انتخابات پارلمانی قرقیزستان کلید خورد

به گزارش تور ایران، انتخابات پارلمانی امروز (یکشنبه) قرقیزستان را می توان آزمونی برای سرمایه سیاسی و توانایی رئیس جمهوری این کشور در تشکیل ائتلاف های جدید در بحبوحه بدترین بحران اقتصادی در دو دهه گذشته دانست.

انتخابات پارلمانی قرقیزستان کلید خورد

به نقل از خبرگزاری رویترز، به نظر می رسد که حامیان سورونبای جینبکف، رئیس جمهوری قرقیزستان تعداد چشمگیری کرسی در مجلس به دست بیاورند اما ائتلاف کنونی طرفدار ریاست جمهوری به دلیل تفرقه های داخلی سیاسی و نارضایتی گسترده رای دهندگان با مشکلاتی روبروست.

کارزار انتخاباتی با اتهام خرید رای روبروست و در نظرسنجی اوت از سوی موسسه جمهوری خواهی بین المللی مورد حمایت آمریکا، معین شد که 15 درصد از شرکت کنندگان حامی ایده رای دادن علیه تمامی احزاب سیاسی هستند.

nر مجموع 16 حزب سیاسی برای 120 کرسی در مجلس تک مجلسی قرقیزستان رقابت می کنند. اگر هیچیک از آنها نتوانند آرای مناسب را کسب کنند، رای گیری مجدد برگزار می شود.

این کشور 6.5 میلیون نفری تاریخچه ای از ناآرامی سیاسی دارد؛ در 15 سال گذشته، دو رئیس جمهوری با انقلاب سرنگون شده و سومین رئیس جمهور هم با دستور جانشینش به زندان افتاده است.

ناآرامی های بیشتر می تواند به یک نگرانی برای متحد نزدیک قرقیزستان یعنی روسیه بدل شود. مسکو یک پایگاه نیروی هوایی در این کشور دارد و در عین حال درگیری بحران های گسترده در بلاروس و ارمنستان و همچنین ادعای مطرح شده درباره دست داشتن در مسمومیت الکسی ناوالنی، منتقد کرملین است.

حزب سوسیال دموکراتیک که در انتخابات 2015 بر مجلس تسلط داشت و هسته اصلی ائتلاف طرفدار ریاست جمهوری است، پس از درگیری بین جینبکف و آلمازبک آتمبایف، رئیس جمهوری سابق دچار تفرقه شده است.

یک عضو اصلی دیگر ائتلاف Respublika - Ata Zhurt که با حزب سوسیالی دموکراتیک بیش از نیمی از کرسی ها را در انتخابات قبلی کسب کرد، نیز دچار تفرقه شده است. برخی از کنندگان آن به دنبال پیروزی مجدد با بلیط یک حزب دیگر هستند.

برخی از نزدیکترین متحدان رئیس جمهوری از جمله برادر وی حالا زیر لوای حزب اتحاد برای انتخابات مجلسی قرقیزستان کاندید شده اند. اما رهبر این حزب با انتقادهایی بابت اظهاراتش در ماه گذشته میلادی روبرو شد چون خواستار ادغام بیشتر با روسیه شده بود.

کمتر از یک هفته پیش از انتخابات، رئیس جمهوری قرقیزستان برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به این کشور سفر کرد و پوتین به وی درباره حمایت مسکو اطمینان داد.

احتمالا نتایج این انتخابات یکشنبه شب یا روز دوشنبه اعلام می شود اما به دلیل ماهیت دو دستگی احزاب، احتمالا نتایج چند روز تا چند هفته پیش از تشکیل دولت جدید اعلام می شود. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1378

به "انتخابات پارلمانی قرقیزستان کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات پارلمانی قرقیزستان کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید