جزئیات وام رهن مسکن

به گزارش تور ایران، معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه راه اندازی صندوق رهن و اجاره یک پیشنهاد است، گفت: وام به حساب موجر واریز می گردد و مستاجر هزینه سود وام را پرداخت می نماید که قطعا کمتر از هزینه اجاره خواهد بود.

جزئیات وام رهن مسکن

به گزارش گروه رسانه های تور ایران، محمد دهقان دهنوی در گفت و گو با مهر در خصوص پیشنهاد وزارت امور مالی و دارایی مبنی بر تأسیس صندوق رهن و اجاره جهت یاری به مستأجران گفت: راه اندازی این صندوق یک پیشنهاد برای تسهیل کار مستاجرین است و قرار نیست به صورت لایحه تنظیم گردد.

معاون مالی وزیر امور مالی و دارایی اضافه کرد: در حال حاضر که قیمت های مسکن و هزینه های اجاره افزایش یافته و به تبع آن شرایط برای مستاجرین سخت شده است، تأسیس صندوق رهن و اجاره می تواند تسهیل نماینده امور باشد.

وی ادامه داد: البته باید تاکید کنم که این موضوع صرفاً در قالب یک پیشنهاد است و قرار نیست که یک راه حل قطعی باشد و از فردای تأسیس صندوق همه صاحب خانه شوند.

دهقان دهنوی در رابطه با سازوکار فعالیت صندوق رهن و اجاره، گفت: هدف این است کسانی که توانمندی لازم برای پرداخت اجاره را ندارند وام بگیرند و آن وام را به عنوان ودیعه مسکن استفاده نمایند؛ البته به این وام سود تعلق می گیرد و به این افراد یک هزینه سود تحمیل می گردد ولی محاسبات نشان می دهد که این هزینه سود کمتر از هزینه اجاره ای است که افراد پرداخت می نمایند.

وی اضافه کرد: درواقع به جای اینکه فرد به عنوان مثال یک ونیم میلیون تومان اجاره بدهد، یک میلیون تومان سود می دهد و می تواند تا حدودی در هزینه های خود صرفه جویی کند.

معاون مالی وزیر امور مالی و دارایی گفت: پیش بینی شده است که برای کنترل ریسک های بانک، وام در اختیار موجر قرار گیرد.

دهقان دهنوی در خصوص بانک عامل هم گفت: با توجه به اینکه بحث مسکن است از این رو اولویت با بانک مسکن خواهد بود.

وی در رابطه با اینکه راه اندازی این صندوق راه های زیادی برای رانت ایجاد می نماید و احتمال سوءاستفاده از کد رهگیری معاملات وجود دارد، توضیح داد: باید سازوکاری درنظر بگیریم که احتمال سوءاستفاده را کاهش دهد؛ اینکه بگوییم صد در صد می توان جلوی سوءاستفاده را گرفت درست نیست اما می توان کارهایی کرد که سوءاستفاده ها کاهش یابد.

دهقان دهنوی ادامه داد: به عنوان مثال می توان این وام را به کسانی داد که سال دوم قراردادشان است.

وی ارائه توضیحات بیشتر در خصوص سازوکار صندوق رهن و اجاره را به نهایی شدن این پیشنهاد در دولت موکول کرد.

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 323

به "جزئیات وام رهن مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام رهن مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید