بخشی از جشنواره تئاتر فجر که رقابت در آن سخت است

به گزارش تور ایران، محسن حبیبی معتقد است که نوآوری های زیادی در بین آثار شرکت کننده در بخش رادیو تئاتر وجود دارد که بر این اساس راه یافته گان به این بخش رقابت سختی در پیش دارند.

بخشی از جشنواره تئاتر فجر که رقابت در آن سخت است

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، محسن حبیبی استاد فلسفه و کلام اسلام و از داوران هیئت انتخاب بخش رادیو تئاتر چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تبادل نظر با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، گفت: کیفیت آثاری که مورد داوری نهاده شد، بسیار متنوع و متفاوت بود. تنوع هم در اجرا و هم در متون اجرایی بود و کار هایی هم البته کیفیت لازم را نداشتند. به طور مثال زمان کمی داشتند داشتند یا در زمره آثاری بودند که چندین بار مورداقتباس نهاده شده بودند، که طبیعتاً انتخاب نشدند.

او درباره معیار های هیئت انتخاب آثار برای جشنواره تئاتر فجر اظهار کرد: البته نظر داور ها فرق دارد؛ اما آنچه برای خود من اهمیت داشت، متن نمایشنامه بود. خیلی از آثار برای اجرا در رادیو خوب بودند؛ اما برای جشنواره ای در سطح ملی نه. به این علت که اکثراً اقتباسی بودند و برای من متن و نمایشنامه دست اول خیلی مهم بود. چرا که نمایشنامه و نویسندگی یکی از عناصر مهم هر اجرایی است. علاوه بر کارگردانی، افکت و صداگذاری محتوا بسیار مهم بوده و نویسندگی از ارکان اصلی است.

عضو هیئت انتخاب بخش رادیو تئاتر جشنواره، اعلام کرد: در بین آثار انتخاب شده، چند نمونه بدیع و نوآورانه بود که من در اینجا نمی توانم اسامی آن ها را بگویم و در مجموع در جلسه نهایی که همه اعضا در هیئت انتخاب داشتیم آثاری با وجوه مثبت انتخاب شد که این وجوه در عرصه بازیگری، افکت و دیگر عناصر نمایش های مناسب در بخش رادیو تئاتر دیده می شد.

وی ادامه داد: گرچه من یک رای داشتم و ممکن بود اثری را مناسب می دانستم که در نهایت رای نیاورده باشد؛ اما در مجموع بین هیئت انتخاب، آثاری با قابلیت های مثبت مورد تایید همه نهاده شد. به طور مثال آثاری با ادبیات کهن یا با تکنیک جان مندانگاری (جان دادن به اشیا) یا آثاری که واقعاً اجرای آن ها در رادیو سخت است، مورد توجه شخص من نهاده شد.

حبیبی با اشاره به نوآوری در آثار راه یافته گفت: یکی از ویژگی های این دوره حضور آثاری با نوآوری در زمینه های مختلف، چون صداگذاری، اجرا، بازیگری و کارگردانی در رادیو تئاتر است که با این تفاسیر به نظرم آثاری که در نهایت توانستند نظر اعضای هیئت انتخاب را جلب نمایند و به جشنواره راه پیدا نمایند، رقابت سختی را در جشنواره پیش رو دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2182

به "بخشی از جشنواره تئاتر فجر که رقابت در آن سخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشی از جشنواره تئاتر فجر که رقابت در آن سخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید