جزییاتی که باید درباره کرونای دلتا بدانیم؛ کرونای دلتا چه علائمی دارد؟

به گزارش تور ایران، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد گفت: سرایت جهش کرونا دلتا نسبت به کرونای انگلیسی 40 درصد بیشتر و فاصله زمانی آن بسیار کم تر است.

جزییاتی که باید درباره کرونای دلتا بدانیم؛ کرونای دلتا چه علائمی دارد؟

به گزارش ایسنا، رزیتا خداشاهی امروز در نشستی با نام چالش های پیک پنجم کرونا و کرونای دلتا که در سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار گشت، اظهار کرد: معاونت بهداشتی وزارت بهداشت گفت 38 درصد موارد کرونای دلتا در مرحله اولیه تشخیص داده شده که برای تایید نهایی لازم است به آزمایشگاه تهران فرستاده شود. با توجه به سرعت انتقال کرونای دلتا، سویه غالب این بیماری در شهر احتمالا همین نوع کروناست.

این فوق تخصص عفونی، نقص ایمنی و پیوند با بیان اینکه وقتی در تمام کشور های اطراف کرونای دلتا مشاهده می شود، انتظار نمی رود نوع دیگری از ویروس سرایت پیدا کند، ادامه داد: در همان اوایل که کرونای چینی شناسایی شد، کرونای چینی تنها نوع ویروس بود و سپس نوع کرونای انگلیسی شیوع پیدا کرد.

خداشاهی ادامه داد: کرونای انگلیسی هم نسبت به کرونای چینی 70 درصد سرایت بیشتری داشت. سرعت سرایت کرونای دلتا بسیار بالاست؛ به نام مثال در یک هفته گذشته در یک باغ یک نفر مبتلا بوده و همان شب همه حاضرین در آن جمع از طریق این بیماری علامت دار شده بودند.

کرونای دلتا چه علائمی دارد؟

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد در خصوص علائم جهش دلتای کرونا بیان نمود: علامت های کرونای دلتا با کرونای قبلی فرق می کند. علائم کرونای دلتا با آبریزش بینی، تب و گلو درد آغاز می شود و شبیه سرماخوردگی است که در کمتر از 48 ساعت علائم آن بروز می کند. سه تا چهار روز این علائم وجود دارد و سپس به درگیری ریه می انجامد. درگیری ریه این نوع جهش یافته از ویروس تا به امروز مانند ویروس انگلیسی بوده است.

وی توصیه کرد: حتی افرادی که واکسن زده اند هم در معرض خطر این ویروس قرار دارند و ممکن است آن را به دیگران منتقل کنند؛ بنابراین باید پروتکل های بهداشتی به طور کامل رعایت شود. توصیه می شود اگر کسی علائم کرونای دلتا را دارد، 48 تا 72 ساعت در خانه بماند و از طریق تماس تلفنی با پزشکان در تماس باشد. در خانه ماندن هم باعث می شود که افراد ناقل بیماری به دیگران نباشند و هم استراحت موجب می شود افراد به کووید سبک تری مبتلا شوند.

خداشاهی در خصوص شرایط بیمارستان های برای رسیدگی به بیماران کرونایی بیان نمود: در حال حاضر بستری بیماران کرونایی در یک جا و مکان متمرکز نیست و تمام بیمارستان های سطح شهر بیمار کووید پذیرش می کنند، اما تعداد بیماران سرپایی در یک هفته اخیر افرایش داشته و ظرفیت بستری ها در بیمارستان امام رضا (ع) هم تقریبا تکمیل است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1848

به "جزییاتی که باید درباره کرونای دلتا بدانیم؛ کرونای دلتا چه علائمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییاتی که باید درباره کرونای دلتا بدانیم؛ کرونای دلتا چه علائمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید