه ای دارد اما استفاده از این ظرفیت در دهه های گذشته مطلوب نبوده است. از طرفی با توجه به پتانسیل بالای تولید ایران در حوزه های مختلف، تأمین مایحتاج کشورهای همسایه می توانست در طول دهه های گذشته به عنوان یکی از مهم ترین ظرفیت هایی مورد توجه قرار گیرد که نقش مهمی در ارزآوری برای کشور ایفا می کند؛ اما همانطور هم که آمار و ارقام نشان می دهد نتوانسته ایم از این بازارهای بالقوه به نفع صادرات و کسب درآمدهای ارزی بهره گیریم.

عزت آبادی پور در پاسخ به این سؤال که چرا نتوانسته ایم به اهداف پیش بینی شده دست یابیم، پاسخ می دهد: مهم ترین عامل، عدم تجهیز زیرساخت هاست. عمده کالاها از طریق جاده حمل و نقل می شوند که در همین بخش متاسفانه زیرساخت ها بسیار ضعیف و موانع و مسائل داخلی مرزی و گمرکی بسیار زیاد است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق ایران تاکید می کند: برای حل مسائل موجود، توسعه شبکه ریلی بسیار راهگشاست؛ به خصوص برای کالاهای سنگین وزن از جمله محصولات معدنی، فولاد و سیمان که ایران هم در تولید آن ها سرآمد است.

به باور او، با استفاده از ترانزیت، وابستگی کشورها به جهتهای ترانزیتی ایرانی بیشتر می شود و این موضوع در روابط دو جانبه بسیار اثرگذار است.

عزت آبادی پور با اشاره به افتتاح راه آهن خواف - هرات می گوید: طی چندسال گذشته، برنامه های توسعه ای قابل قبولی از سوی دولت ها ارائه شده است اما متاسفانه هیچکدام به درستی اجرا نشده اند. خوشبختانه در ماه جاری، افتتاح این راه آهن را که نقش مهمی در توسعه روابط با کشور همسایه افغانستان دارد، باید به فال نیک گزفت. به خصوص اینکه افغانستان از جمله کشورهایی است که بسیار تمایل دارد تا مسائل ترانزیتی خود را از طریق ایران پیش ببرد.

او می گوید: وصل شدن راه آهن ایران به افغانستان به این مفهوم است که افغانستان از طریق ریل به اروپا و کشورهای جنوب به راحتی می تواند تجارت داشته باشد. بنابراین، امیدوار هستیم که با بهره برداری درست از این خط راه آهن و کمک به افغانستان برای تکمیل آن در جهت ازبکستان و نهایتاً چین، از مزیت های خط راه آهن خواف هرات بهره بگیریم.

او تصریح می کند: ایران به شدت با کمبود ناوگان حمل و نقل ریلیمواجه هست؛ به روایت آمار، 25 هزار واگن کمبود داریم و به شدت برای توسعه لوکوموتیو در مضیقه هستیم. از طرفی بیش از 60 درصد لوکوموتیوهای کشور در اختیار راه آهن و حدود 30 درصد به بخش خصوصی تعلق دارد. نکته جالب اینجاست که به رغم کمبودهایی که وجود دارد، متاسفانه بودجه هایی که برای توسعه این بخش تخصیص می یابد، بسیار ناچیز است. اگر ریلی ایجاد کنیم اما ناوگانی برای حمل و نقل وجود نداشته باشد، عملا راه اندازی و تجهیز آن خط هم بی فایده است.

عزت آبادی پور در همین زمینه با اشاره به لایحه بودجه 1400 خاطرنشان می کند: اگر نگاهمان توسعه حمل ونقل ریلی است، متناسب با این هدف هم منابعمان را تجهیز کنیم. ما وقتی ارقام و اعداد لایحه بودجه 1400 را بررسی می کنیم، درمیابیم که عملاً اتفاق یا تحولی در مقایسه با قبل ایجاد نشده است. این در حالی است که دولت یازدهم کار خود را با شعار توسعه حمل ونقل ریلی شروع کرد و قرار بود این توسعه، هدف و اولویت اصلی دولت یازدهم و دوازدهم باشد. آن هم در شرایطی که به واسطه یارانه هایی که به سوخت اختصاص داده ایم، در مقابل مزیت استفاده از ریل را به نوعی کم کرده ایم، بنابراین اگر قرار باشد بودجه مناسب هم اختصاص ندهیم، به هیچ عنوان اهداف کیفی و کمی در توسعه حمل ونقل اتفاق نخواهد افتاد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1538

به "اعداد و ارقام بودجه، با شعار دولت برای توسعه حمل و نقل ریلی همخوانی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعداد و ارقام بودجه، با شعار دولت برای توسعه حمل و نقل ریلی همخوانی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید