افزایش شفافیت به واسطه تقویت بورس کالا

به گزارش تور ایران، یک کارشناس بازار سرمایه درباره عملکرد بورس کالا در آستانه یازده سالگی گفت: نگاهی به سال های ابتدایی راه اندازی بورس کالا و مقایسه کارکردهای این بورس با شرایط فعلی، نشان می دهد که این بورس از منظر ابزارسازی و آماده سازی زیرساخت ها برای حضور و معامله انواع کالاها عملکرد مثبتی برای اقتصاد داشته است.

افزایش شفافیت به واسطه تقویت بورس کالا

علی تیموری در گفت وگو با تور ایران، با اشاره به 11 سال فعالیت بورس کالا و تاثیر آن در بازار اضافه کرد: بورس کالا در این مدت توانسته ابزارهای متنوعی را طراحی و معرفی کند. همچنین پذیرش انواع محصولات در بازارهای این بورس، افزایش عمق بازارها و یاری به شفافیت در بازار کالای کشور از دیگر نقاط قوت این بازار نظامند کالایی است.

وی با اشاره به اینکه بورس کالا با وجود کوشش مضاعف در مسیر توسعه همواره با موانع بیرونی زیادی روبرو بوده است، گفت: مرور مسیر توسعه بورس کالا و حضور فعالان صنایع و فراورینمایندگان بزرگ و کوچک در این بازار طی سال های گذشته نشان می دهد که به دلیل شرایط اقتصادی کشور در فواصل زمانی مختلف، انواع و اقسام موانع بر سر راه پیشرفت بورس کالا قرار داشته، اما با حمایت مسوولان ارشد اقتصادی کشور، بورس کالا پس از حل چالش های مقطعی دوباره در مسیر توسعه خود قرار گرفته است.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان با اشاره به اینکه بورس کالا، مانعی برای سوء استفاده در بازارها است، گفت: کلیت اقتصاد و مسوولان باید کوشش بیشتری نمایند تا از مزیت مهم بورس کالا برای افزایش شفافیت و سلامت بازارها نهایت بهره را ببرند تا دیگر شاهد همین چالش های مقطعی که از کلیت اقتصاد به سایر بخش ها از جمله بورس کالا می رسد نیز جلوگیری گردد.

تیموری با بیان اینکه متاسفانه در برخی مواقع شاهد اظهارات غیرکارشناسی و ارائه آدرس های غلط در بازار کالای کشور هستیم، گفت: بحث ها و چالش های اخیر در خصوص بازار رسمی کالای کشور نیز گواه این موضوع است به طوریکه برخی مسائل بیرونی به بورس کالا نسبت داده می گردد در شرایطی که بورس کالا به معنای کشف واقعی قیمت ها در بستری امن و شفاف و بر اساس عرضه و تقاضاست.

وی معتقد است: در صورت حمایت همه جانبه از بورس کالا به عنوان مرجع بازار کالای کشور، قطعا شاهد بزرگتر شدن این بورس و بهبود روند دادوستدهای سنتی کشور خواهیم بود، اظهار کرد: بورس کالا برای آماده سازی زیر ساخت های خود همواره در کوشش است اما نکته حائز اهمیت، همراهی اقتصاد ما با ابزارهای نوین مالی و اعتماد به اثربخشی مثبت این بازارهاست؛ همان طور که امروز شاهد تاثیرگذاری بالای بورس های کالایی جهان در اقتصادهای بین المللی و قیمت های منطقه ای و جهانی هستیم.

تیموری تاکید نمود: اگر قرار است در کشور از فراوری و فراوری نماینده حمایت گردد، باید زمینه افزایش شفافیت را به واسطه تقویت بورس کالا فراهم کنیم؛ با این اقدام است که با حذف واسطه های غیر ضروری، فضای رقابتی سالم مهیا می گردد.

این کارشناس بازار سرمایه در انتها گفت: بورس کالا نباید با چالش های مختلف در مسیر توسعه خود روبه رو گردد و امیدوارم با حمایت همه جانبه مسوولان در بخش های مختلف به خصوص نگاه ویژه تیم اقتصادی دولت، شاهد قدرت و نفوذ هر چه بیشتر بورس کالا در بازار کالای کشور باشیم تا در آینده ای نزدیک اهداف این بورس در راستای توسعه ابزارهای مالی و ارائه خدمات متنوع تر به فعالان صنایع به طور کامل محقق گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 52

به "افزایش شفافیت به واسطه تقویت بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش شفافیت به واسطه تقویت بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید