آخرین شب اجراهای سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر

به گزارش تور ایران، تهران (پانا) - شب گذشته سه شنبه تالار رودکی، فرهنگسرای نیاوران، فرهنگسرای ارسباران، سالن میلاد نمایشگاه بین المللی و سالن دهلوی میزبان اجراهای جشنواره بودند و تالار وحدت به علت برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر اجرایی نداشت.

آخرین شب اجراهای سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، ارکستر بهنام ابوالقاسم با خوانندگی پوریا اخواص در سانس اول تالار رودکی به اجرای قطعات آلبوم همواره لحظه باران با اشعاری از علیرضا کلیایی پرداختند.

آیینه، تصویر مات، حاشا، به تماشای تو..، کجای جهانی؟، همواره لحظه بارران.. و صدای باران باش قطعاتی بودند که به وسیله ارکستر اجرا شدند.

در این برنامه بهنام ابولقاسم که آهنگساز آثار است پیانو نواخته و کنسرت مایستر پدرام فریوسفی بوده است. نوازندگان ویلون یک: پدرام فریوسفی، مهوش عسگری، علیرضا چهره قانی، بهار فلسفی، نگار فرجی. ویلون دو: دانیال جورابچی، کوشا صرافی گوهر، زهرا کریمی، صبا غفوری. ویولا: پیمان ابولحسنی، طناز اسدالهی، اشکان نظر. ویلونسل: ماکان خویی نژاد، علی آقاجانی. کنترباس: هادی اسماعیلی، پرکاشن: علی رحیمی. سازهای الکترونیک: پیمان حاتمی. تکنواز کمانچه: مهرداد مسعودی فرید. صدابردار: رضا فرهادی. مدیر پروژه: شقایق شهابی. مدیر ارکستر: پیمان ابولحسنی.

طنین صدای وحید تاج در تالار رودکی

سانس دوم تالار رودکی از ساعت 21:30به اجرای گروه آواز سپهر با صدای وحید تاج اختصاص داشت.

در این اثر بهمن فریادرس اهنگسازی و نوازندگی کمانچه را عهده داشته و از دیگر عوامل میتوان به بهزاد رواقی (نوازنده تار)، حمید قنبری (نوازنده تنبک)، امین حیدری و صابر سوری نوازندگان عود اشاره نمود.

مقدمه، ساز و آواز، تصنیف ایران، ساز و آواز قطعه سپیدار، تصنیف یلدا، ساز و آواز، تصنیف تو می روی قطعاتی بودند که در این کنسرت اجرا شدند.

دونوازی و تکنوازی تار و تنبک در دهلوی

سالن دهلوی مانند دیگر شبها میزبان شبی به یاد یکی دیگر ازبزرگان موسیقی بود. قاسم رحیم زاده (نوازنده تار) و کامبیز گنجه ای (نوازنده تنبک) هنرمندانی بودند با تک نوازی و دو نوازی شب غلام حسین بیگجه خانی را رقم زدند.

گنجه ای و رحیم زاده به اجرای آثاری از استاد بیگجه خانی پرداختند.پیش عایدی، تکنوازی تار، رنگ دشتی، تکنوازی تار، دو ضربی دشتی، تکنوازی تار، چهار مضراب عشاق، تکنوازی تار، تکنوازی تنبک و رنگ دشتی قطعات اجرا شده در این کنسرت بودند.

لازم به ذکر است، قاسم رحیم زاده از محضر استادانی مانند هوشنگ ظریف، داریوش پیرنیاکان، محمدرضا لطفی و محمدعلی کیانی نژاد بوده است. کامبیز گنجه ای هم نوازندگی را نزد ناصر فرهنگ فر و محمود فرهمند آموخته است.

شور موسیقی آذربایجان با وحید اسدالهی در نیاوران

در آخرین شب از اجراهای صحنه ای سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، 26 بهمن ماه ساعت 18:30، فرهنگسرای نیاوران به میزبانی کنسرت گروه وحید اسدالهی رفت.

وحید اسدالهی متولد سال 1339، از هنرمندان صاحب سبک نقاره در ایران و جمهوری آذربایجان است. وی از سن 10 سالگی دایره نوازی را نزد برادرش رحمان اسدلهی فرا گرفت. وحید اسدالهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی 20 آلبوم در حیطه موسیقی آذربایجان منتشر نموده است که از مهمترین آن ها می توان به ردیف های آذربایجان اشاره نمود. گروه وحید اسدالهی از سال 1396 به همراه پسرانش تشکیل شد و تا کنون اجراهای متعددی داشته است.

این اجرا با قطعه ای بی کلام شروع شد که حضار را به وجد آورد و با استقبال بی نظیری از حضار همراه بود. سپس وحید اسدالهی با سلام و خیرمقدم به حضار و اشاره به اینکه پس از گذشت 2 سال توانسته اند برای باری دیگر اجرا داشته باشند، به اجرای قطعات دیگر خود پرداخت که سه خواننده، شهاب میرزایی، مهدی حمزه زاده و حمیدرضا رضایی، نیز این گروه را همراهی کردند.

در این کنسرت قطعات آذری چون ساچلارینا گول دوزوم، ساوالان، آخشاملار، سنه ده قالماز، آذربایجان، فریده م، قاش قاباق، داغلارا چن دوشنده، قوی گلن گلسین آی ننه، لاله لر، تکنوازی ناغارا، تکنوازی قارمان، بهار سن سیز، آرزو قیزیم و بیات شیراز تصنیفی نواخته و اجرا شدند.

اعضای این گروه عبارتند از: وحید اسدالهی: سرپرست، نقاره و دایره، مراد اسدالهی: گارمون، رضا اسدالهی: کاخن و نقاره، افشار نامور: تار، فرامرز گلزارفرد: بالابان، سعید میرزازاده: کمانچه، ماندانا غفاری: پیانو، تارا موسویان: پرکاشن، شهاب میرزایی: خواننده، مهدی حمزه زاده: خواننده، حمیدرضا رضایی: خواننده.

محمد اله کمک رئیس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر با حضور در فرهنگسرای نیاوران به تماشای اجرای وحید اسداللهی نشست.

اَوستا آبی انتها بخش جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای نیاوران

اجرای اَوستا آبی به سرپرستی داریوش تقی پورفرد، روز سه شنبه 26 بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران ساعت 21:30 برای مخاطبان سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر روی صحنه رفت.

گروه اَوستا در سال 1386 طی تجربه ای پیروز در یک پروژه فعالیت خود را شروع کرد. در این سال ها، این گروه با تمرکز بر فرمی متفاوت از معرفی موسیقی دستگاهی و فولکلور ایران و با همراهی موزیسین های مختلف و کسب تجارب بسیار به ساختاری متفاوت از این موسیقی دست یافته است. این اجرا بر اساس دومین مجموعه آلبوم اَوستا آبی است که نقطه آبی کمرنگ نام دارد و در آن تلاش شده تا همه دستگاه های موسیقی ایرانی به شکلی متفاوت و با اضافه شدن یکی از عناصر اصلی غایب در موسیقی دستگاهی، یعنی هارمونی، بیان گردد تا ابعاد تازه ای از این موسیقی به ویژه برای مخاطبان غیربومی ترجمه و ارائه گردد.

این اجرا با قطعاتی از دستگاه شور و قطعه فلکلور توبیو شروع شد که پس از آن نیز احمدپور با اشاره به اینکه اجرا به شکل بداهه نوازی است و گروه در لحظه برای نواختن تصمیم می گیرد به اجرای باقی قطعات در این شب پرداخت.

از قطعاتی که در این اجرا نواخته شدند می توان به دستگاه همایون، دستگاه ماهور، قطعه فلکلور آی بلالم، آوازهای موسیقی دستگاهی(بیات ترک، افشاری، دشتی، اصفهان. ابوعطا)، دستگاه سه گاه و دستگاه چهارگاه اشاره نمود.

داریوش تقی پورفرد (اَوستا): سرپرست، تنظیم کننده و نوازنده الکتریک باس، جهانبخش احمدپور: ایده پرداز بخش موسیقی دستگاهی و نوازنده تار، امین مغانی: ایده پرداز بخش فلامینکو و نوازنده گیتار، امیرعباس حاجی نیا: ایده پرداز بخش ریتم موسیقی ایرانی و غربی و نوازنده پرکاشن در این اجرا هنرنمایی کردند.

نغمه گردان در ارسباران به صحنه رفت

گروه موسیقی نغمه گردان سه شنبه 26 بهمن در قالب سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای ارسباران روی صحنه رفت.

این گروه در سال 1397 با هدف کنش گری موثر در فراوری و اجرای آثار هنری، با موضوع موسیقی اصیل و فاخر ایرانی، در حوزه موسیقی دستگاهی تشکیل شده و تا کنون در شهرهایی همانند تهران، کرج و آمل به اجرای کنسرت پرداخته است.

نغمه گردان نخستین آلبوم خود با عنوان جز عشق ندارم هنری را در آذر ماه سال 1400 منتشر نموده است.

تصنیف مرهم در آواز ابوعطا با شعر حافظ، ساز و آواز در مایه بیات اصفهان، تصنیف مرغ وحشی، ساز و آواز در دستگاه ماهور، چهار مضراب ماهور، تصنیف پیر هرات در دستگاه ماهور، ساز و آواز در مایه ابوعطا و تصنیف بی نقاب از جمله آثاری بود که نغمه گردان در کنسرت سه شنبه اجرا کرد.

اعضای گروه نغمه گردان در این کنسرت را احسان عبایی (سرپرست گروه، آهنگساز و تار)، سیدمحسن حسینی (خواننده)، معتمد سامانی (عود)، مهدی رنگین کمان (تنبک) و محمدباقر زینالی (تنبک) تشکیل می دادند.

بداهه نوازی منتظری در آواز اصفهان

کنسرت های جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای ارسباران شامگاه سه شنبه 26 بهمن با برگزاری دو اجرا در قالب یک کنسرت به انتها رسید.

در بخش اول این کنسرت، هادی منتظری، آهنگساز و نوازنده کمانچه و ویولن به روی صحنه رفت و برای علاقه مندان به کمانچه تکنوازی کرد. منتظری در این کنسرت به بداهه نوازی در آواز اصفهان و گردشی در کُردبیات و دشتی شور با فرود مجدد به اصفهان پرداخت.

هادی منتظری در سال 1334 در کرمانشاه به دنیا آمد. وی در رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبا تحصیل کرد و طی این سال ها از تعالیم استادانی همانند نورعلی خان برومند، علی اصغر بهاری، محمدرضا لطفی، داریوش صفوت، جواد معروفی، احمد پژمان، هرمز فرهت، شاهین فرهت و محمدرضا شجریان بهره برده است.

منتظری تا کنون اجراهای زیادی در داخل و خارج از کشور به صورت تک نوازی و گروه نوازی داشته و با هنرمندان بنامی همانند محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری، ملک محمد مسعودی، سینا سرلک و عبدالحسین مختاباد همکاری داشته است.

اجرای دقیق رپرتوار کلاسیک و رسمی با همنوازان صدرا

بخش دوم کنسرت با اجرای گروه همنوازان صدرا به سرپرستی کسرا منصور پیگیری شد. این گروه در سال 1397 به وسیله جمعی از دانش آموختگان دانشگاه هنر به پیشنهاد محسن جوادی تشکیل شده است. هدف اصلی این گروه، اجرای دقیق رپرتوار کلاسیک و رسمی است و در این جهت نهاده شدن قطعات اساتید بنام موسیقی ایران و بازسازی آثار قدیمی در صدر فعالیت های گروه قرار داشته است.

کسرا منصور (سرپرست و تار)، نوید رحمانی (خواننده)، مهرک ملک پور (سه تار)، آریا لطیف پور (عود)، آیین موسوی زاده (کمانچه) و سپهر فرجی (تنبک) اعضای این گروه را تشکیل می دهند.

در کنسرت این گروه، چهارمضراب سیخی، تصنیف حجاز و تصنیف ما در خلوت بر اساس اجراهای قدیمی استاد محمدرضا لطفی به اجرا عایدی. بعلاوه ساز و آواز ابوعطا، تصنیف افسانه عشق و رنگ ابوعطا در این کنسرت اجرا شد و مورد استقبال تماشاگران نهاده شد.

شب برادران در جشنواره موسیقی فجر

هفتمین اجرای جشنواره موسیقی فجر در بخش پاپ به اجرای گروه برادران با خوانندگی آرش و مسیح در دو سانس اختصاص داشت که باز هم استقبال مخاطبان همراه شد.

سالن میلاد نمایشگاه بین المللی شامگاه 26 بهمن ماه میزبان علاقمندان موسیقی پاپ بود که آمده بودند شاهد اجرای آرش و مسیح باشند.

اجرا با قطعه دیوونه شروع شد و قطعات بعد از تو، به همه بگو، برو خوش باش و بوی شمال یکی پس از دیگری با همخوانی پیوسته مخاطبان اجرا شدند.

ارکستر زهی نیز در بخش دیگری از اجرا به گروه اضافه و قطعه عمو زنجیر باف اجرا شد. اجرای این آهنگ مورد استقبال مخاطبان نهاده شد و پس از آن نوبت قطعه شاه بیت بود.

پس از اجرای دو قطعه اعضای ارکستر زهی از صحنه خارج شدند و بعد اعضای گروه قطعات تو که نیستی پیشم و بعد از آن دریا را اجرا کردند.

اشکان آبرون (کیبورد)، خشایار جوزی (گیتار الکتریک)، آرش پژندمقدم (درامز)، دارا دارایی (گیتار باس)، آرین قیطاسی (ساکسفون) از نوازندگان این اجرا بودند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2174

به "آخرین شب اجراهای سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شب اجراهای سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید