آلودگی هوا مانع تاثیر ورزش بر کاهش فشارخون نمی گردد

به گزارش تور ایران، خبرنگاران/خراسان رضوی فعالیت بدنی منظم یک روش سالم برای جلوگیری و کاهش فشارخون بالاست، حتی در مکان هایی که میزان آلودگی هوا به نسبت زیاد است.

آلودگی هوا مانع تاثیر ورزش بر کاهش فشارخون نمی گردد

به گزارش ساینس دیلی، بر اساس نتایج تحقیقات جدیدی که در مجله انجمن قلب آمریکا منتشرشده است، افرادی که به طور منظم ورزش می نمایند، فشارخون پایین تری دارند، حتی اگر در مناطقی زندگی نمایند که آلودگی هوای آن به نسبت زیاد باشد.

ارتباط خطر و مزایای آلودگی هوا و فعالیت بدنی یک نگرانی مهم عمومی است، زیرا بیش از 91 درصد از مردم سراسر دنیا در مناطقی زندگی می نمایند که کیفیت هوا مطابق دستورالعمل های سازمان بهداشت دنیای (WHO) نیست. آلودگی هوا خطر فشارخون بالا را افزایش می دهد و توجه به آلودگی هوا برای جلوگیری از فشارخون بالا مهم است.

نویسنده این تحقیق، دکتر جیانگ کیان لائو، دانشیار دانشکده بهداشت عمومی و مراقبت های اولیه در دانشگاه چین، هنگ کنگ در شاتین، گفت: فعالیت گسترده در فضای باز در مناطق شهری، جذب آلاینده های هوا را افزایش می دهد که می تواند اثرات مضر آلودگی هوا را بیشتر کند. درحالی که ما دریافتیم فعالیت بدنی بالا در هوایی با آلودگی کمتر با خطر کمتر فشارخون بالا مرتبط است، اما فعالیت بدنی مداوم حتی اگر افراد در معرض آلودگی زیاد قرار داشته باشند، همچنان اثر محافظتی دارد. پیغام این است که فعالیت بدنی حتی در هوای آلوده یک راهبرد مهم پیشگیری از فشارخون بالاست.

محققان بیش از 140هزار بزرگسال بدون فشارخون را در تایوان به مدت پنج سال موردمطالعه قراردادند. محققان سطح فعالیت بدنی هفتگی هر بزرگسال را به صورت غیرفعال، نسبتا فعال یا بسیار فعال طبقه بندی کردند.

محققان همچنین میزان مواجهه با ریز گردها (PM2.5) را کم، متوسط و زیاد طبقه بندی کردند. PM2.5 رایج ترین شاخص آلودگی هواست. فشارخون بالا به عنوان 140روی 90 میلی متر جیوه تعریف شده است. اما دستورالعمل سال 2017 انجمن قلب آمریکا، کالج آمریکایی قلب شناسی برای پیشگیری، تشخیص، ارزیابی و مدیریت فشارخون بالا در بزرگسالان، فشارخون بالا را 130 روی 80 میلی متر جیوه تعریف می نماید.

محققان دریافتند به طورکلی، افرادی که بسیار فعال هستند و در معرض میزان کم آلودگی هوا هستند، خطر کمتری برای ابتلا به فشارخون بالا دارند. افرادی که غیرفعال بودند و در معرض هوای بسیار آلوده قرار داشتند، خطر فشارخون بالاتری داشتند. هر افزایش در سطح PM2.5 با افزایش سی 38درصدی خطر پرفشارخونی همراه بود، درحالی که هر افزایش در سطح فعالیت بدنی به 6 درصد به خطر کمتر پرفشارخونی منجر می گردد. این نتایج نشان می دهند که کاهش آلودگی هوا در جلوگیری از فشارخون بالا موثرتر است.

مزایای فعالیت بدنی منظم بدون در نظر دریافت سطح آلودگی، همچنان وجود دارد. افرادی که به طور متوسط ورزش می کردند، نسبت به افرادی که ورزش نمی کردند، 4درصد خطر کمتری برای ابتلا به فشارخون بالا داشتند. افرادی که در سطح بالایی ورزش می کردند، نسبت به افراد غیر ورزشکار، 13 درصد کمتر خطر ابتلا به فشارخون بالا داشتند.

لائو می گوید: این بزرگترین تحقیق برای تحلیل اثرات ترکیبی آلودگی هوا و فعالیت بدنی منظم بر فشارخون بالاست. یافته های ما نشان می دهند که فعالیت بدنی منظم یک روش ایمن در پیشگیری از فشارخون بالا برای افرادی است که در مناطق به نسبت آلوده زندگی می نمایند. ورزش حتی باید در مناطق آلوده ترویج گردد. این یافته ها همچنین به این نکته توجه می نمایند که آلودگی به چه میزان می تواند فشارخون را تحت تاثیر قرار دهد و کنترل سطح آلودگی برای جلوگیری از فشارخون بالا چقدر مهم است.

در سال 2004، انجمن قلب آمریکا بیانیه علمی صادر کرد، مبنی بر اینکه قرار دریافت در هوای آلوده به بیماری های قلبی عروقی و مرگ منجر می گردد. به روزرسانی سال 2010، این خطرات را که شامل حمله قلبی، سکته، آریتمی و نارسایی قلبی بود را به دقت توضیح داد. دکتر راسل وی. لوئپکر، محقق گروه و کارشناس داوطلب انجمن قلب آمریکا گفت:این تحقیق درک ما از نقش فعالیت بدنی در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی ازجمله فشارخون بالا را تایید می نماید. همچنین اهمیت آلودگی هوا را در ایجاد بیماری های قلبی عروقی، به ما یادآوری می نماید. ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری های قلبی عروقی ممکن است شامل پیشرفت پرفشارخونی همراه با سایر عوامل مرتبط با ذرات در آلودگی هوا باشد.

یافته های این تحقیق محدود است و به دیگر جمعیت ها با قرار دریافت در معرض آلودگی هوای بیشتر قابل تعمیم نیست، زیرا فقط شامل افرادی بود که در تایوان زندگی می کردند، جایی که هوای محیط به نسبت آلوده بود(غلظت سالانه PM2.5 ، 2.6 برابر حد مجاز توصیه شده توسط سازمان بهداشت دنیای). محققان بین فعالیت بدنی در فضای باز و سرپوشیده تمایزی قائل نبودند، به این معنی که آنان نمی توانند به طور انحصاری ارتباط PM2.5 و فشارخون بالا را نسبت به فعالیت بدنی در محیط باز یا بسته آنالیز نمایند. محققان همچنین مصرف سیگار در محیط بسته را به عنوان یک متغیر در نظر دریافتد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1271

به "آلودگی هوا مانع تاثیر ورزش بر کاهش فشارخون نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا مانع تاثیر ورزش بر کاهش فشارخون نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید