تصویر روز ناسا: کهکشان غبارآلود از نگاه تلسکوپ فضایی هابل

به گزارش تور ایران، تلسکوپ فضایی هابل در 34 سالگی، روز 14 ژوئن (25 خرداد) به فعالیت علمی معمول بازگشت و با استفاده از سیستم نشانه روی نو خود، این تصویر واضح را از کهکشان NGC 1546 ثبت کرد.

تصویر روز ناسا: کهکشان غبارآلود از نگاه تلسکوپ فضایی هابل

به گزارش خبرنگاران ، کهکشان NGC 1546 کهکشانی مارپیچی و شبیه به کهکشان خودمان، راه شیری است. این جزیره کهکشانی تقریبا 50 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و عضوی از گروه کهکشانی ماهی طلایی است.

قرص کهکشان به سمت خط دید ما متمایل شده و به همین علت، رگه های غبار به زیبایی در برابر نور زردرنگ ستارگان پیر و درخشش آبی ستارگان جوان آشکار شده اند. نقاطی که در زمینه تصویر می بینید، کهکشان های بسیار دورتری هستند.

تلسکوپ فضایی هابل در شرایطی 34 سالگی خود را جشن می گیرد که آینده آن هنوز در هاله ای از ابهام واقع شده است. هرچند تلسکوپ فضایی هابل برای تعمیر مجدد طراحی شده و روی کاغذ می توان مأموریتی برای تعمیر تجهیزات و ارتقای ابزارهای آن طراحی کرد، اما هزینه های انجام این مأموریت، عدم دسترسی به فضاپیمای مجهز برای انجام چنین مأموریت خطرناکی و تمرکز ناسا روی بهره برداری کامل از تلسکوپ فضایی جیمز وب و طراحی مأموریت های آینده، مهم ترین موانع پیش روی انجام چنین مأموریتی است.

اعتبار تصویر: ناسا، آژانس فضایی اروپا، مرکز علوم تلسکوپ فضایی، دیوید تیلکر. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ تر، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 تیر 1403 بروزرسانی: 2 تیر 1403 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2458

به "تصویر روز ناسا: کهکشان غبارآلود از نگاه تلسکوپ فضایی هابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: کهکشان غبارآلود از نگاه تلسکوپ فضایی هابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید