جهش قابل توجه سرعت واکسیناسیون علیه کرونا در ایران

به گزارش تور ایران، وزیر بهداشت گفت: در سه ماه گذشته در ایران سرعت واکسیناسیون جهش قابل توجهی یافت به گونه ای که تا امروز حدود 84 درصد از جمعیت هدف، دُز اول و حدود 67 درصد نیز دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

جهش قابل توجه سرعت واکسیناسیون علیه کرونا در ایران

به گزارش خبرنگاران، دکتر بهرام عین اللهی در دیدار مدیران موسسه کخ و سفیر آلمان در ایران که شب گذشته در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: شرایط کنترل بیماری کرونا در ایران، مناسب است اما نگرانی هایی داریم. بروز موج نو کرونا در سایر کشورها، ما را برای آینده نگران کرده است.

وی ادامه داد: شرایط بیماری کرونا در ایران تا چندماه پیش، مناسب نبود و روزانه حدود 50 هزار بیمار نو کرونایی در کشور شناسایی می شد و حتی به 700 مورد مرگ و میر بیمار کرونایی در یک روز هم رسیده بودیم اما با تقویت واکسیناسیون و البته مشارکت بزرگ مردمی در واکسیناسیون، امروز شرایط بیماری در ایران، بهتر شده است.

وزیر بهداشت گفت: در ایران امکانات بهداشتی و درمانی خوبی داریم. در کشور علاوه بر خدمات ارزنده و شبانه روزی نیروهای بهداشتی و درمانی، حدود یک هزار بیمارستان، 20 هزار عضو هیات علمی و 150 هزار تخت بیمارستانی فعال هستند.

عین اللهی یادآور شد: در ایران واکسن های 5 مجموعه داخلی شامل برکت، پاستور، رازی، فخرا و سیناژن تا کنون وارد سبد واکسیناسیون کشوری کرونا شده است و این واکسن های داخلی در انواع پلتفرم های مطرح دنیا در ایران ساخته شده است.

ایران و آلمان توان بالای خود در مدیریت این بحران را نشان داده اند

بنابر اعلام وبدا، همچنین دکتر آندریاس یانسن - معاون موسسه روبرت کخ آلمان در حاشیه این دیدار، گفت: ایران و آلمان در تعداد جمعیت، مجموع مبتلایان به کرونا و قربانیان این بیماری تقریبا با همدیگر شباهت های زیادی دارند و در دو کشور تلاش های بسیار زیادی برای کنترل کرونا شده است. ایران و آلمان توان بالای خود در مدیریت این بحران را نشان داده اند.

وی گفت: سال گذشته در ابتدای ماه مارس به همراه کنندگان سازمان دنیای بهداشت سفری به ایران داشتم. برداشت ما از بیمارستان های شهرهای مختلف ایران این بود که کادر بهداشتی و درمانی در مهار کرونا، تلاش های زیادی می کنند و این حرکت مثبتی در جهت انتها دادن به پاندمی کرونا است.

وی ادامه داد: ساخت واکسن های متعدد کرونا از طریق ایران و تزریق گسترده واکسن، یک موفقیت بسیار بزرگ است و خیلی از افراد و مجامع بین المللی به موفقیت های ایران در واکسیناسیون اذعان کرده اند.

معاون موسسه روبرت کخ تاکید کرد: سازمان دنیای بهداشت و رییس این سازمان بر توزیع عادلانه و دسترسی همگانی در دنیا به واکسن های کرونا تاکید دارند.

معاون موسسه روبرت کخ آلمان گفت: دو روز پیش که آلمان را به قصد ایران ترک کردیم، تعداد مبتلایان نو کرونا به رکورد 50 تا 60 هزار مورد رسید و همزمان شاهد این بودیم که تعداد موارد مرگ و میر و بیماران بستری در بخش های مراقبت های ویژه، کاهش یافت که این نشان دهنده تاثیر واکسیناسیون است و به طور میانه حدود 200 مورد مرگ و میر در آلمان ثبت می شود.

فرصت خوبی برای تبادل تجربیات ایران و آلمان در مدیریت کرونا به وجود آمده است

همچنین مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت گفت: تیمی از موسسه روبرت کخ آلمان اخیرا به دعوت مرکز مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت به ایران سفر کرده اند. این موسسه در آلمان نقشی شبیه مرکز مدیریت بیماری ها را دارد.

به گزارش وبدا، دکتر محمد حسین نیکنام در حاشیه دیدار مدیران موسسه روبرت کخ و سفیر آلمان با وزیر بهداشت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: شباهت هایی از نظر جمعیت، مجموع مبتلایان کرونا و مرگ و میر کووید19 بین ایران و آلمان وجود دارد و فرصت خوبی برای تبادل تجارب در این حوزه بین دو کشور به وجود آمده است.

وی اضافه نمود: آلمان این روزها با موج فزاینده ای از کرونا روبرو است. روز گذشته حدود 60 هزار بیمار نو در آلمان شناسایی شد که یکی از عوامل بروز موج نو، عدم مراقبت و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه آلمان بوده است. در شرایط کنونی در این کشور، بیشتر جوانان مبتلا به کرونا می شوند.

مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت شرح داد: یکی از مسائل آلمان، ساختار فدرالی آن است. موسسه روبرت کخ برنامه های بسیار خوبی را برای مقابله با کرونا در آلمان تدوین کرده اما 16 فدرال آلمان، بر حسب شرایط خودشان این برنامه ها را اجرا می کنند.

نیکنام گفت: بررسی قرنطینه و تشدید محدودیت ها برای مقابله با موج نو کرونا در دستور کار مقامات آلمانی است. در این کشور همچنین اجباری کردن تزریق واکسن در حال بررسی و مطالعه است اگرچه در برخی کشورهای اروپایی در حال حاضر، تزریق واکسن، اجباری است و این موضوع در آلمان نیز در حال بررسی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2061

به "جهش قابل توجه سرعت واکسیناسیون علیه کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش قابل توجه سرعت واکسیناسیون علیه کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید