در ملاقات قالیباف با لاوروف چه گذشت؟

به گزارش تور ایران، خبرنگاران : رئیس مجلس با اشاره به پاسخ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به نامه رهبر معظم انقلاب، اراده رهبران عالی دو کشور را بر ارتقای روابط دوجانبه دانست.

در ملاقات قالیباف با لاوروف چه گذشت؟

به گزارش به نقل از تسنیم، محمدباقر قالیباف عصر امروز در ملاقات سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که به تهران سفر نموده است، با اشاره به سفر بهمن سال گذشته خود به روسیه اظهار کرد: زمانی که مجلس یازدهم شکل گرفت، تصمیم بر این شد که اولین سفر خارجی را به روسیه انجام دهم و جدای از اهمیت این تصمیم، در آن سفر حامل پیغام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آقای پوتین هم بودم.

وی با بیان این که آن سفر حاوی 2 نکته بود گفت: سفر من به روسیه تاکیدی صریح و رسمی بر این بود تغییر و جابه جایی قدرت در آمریکا هیچ تاثیری بر رویکرد و تصمیم های ما در توسعه همه جانبه مناسبات ایران و روسیه نخواهد داشت.

قالیباف با تاکید بر این که در روابط دوجانبه باید به سمت یک توافق بلند مدت همکاری های مشترک در زمینه اقتصادی و تجاری، امنیتی و سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، علمی و دانشگاهی، سایبری حرکت کنیم اعلام نمود: پس از این سفر پاسخ آقای پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب حاکی از این بود که امروز رهبران دو کشور بر این مهم اتفاق نظر دارند و مسئولان حوزه وزارت خارجه 2 کشور باید این مسئله را دنبال کنند.

رئیس مجلس توضیح داد: جای این گلایه هم وجود دارد که دو کشور هنوز نتواسته اند آنطور که باید از همه ظرفیت های فراوان موجود برای توسعه همه جانبه همکاری های اقتصادی استفاده کنند و در این زمینه باید اقدامات جدی انجام گردد.

وی اضافه کرد: البته اتحادیه اوراسیا می تواند به ارتقای همکاری های اقتصادی یاری کند و در همین زمینه در سفر من به مسکو توافق شد که یک هاب اقتصادی و لجستیکی برای تسهیل روابط تجاری ایجاد گردد و من بعد از سفر نیز آن را پیگیری نموده ام تا به سرعت این مهم انجام گردد.

رئیس قوه مقننه با بیان این که در سطح منطقه ای موضوع قابل توجه، همکاری نزدیک دو کشور برای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از دخالت کشورهای خارج از منطقه در منطقه است، گفت: همکاری های دوجانبه و چند جانبه نظیر فرایند آستانه و سایر مکانیزم های منطقه ای می تواند در مبارزه با تروریسم، امنیت و پیشرفت منطقه بسیار موثر واقع گردد.

وی تاکید نمود: ایران و روسیه نباید از هرگونه پیشنهاد برای دخالت بقیه کشورها در امور منطقه استقبال کنند، بلکه باید با آن مقابله کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از حمایت های روسیه در مسئله برجام گفت: به طور روشن ما باید چارچوب را حفظ کنیم، اما آمریکا هم باید به تعهدات خود در این توافق عمل کند، آنگاه ما نیز لغو کامل تحریم ها را راستی آزمایی خواهیم کرد. این موضع قاطع و روشن جمهوری اسلامی ایران است.

وی همچنین با اشاره به خرابکاری در نطنز تاکید نمود که این اتفاق را باید همه کشورها محکوم کنند به خصوص 1+4 در این زمینه باید موضع گیری شفاف و روشنی داشته باشد؛ البته جمهوری اسلامی حق خود را برای پاسخ گویی به این اتفاقات محفوظ دانسته و به موقع به آن پاسخ خواهد داد.

رئیس مجلس با بیان این که در حوزه مجلسی روابط خیلی خوبی بین دو کشور برقرار است، گفت: سومین کمیسیون عالی همکاری های مجلسی دو کشور در آینده نزدیک در تهران برگزار خواهد شد.

وی ضمن تشکر از همکاری خوب روسیه درباره ارسال واکسن کرونا به ایران گفت: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران و همچنین ایجاد شتاب حداکثری در فراوری مشترک واکسن در ایران تاکید داریم.

در این ملاقات سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز ضمن رساندن سلام ماتوینکو، رئیس شورای فدراسیون روسیه، والودین رئیس دوما و نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه به رئیس مجلس کشور گفت: همه مقاماتی که شما با آنها ملاقات کردید بر این باور هستند که سفر شما به روسیه به توسعه روابط دو کشور یاری موثری کرد.

وی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به پوتین گفت: در این نامه از ایده ای که مطرح کردید برای امضای یک توافق جامع و همه گیر بین دو کشور حمایت شد و امیدواریم در زمانی که این سند آماده شد، مجلس ایران نیز از امضای آن حمایت کند.

این دیپلمات حرفه ای روسی با بیان این که ما از تعامل بین قوای مقننه و مجریه دو کشور استقبال می کنیم، گفت: بین دو دولت ایران و روسیه مکانیزم ها و ساختارهای خوبی ایجاد شده است، از جمله کمیسیون هایی که باعث ارتقاء همکاری های مشترک شده و اخیرا نیز برای مقابله با کرونا کمیته تخصصی مشترک ایجاد نموده ایم.

وی با بیان این که در راستای مقابله با کرونا تا به امروز بیش از 500 هزار دوز واکسن به ایران تحویل شده است، گفت: مراحل فراوری واکسن اسپوتنیک نیز در ایران بزودی انجام خواهد شد.

لاوروف تاکید نمود: کلید حل مسائل برجام بازگشت کامل و بدون قید و شرط آمریکا به تعهداتش در این توافق و اجرای قطعنامه 2231است.

وزیر خارجه روسیه تاکید نمود: ما مخالف روینمودهای یکجانیه گرایی آمریکا هستیم و بر این باوریم که مسائل منطقه باید در راستا گفت و گو با مشارکت کشورهای منطقه حل گردد.

وی درباره مناقشه قره باغ گفت: هم اکنون فرصتی برای همکاری های منطقه ای و بین المللی برای بازسازی زیرساخت ها در این منطقه ایجاد شده است .

وی با اشاره به این که در این فرایند ایران، روسیه و ترکیه در کنار هم خواهند بود و همه قدم ها را به صورت کاملا شفاف برخواهند داشت، اضافه کرد: همکاری های منطقه ای این پیغام را ارسال می نماید که ما در منطقه خود، خودمان مسائل را حل می کنیم.

وی تاکید نمود: مسئله مهم، ایستادن مقابل دخالت کشورهای ثالث است که چشم طمع به این منطقه دارند.

لاوروف با بیان این که ما ارزش زیادی برای ارتقای روابط جامع دو کشور از جمله روابط مجلسی قائل هستیم، از رییس مجلس شورای اسلامی برای شرکت در دو اجلاس منطقه ای و بین المللی در روسیه از سوی روسای مجلس های روسیه دعوت به عمل آورد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1731

به "در ملاقات قالیباف با لاوروف چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در ملاقات قالیباف با لاوروف چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید