تخم مرغ همچنان گران فروخته می شود

به گزارش تور ایران، قیمت تخم مرغ چند ماهی است که خارج از نرخ مصوب به دست مصرف کننده می رسد که طبق اظهارات تولیدکننده ها، این موضوع ناشی از افزایش قیمت نهاده های دامی است.

تخم مرغ همچنان گران فروخته می شود

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران هشتم مهر امسال بود که دبیر ستاد تنظیم بازار از نرخ مصوب تخم مرغ خبر داد. خبری که بعد از بسیاری از کشمکش ها بر سر نرخ تخم مرغ و گرانفروشی این محصول اتفاق افتاده بود. نابسامانی که همچنان ادامه دارد.

این روز ها افزایش قیمت ها تاثیر منفی زیادی در جو روانی جامعه گذاشته و برخی اقشار جامعه با حداقل اقلام خوراکی روزمرگی خود را سر می کنند.

همچنین تخم مرغ نیز از مهم ترین اقلام خوراکی یک خانوار ایرانی محسوب می شود که طی یک ماه گذشته، چند مرحله قیمت مصوب آن از سوی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت های مرتبط وزارت صمت افزایش پیدا کرده این در حالی است که تخم مرغ 1.7 درصد در سبد هزینه های خانوار سهم دارد.

اما افزایش قیمت مصوب تخم مرغ تمام ماجرا نیست، مشکل بزرگ تر اینجاست که واحد های عمده فروشی و خرده فروشی تخم مرغ از این قیمت های مصوب پیروی نمی کنند. حدود دو ماه گذشته یعنی قبل از اولین افزایش مصوب قیمت تخم مرغ، فروشندگان به صورت خود جوش اقدام به افزایش قیمت این کالا کردند. فروشندگان معتقد بودند هزینه های تولید افزایش یافته و تولیدکننده ها کالا را خارج از نرخ مصوب به دست ما می رسانند.

به این ترتیب نهاد های قیمت گذاری چند مرحله تصمیم به افزایش قیمت ها گرفتند که نهایتا قیمت هر شانه تخم مرغ از 22 هزار به 31 هزار تومان و هر کیلو به 14 هزارو 500 تومان افزایش یافت.

پیش از افزایش قیمت ها، هر شانه تخم مرغ تا 45 هزار تومان نیز در برخی واحد های شمال شهر فروخته می شد، اما با تعیین نرخ جدید و افزایش کنترل ها این تخلف ها کاهش یافت، اما هنوز برخی از واحد ها از نرخ مصوب پیروی نمی کنند و تا 35 هزار تومان در ازای هر شانه عرضه می کنند.

کمبود نهاده دلیل افزایش قیمت تخم مرغ

ناصر نبی پور، مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم گذار گفت : تولید تخم مرغ نسبت اوایل سال 20 تا 25 درصد کاهش یافته که تنها دلیل آن کمبود و افزایش قیمت نهاده های دامی است.

وی اضافه نمود: تولیدکننده ها به سختی نهاده های دامی تهیه می کنند و در صورت تامین نیز با قیمت های سنگین به دستشان می رسد که این موضوع نشان دهنده افزایش بی رویه هزینه های تولید است.

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار تهران بیان نمود: ارتباط بازار نهاده های دامی و قیمت تخم مرغ مستقیم است و تا زمانی که این مشکل بزرگ تولیدکننده ها از سوی دولت حل نشود، انتظار کاهش قیمت تخم مرغ را نداشته باشیم.

نبی پور ادامه داد: قیمت مصوب فروش هر کیلو تخم مرغ 14 هزارو 500 تومان است در صورتی که تولید هر کیلو تخم مرغ برای تولیدکننده 15 هزار تومان تمام می شود.

صادارت ارتباطی با افزایش قیمت ها نداشت

وی در انتها شرح داد: چند وقت گذشته صادرات تخم مرغ با محدودیت شدیدی روبرو شد که این تصمیم در راستای تنظیم بازار و کنترل قیمت ها گرفته شد اما با گذشت چند هفته از این تصمیم اما همچنان مسائل رفع نشده، که این موضوع به این معنا است که صادرات ارتباطی با افزایش قیمت ها نداشت.

بر این اساس می توان گفت، کاهش تولید و کمبود نهاده های دامی است که به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار دامن زده و موجب عرضه این کالا خارج از نرخ های مصوب شده است.

تامین نیاز تولیدکننده ها به نهاده های دامی تنها به دست دولت امکان پذیر است به طوری که نهاده های مورد نیاز را با ارز دولتی وارد و به اندازه کافی بین تولیدکنندگان عرضه کند، همچنین نهادهای نظارتی نیز با رصدهای پیاپی، فعالیت دلالان را در زمینه تامین نهاده ها حذف کند تا این مسائل در سریع ترین زمان ممکن حل و فصل شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1401

به "تخم مرغ همچنان گران فروخته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ همچنان گران فروخته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید