تفاوت کاشی پرسلان با معمولی چیست؟!

به گزارش تور ایران، تفاوت کاشی پرسلان با معمولی چیست؟ به نظر می رسد این پرسش مملوء از سوء تفسیر و سردرگمی است. کاشی پُرسلان در حقیقت جزئی از خانواده سرامیک ها می باشد، اما از نظر ویژگی ها که ناشی از اختلاف اندک در مواد مورد استفاده و نحوه تولید است، تفاوت های آشکاری دارد.

تفاوت کاشی پرسلان با معمولی چیست؟!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

این کاشی به دلیل استحکام، دوام و زیبایی اش شناخته می شود و عموماً به عنوان محصولی بهبود یافته نسبت به کاشی معمولی و سرامیک تصور می شود. مقاله پیش رو، این ایده را خاطر نشان می کند که چرا پرسلان یکی از مصالح پرطرفدار در ساختمان سازی است؛ با خبرنگاران همراه باشید.

کاشی پرسلان چیست؟

پرسلان به عنوان دومین نوع محبوب کفپوش، جدا از سرامیک، مزایای بسکمک را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. کاشی پرسلان کاملاً شبیه به سرامیک ساخته می شود، زیرا تولید کنندگان در ساخت آن از خاک رس و سایر مواد طبیعی استفاده می کنند و برای ایجاد محصولات خاص با ویژگی های منحصربه فرد، مواد را در کوره حرارت می دهند.

کاشی های پرسلان با استفاده از خاک رس بسیار خاص به علاوه ماسه ریز دانه و فلدسپات ساخته می شود. سپس کاشی ها در دمای بالاتر از دمای پخت سرامیک حرارت داده می شوند، این موضوع کمک می کند تا این کاشی ها دوام و مقاومت بالاتری داشته باشند. این نوع خاص از کاشی به دست اندرکاران حوزه ساختمانی این امکان را می دهند که بتوانند از محصولی مقاوم، بادوام و زیبا استفاده کنند.

مزایا و معایب کاشی پرسلان

مقاومت بالا: پرسلان در برابر سایش بسیار مقاوم است و نسبت به کاشی معمولی و سرامیک دوام بیشتری دارد. این امر به این دلیل است که این کاشی ماده ای متراکم تر است. به طور کلی سخت تر و ضخیم تر از سایر انواع کاشی می باشد و طول عمر بالایی دارد.

نگهداری کم: پرسلان نگهداری آسانی دارد، به همین دلیل بدون ایجاد هرگونه آسیب به راحتی قابل شستشو است. این کاشی برای حمام و دستشویی مناسب است، ولی کاملاً ضد آب نیستند، اما مقاومت بیشتری از دیگر کاشی ها دارد.

زیبایی: این کاشی محصولی تقریباً لوکس به حساب می آید. از نظر زیبایی فضای شما را به چیزی تبدیل می کند که واقعاً به آن افتخار خواهید کرد. برخی از سبک های این کاشی واقعاً ظاهری خیره کننده و زیبا دارد.

مناسب برای ترافیک بالا: کاشی پرسلان به دلایل مختلف برای محیط های پر رفت و آمد مناسب است و همین امر باعث شده برای استفاده تجاری بسیار مطلوب باشد. این کاشی در روبرو با استفاده های مداوم و روزانه ماندگاری بالایی دارد.

تنوع گسترده در سبک ها: پرسلان از جنس سنگ مرمر، گرانیت، تخته سنگ، چوب، سنگ آهک و تقریباً با هر نوع کفپوش دیگری که به آن علاقه مند هستید ساخته شده است. همچنین، انتخاب های مختلفی برای ظاهر، رنگ، الگو و اندازه دارد.

مقاوم در برابر رطوبت: یکی از موارد اساسی در اقلیم های سرد، تجربه ترک خوردگی کاشه معمولی به دلیل رطوبت است. پرسلان بسیار کمتر احتمال دارد به این مشکل دچار شود. به دلیل که این کاشی متراکم تر و یکنواخت تر بوده و تخلخل کمتری از انواع دیگر کاشی دارد.

در مورد این نوع کاشی مواردی وجود دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده و خرید آن باید از آنها آگاهی یابید:

نصب سخت: از آنجا که کاشی پرسلان متراکم تر است، کار با آن نیز سختتر است. مواردی که آن را ماندگار و قابل اعتماد می کند، همان موارد باعث شده است بریدن آن را نیز سخت تر کند. بنابراین، برای نصب آن احتیاج به متخصصین امر است.

سنگینی: همان طور که بارها بیان کردیم، متراکم بودن مزیتی برتر برای این نوع کاشی است، ولی همین چگالی دلیلی برای افزایش وزن پرسلان می باشد. وزن بالاتر این کاشی، نصب آن را نیز سختتر می کند و به همین دلیل بلند کردن آن برای کارگران سخت است.

گرانی: هنگامی که با محدودیت بودجه روبرو هستید، قیمت می تواند نگران کننده باشد. پرسلان قیمت بالاتری نسبت به سرامیک دارد و نصب آن نیز هزینه بیشتری می طلبد. اما عمر بالا می تواند توجیهی برای قیمت بالای آن باشد.

تعمیر سخت: تعمیر سخت تر به این دلیل است که کار با پرسلان سختتر است. با این حال، به دلیل مقاومت و دوام بالا، این کاشی در عین پرهزینه بودن می تواند به عنوان یک سرمایه گذاری بلند شناخته شود.

نگهداری گروت: در حالی که پرسلان تقریباً در برابر لکه، آسیب و نفوذ آب مقاوم است، اما خطوط بین این کاشی ها هنوز آسیب پذیر نشان می دهند. حتی در کنار مراقبت مداوم، گاهی اوقات در اثر نفوذ رطوبت در خطوط بین کاشی ها، تخریب صورت می گیرد. برای این منظور استفاده از گروت برای آب بندی توصیه می شود.

پرسلان چه تفاوتی با سرامیک معمولی دارد؟

شما ممکن است فکر کنید که پرسلان بهتر از سرامیک می باشد، اما این لزوماً ممکن است اینگونه نباشد! بهترین راه برای گفتن آنچه باید خریداری کنید، کاملاً به آنچه شما قصد استفاده از آن را دارید بستگی دارد. اما بیایید تفاوت این را به شکلی عمیق تر بررسی کنیم:

دوام: پرسلان و سرامیک هر دو از خشت و سایر مواد طبیعی ساخته و سپس در یک کوره گرما داده می شوند. علی رغم این شباهت ها، اما نحوه ایجاد هر یک از آنها می تواند بر دوام شان تأثیرگذار باشد. خشتی که خالص تر و تصفیه شده تر است برای ساخت کاشی پرسلان استفاده می شود. هنگامی که در یک کوره گرما داده می شود، پرسلان تحت فشار بیشتر و در دمای بالاتر حرارت می بیند. به دلیل این فرآیند، پرسلان بسیار متراکم تر و سخت تر از سرامیک می شود.

نصب: حتی اگر هیچ تجربه ای در رابطه با کفپوش سرامیکی ندارید، باید بدانید سرامیک شرایط نصب نسبتاً آسانی دارد، اما نصب پرسلان متفاوت و سخت است. هنگام برش سرامیک شما از اره کاشی استفاده می کنید، اما برای برش پرسلان به تیغه الماس احتیاج دارید. برای چسباندن صحیح کاشی های پرسلان نیز، باید از ملات نازک اصلاح شده با لاتکس استفاده کنید.

قیمت: این نکته بسیار حائز اهمیت است که کلیه کاشی ها در طیف گسترده ای از قیمت ها در دسترس هستند. این مورد همچنین به برند، اندازه و شرکت تولیدکننده نیز بستگی دارد. با این حال، کاشی پرسلان به دلیل دادابودن مشخصات خاص و متفاوت اغلب کمی گران تر از سرامیک است.

مقاومت در برابر لکه: سرامیک متخلخل تر از کاشی پرسلان است، بنابراین ممکن است لکه به خود بگیرد. اگر این یک نگرانی مهم برای شما است، باید استفاده از سرامیک در مناطقی که ترافیک سنگین وجود دارد یا احتمال بروز لکه گیری هست محدود شود. پرسلان به دلیل تخلخل کمتر، در برابر لکه ها مقاوم تر است.

نحوه نصب سرامیک پرسلان در کف

نصب سرامیک پرسلان برای کف ساختمان به دو شیوه انجام می شود:

1- استفاده از چسب: این چسب که نوعی پودری (مگاپوکسی و K-900) است بر پایه سیمان تولید می شود. این پودر را نخست در آب مخلوط کرده و سپس با استفاده ماله چسب ایجاد شده را در سرتاسر کف پخش و اقدام به نصب کاشی ها می کنند.

2- استفاده از اسکوپ و سیمان: این روشی خشک (بدون ملات) برای نصب کاشی های پرسلان است. برای این روش احتیاج به تجهیزات ویژه می باشد. از اسکوب به عنوان گیره مکانیکی برای جداسازی کاشی ها و ایجاد فضا جهت ریختن دوغاب استفاده می شود. در این روش پس نخست نصب اسکوب و پسس ریختن دوغاب سیمانی انجام می گیرید.

کلام آخر

هنگامی که صحبت نصب پوشش نهایی دیوار یا کف می رسد، هم سرامیک و هم کاشی پرسلان به ذهن متبادر می شوند. با نصب و مراقبت مناسب در طول زمان استفاده، هر دو این مصالح می توانند سال های متمادی زیبایی را به خانه شما بیافزایند. هر دو نوع مصالح در سبک ها، رنگ ها و اندازه های متنوعی به فروش می رسند، بنابراین می توان مطابق علاقه شخصی و سبک فضای داخلی هر یک را خریداری کرد.

اگر می خواهید به دنبال کاشی ارزن تر که شرایط نصب آسان داشته و تمیز کردن و نگهداری اش نیز ساده باشد، سرامیک را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که ارزان تر همیشه بهتر نیست.

قبل از خرید کاشی، قیمت و کیفیت کلی را در نظر بگیرید تا از داشتن محصولی بادوام اطمینان حاصل کنید. اگر به دنبال محصولی بسیار بادوام و مقاوم در برابر لکه هستید و می خواهید از کاشی خود در هر فضای موجود در خانه استفاده کنید، نمی توانید به پرسلان نه بگویید! این کاشی ممکن است گران تر و نصب آن سختتر باشد، اما کیفیت و دوام بالایی دارد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1626

به "تفاوت کاشی پرسلان با معمولی چیست؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت کاشی پرسلان با معمولی چیست؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید