تبعید بانو 7000 ساله به موزه ملی، اتفاق جالبِ روز تهران

به گزارش تور ایران، در نخستین ساعت های شروع روز تهران، قول و قرارهای چند روز گذشته بین میراث فرهنگی و شورای شهر تهران، وضعیت دوگانه ای را ایجاد کرد و برخی از بازدیدکنندگان با فکرِ رایگان بودن موزه ها، به سراغ برخی موزه های شهر تهران نرفتند، اما اتفاق به گونه دیگری رقم خورد.

تبعید بانو 7000 ساله به موزه ملی، اتفاق جالبِ روز تهران

به گزارش خبرنگاران، وقتی احمد مسجد جامعی برای تشکر از موزه های تهران در راستای موافقتِ بازدید رایگان، به موزه ملی ایران رفت، با صحنه متفاوتی رو به رو شد. صندوق بلیت فروشی موزه در حال دریافت هزینه ورود به موزه از بازدیدنمایندگان بود!

این در حالی است که در روزهای پایانی هفته گذشته دو تصمیم متفاوت در این زمینه گرفته گردیده بود، از یک سو مسجدجامعی به عنوان عضو شورای شهر تهران اظهار داشت شنبه 14 مهر همزمان با روز تهران، بازدید از موزه های تهران رایگان است. هر چند، ساعاتی بعد مدیر اداره کل موزه ها اظهار داشت به دلیل رایگان بودن موزه ها دو روز بعد از روز تهران، یعنی - 16 مهر- روز کودک، این اتفاق امکان پذیر نیست.

اما دیگر صحبتی در این زمینه نشد تا امروز شنبه 14 مهر که عضو شورای شهر تهران برای بازدید به موزه ملی ایران سرزد که با این صحنه روبه رو شد که بازدیدنمایندگان موزه هزینه ورود به موزه را پرداخت می نمایند. به دنبال پیگیری این عضو شورای شهر از دفتر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل موزه ها، نهایتا قرار بر رایگان بودن موزه های تهران می گردد و حتی پول بازدیدنمایندگانی که هزینه ورودی پرداخت نموده بودند، برگردانده شد.

جای زن 7000 ساله مطلوب نیست/محوطه مولوی را سایت موزه کنید

احمد مسجد جامعی - عضو شورای شهر تهران - در بازدیدش که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و معاون میراث فرهنگی استان تهران، رییس ایکوم ایران و مدیر کل موزه ملی ایران همراه بود، به اتاق زن هفت هزار ساله تهران که نام دیگرش را مسافر چشمه علی گذاشته اند، در بخش پیش از تاریخ موزه ایران باستان رفت.

او اما بعد از ارایه توضیحات و برخی صحبت ها گفت: وضعیت اسکلت بانو هفت هزار ساله در موزه ایران باستان مطلوب نیست، باید در طرح بازسازی موزه ملی ایران به تثبیت بنا و ساختمان موزه ایران باستان، بخصوص در طبقه دوم توجه بیشتری گردد.

وی با بیان این که اگر امکان انتقال این اثر به جای اولیه خود یعنی میدان امین السلطان خیابان اردستانی فراهم گردد، بهترین اتفاق رخ می دهد، اضافه نمود: کاری که باید انجام گردد، این است که محور توسعه پهنه خیابان مولوی را احیا کنیم. درواقع این محور ظرفیت انجام این کار را دارد تا با انتقال دوباره اسکلت بانوی هفت هزار ساله آن محوطه به سایت موزه تبدیل گردد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اتفاقات نخستین در زمان کشف مسافر چشمه علی، گفت: در آنالیز ها معین شد، این نقطه بخشی از قصبه تهران بوده است و گورستان شهر در آن به عنوان حاشیه شهر نهاده شده است. وجود قبر آقا نیز دلیل بر این ادعاست.

وقتی یک سایت موزه می تواند محور توسعه گردشگری گردد

او با اشاره به صحبت هایی که برای تبدیل این بخش از خیابان مولوی به سایت - موزه در دستور کار نهاده شد، اظهار کرد: این اتفاق می توانست محور توسعه منطقه محرومی مانند مولوی باشد، چون ظرفیت ویژه آن را نیز داشت. اما اتفاقی که افتاد، این بود که به مرور شهرداری متهم به کم کاری شد و اینکه ارزش این کار را نمی داند، از سوی دیگر میراث فرهنگی نیز همکاری چندانی در این زمینه نداشت. بنابراین این تدفین به شکل فنی از جای اصلی خود برداشته و به موزه ایران باستان منتقل شد.

وی با تاکید بر اینکه ما محور تاریخی مناطق محروم را نمی شناسیم، به همین دلیل نتوانستیم در آن سال مدیران اجرایی را متقاعد کنیم که به این مساله توجه نمایند، اظهار کرد: در آن سال منطقه مولوی را از سرمایه ای که جنبه جهانی داشت محروم کردیم.

مسجدجامعی ادامه داد: اکنون تصورم این است که باید آن سایت بار دیگر ساخته گردد و تدفین در جای خود قرار گیرد. مسئولان موزه ملی ایران معتقدند که بهترین کار، انجام چنین پروژه ای است.

او تاکید نمود: بستر شکل گیری چنین اتفاقی در محیط شهر تهران، به گونه ای است که اگر این اثر در جای خود قرار گیرد، معنای کاملی دارد، اما منهای جای خود، یعنی در تبعید است. جابه جایی اسکلت هفت هزار ساله اتفاق نه چندان پذیرفتنی بود که می توانست مکان بازدید گردشگران زیادی باشد و با تاسیسات مناسب و بروز در آن مکان نشاط شهری و فهم منزلت آن منطقه را بیشتر کند.

مهسا وهابی، دانشجوی باستان شناسی که نخستین نشانه های زن هفت هزار ساله را در سال 1393 در خیابان مولوی کشف نموده است، اظهار کرد: اتفاقی که برای اسکلت رخ داد و با انتقال آن به موزه ملی ایران، یک روایت شفاهی بین مردم منطقه به وجود آمد؛ مبنی بر این که میراث فرهنگی آمد، حفاری های آب و فاضلاب را متوقف کرد، گنج را از زیر زمین درآورد و برد.

او اضافه نمود: بنابراین اکنون وقتی کارشناسان معماری و شهرسازی از مردم می خواهند خانه های قدیمی دارای ارزش شان را بفروشند که بتوانند آن ها را به پروژه های شهری تاریخی پیوند دهند، با این کار موافق نیستند و می گویند حتما در این خانه ها گنجی وجود دارد که می خواهید مانند خیابان مولوی آن را بردارید تا ما دیگر مالک آن ها نباشیم، برای از بین بردن این دیدگاه بهترین کار بازگرداندن این اسکلت به نقطه اصلی آن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 93

به "تبعید بانو 7000 ساله به موزه ملی، اتفاق جالبِ روز تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعید بانو 7000 ساله به موزه ملی، اتفاق جالبِ روز تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید