ساخت 47 پالایشگاه در آسیا سهم وزارت نفت: هیچ!

به گزارش تور ایران، در حالی که 47 پالایشگاه جدید در آسیا در حال احداث است، سهم وزارت نفت در ایران هیچ بوده است.

ساخت 47 پالایشگاه در آسیا سهم وزارت نفت: هیچ!

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه جوان با انتقاد از کوتاهی وزارت نفت در دولت های یازدهم و دوازدهم در زمینه ساخت پالایشگاه نوشت: وزیر نفت پس از سال ها کش و قوس حرف دلش را درباره ساخت پالایشگاه زد، اما نگاهی گذرا به استراتژی کشور های جهان به پالایشگاه سازی نشان می دهد وزارت نفت درست برخلاف یک منطق شفاف حرکت می نماید.

یکی از نقدها مهمی که به وزیر نفت طی 15 سال وزارتش وارد می گردد، بی توجهی او به ساخت پالایشگاه و جلوگیری از خام فروشی است. او که بیشترین زمان مدیریتی بر صنعت نفت را طی 110 سال اخیر داشته، حتی یک پالایشگاه نیز نساخته است.

از سال 76 تا 84 که مصادف است با سال های 1995 تا 2004 میلادی، بیشتر کشور های نفتی جهان ظرفیت پالایشگاهی خود را برخلاف باور بیژن زنگه توسعه دادند که نشان می دهد، این ادعای زنگنه که معتقد بود ساخت پالایشگاه صرفه مالی ندارد، فاقد اعتبارکارشناسی بوده، زیرا کشور های نفتی جهان با وجود مازاد ظرفیت، تعداد پالایشگاه های خود را افزایش دادند.

در دوره دوم وزارت زنگنه، ظرفیت پالایشی کشور افزایش یافت؛ این افزایش مرهون طرح های توسعه ای بود که در دولت قبلی اجرا و در این دولت تکمیل شد. پالایشگاه ستاره خلیج فارس که عظیم ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است به مدار آمد و ایران از واردات بنزین بی احتیاج شد.

در هفت سالی که دولت روحانی سپری نموده، یک پالایشگاه هم به تعداد پالایشگاه های کشور اضافه نشده و همین موضوع انتقاد های زیادی را در بر داشت. با توجه به تحریم نفت ایران، هم اکنون صادرات فرآورده های نفتی توانسته بخش مهمی از احتیاج های ارزی کشور را پوشش دهد و به همین دلیل، بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر زنگنه نسبت به پالایشگاه سازی بی تفاوت نبود اوضاع کشور در حوزه مقابله با تحریم ها بسیار بهتر بود، اما زنگنه این نقدها را رد کرد، ولی این هفته بالاخره اقرار کرد علاقه ای به پالایشگاه ندارد؛ جایی که نفت پالایشگاه یعنی کثافت کاری.

براساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، در افق سال 2030 میلادی، بیش از یک سوم رشد تقاضای جهانی نفت به صنعت پالایشی و پتروشیمی اختصاص پیدا کند.

آمار ها نشان می دهد که بیش از 40 درصد ظرفیت پالایش نفت خام جهان در قاره آسیا قرار گرفته است. بدین ترتیب این منطقه در پنج سال فرا رو در افق سال 2024 میلادی، پرچمدار بازار صنایع پالایشی خواهد بود. بیشترین تعداد طرح های پالایشی جدید در حال ساخت نیز در این قاره قرار گرفته است. در پنج سال آینده 5/3 میلیون بشکه به ظرفیت پالایش نفت آسیا افزوده خواهد شد.

در همین رابطه گلوبال دیتا نوشته است: در آسیا 47 پروژه جدید پالایشی در مرحله ساخت یا برنامه ریزی است. از این طرح ها 18 پالایشگاه در حال ساخت است و 29 طرح در مرحله طراحی هستند.

به عنوان نمونه، چینی ها حساب ویژه ای روی توسعه صنعت پالایش خود بازنموده اند؛ آن ها می خواهند ظرفیت خود را پس از سال 2023 به بیش از 20 میلیون بشکه در روز برسانند. چینی ها برنامه ریزی کردند حداقل 44 درصد ظرفیت پالایشی شرق آسیا را به خود اختصاص دهند.

همچنین ظرفیت پالایشگاه کره جنوبی با جمعیت 50 میلیون نفری خود، حدود 3/2 میلیون بشکه در روز است؛ کره جنوبی یکی از قدرت های عظیم پالایشی آسیاست که بدون منابع نفت تا توانسته پالایشگاه احداث نموده و از محل صادرات فرآورده های نفتی، درآمد کسب می نماید.

ژاپن هم با جمعیت 127 میلیون نفری خود، حدود 3/8 میلیون بشکه ظرفیت پالایشی و 25 پالایشگاه دارد؛ ژاپن با توسعه برنامه های پالایشی اش میخواهد میزان صادرات فرآورده های نفتی خود را افزایش دهد. بیش از 170 میلیارد لیتر فرآورده های مختلف نفتی فراوری و در کنار منطق سوخت محوری از بنگاه های پالایشی سود نیز کسب کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1355

به "ساخت 47 پالایشگاه در آسیا سهم وزارت نفت: هیچ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت 47 پالایشگاه در آسیا سهم وزارت نفت: هیچ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید