ساخت پارچه هوشمند متناسب با دما

به گزارش تور ایران، دانشمندان دانشگاه منچستر به تازگی نوع جدیدی از پارچه هوشمند را توسعه داده اند که می تواند پس از اتصال به لباس کاربر، خود را با دمای بدن فرد تطبیق دهد.

ساخت پارچه هوشمند متناسب با دما

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی تور ایران به نقل از ساینس دیلی، دانشمندان دانشگاه منچستر به تازگی نوع جدیدی از پارچه هوشمند را توسعه داده اند که می تواند پس از اتصال به لباس کاربر خود را با دمای بدن فرد تطبیق دهد.

پارچه هوشمند مذکور هنگامی که کاربر احساس گرما می کند، فرد را خنک کرده و در هنگام سرما نیز سبب گرم شدن کاربر می شود.

پارچه توسعه داده شده توسط محققان دانشگاه منچستر مبتنی بر گرافین است و دمایش با تشخیص دمای بدن کاربر تغییر می کند؛ تحقیقات جدید در مورد گرافن مواد دو بعدی (2D) به محققان این امکان را داده است تا لباس های تطبیقی هوشمند ایجاد کنند.

تیمی از دانشمندان موسسه ملی گرافن دانشگاه منچستر با استفاده از خصوصیات حرارتی قابل توجه و انعطاف پذیری گرافن، یک لباس اولیه را برای نمایش کنترل تابش حرارتی پویا در یک تکه لباس ایجاد کرده اند. این توسعه همچنین درهای جدیدی را برای کاربردهای جدید مانند نمایشگرهای مادون قرمز تعاملی و ارتباطات مادون قرمز پنهان بر روی پارچه باز می کند.

تحقیقات جدیدی که امروز در مجله Nano Letters منتشر شد، نشان می دهد که فناوری نساجی نوری هوشمند می تواند دید حرارتی خود را تغییر دهد. این فناوری از لایه های گرافن برای کنترل اشعه حرارتی از سطوح نساجی استفاده می کند.

سی کوکاباس، محقق ارشد این مطالعه گفت: توانایی کنترل اشعه حرارتی یک ضرورت اساسی برای چندین کاربرد مهم مانند مدیریت دمای بدن در آب و هوای بسیار گرم است. پتوهای حرارتی نمونه متداولی است که برای این منظور استفاده می شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1214

به "ساخت پارچه هوشمند متناسب با دما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت پارچه هوشمند متناسب با دما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید