خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید: دولت بایدن درباره ایران با متحدانش گفت وگو می نماید

به گزارش تور ایران، نیویورک- خبرنگاران- سخنگوی کاخ سفید در نخستین نشست خبری خود پس از شروع به کار دولت جدید آمریکا گفت که دولت بایدن میخواهد درباره موضوع هسته ایران و برجام با متحدان خارجی خود گفت و گو کند.

خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید: دولت بایدن درباره ایران با متحدانش گفت وگو می نماید

به گزارش خبرنگاران، جن ساکی در نخستین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی کاخ سفید که شامگاه چهارشنبه به وقت واشنگتن برگزار گردید، گفت رئیس جمهوری امریکا تصریح نموده که آمریکا به وسیله دیپلماسی، به دنبال تقویت محدودیت های هسته ای ایران است.

او بدون اشاره به اینکه این دولت آمریکا بوده که از برجام خارج شده و تعهداتش را زیرپا گذاشته است، گفت ایران باید تعهداتش را در قبال برجام به منظور ادامه فرایند این توافق از سر بگیرد.

جو بایدن پیشتر بارها اعلام نموده است که میخواهد امریکا را به برجام بازگرداند. دولت دونالد ترامپ در سال 2018 از برجام خارج شد.

جن ساکی اضافه نمود احتمال می رود برجام و موضوع هسته ای ایران جزو موضوع هایی باشد که در بعضی از اولین گفت و گو های بایدن با همتایان خود و سران دیگر کشورهای متحد آمریکا مطرح گردد.

متحدان اروپایی آمریکا از جمله تروئیکای اروپایی (آلمان انگلیس و فرانسه) ضمن تاکید بر ضرورت حفظ برجام، از دولت جدید آمریکا خواسته اند تا به این توافق بازگردد.

بازگشت آمریکا به سازمان جهانی بهداشت

سخنگوی کاخ سفید همچنین با اعلام بازگشت آمریکا به سازمان جهانی بهداشت، گفت: دکتر فائوچی به صورت مجازی با این سازمان ملاقات خواهد داشت.

او اضافه نمود:رئیس جمهوری از من خواست تا حقیقت و شفافیت را به این نشست بازگردانم.

وی در تشریح فرمان های اجرایی که امروز بایدن امضا کرد، اضافه نمود: یکی از آنها موظف کردن استفاده از ماسک به مدت 100 روز بود.

سخنگوی کاخ سفید دستور دیگر رئیس جمهوری آمریکا را بازگشت به سازمان جهانی بهداشت بیان کرد و اضافه نمود: با تقویت بهداشت جهانی، کوشش های ما در مقابله با این همه گیری مستحکم خواهد شد.

ساکی اظهار کرد: فردا دکتر آنتونی فاوچی به عنوان سرپرست هیات آمریکایی به صورت مجازی با سازمان جهانی بهداشت ملاقات خواهد نمود.

وی همچنین از فرمان بایدن برای تمدید مهلت وام دانشجویان اطلاع داد و اظهار کرد: او همچنین به پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس بازگشت.

سخنگوی کاخ سفید از سرانجام دادن به ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا اطلاع داد و اضافه نمود: رئیس جمهوری خواهان توقف ساخت دیوار مرزی شد.

ساکی از ارسال طرح مهاجرتی بایدن به کنگره اطلاع داد تا سیستم مهاجرتی را اصلاح کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا بایدن قصد تماس با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دارد، گفت نخستین تماس او با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بود که انتظار می رود درباره خط لوله کی استون و روابط دوجانبه باشد.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: تماس های نخستین وی با متحدان و شرکای ما خواهد بود.

ساکی در پاسخ به سوالی درباره یادداشت دونالد ترامپ برای بایدن و همچنین برنامه بایدن برای تماس با ترامپ، اظهار کرد: من زمانی که نامه را خواند در آنجا بودم،آن نامه سخاوتمندانه بود و رئیس جمهوری قصد ندارد آن را به صورت یکجانبه منتشر کند.

وی اضافه نمود: انتشار آن به تماس رئیس جمهوری با رئیس جمهوری سابق بستگی دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1597

به "خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید: دولت بایدن درباره ایران با متحدانش گفت وگو می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید: دولت بایدن درباره ایران با متحدانش گفت وگو می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید