خرید حمایتی 18 تن زعفران برای تنظیم بازار

به گزارش تور ایران، معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: سال گذشته 18 تن زعفران توسط اتحادیه های این سازمان به صورت حمایتی از کشاورزان خریداری شد.

خرید حمایتی 18 تن زعفران برای تنظیم بازار

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی معتمد اضافه کرد: در سال 99 به دلیل پایین بودن قیمت با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی اقدام به خرید زعفران با قیمت های حمایتی از کشاورزان کردیم و تا زمانی که قیمت زعفران در بازار به تعادل رسید، خرید حمایتی را ادامه دادیم.

وی با بیان این که خرید حمایتی زعفران از سوی اتحادیه های سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در سال 98 حدود 72 تن بوده است، گفت: این میزان خرید با هدف حمایت از کشاورزان و مصرف نماینده صورت گرفت و تمام این زعفران در بازار بورس برای صادرات به فروش رسید.

معتمد، افزایش قیمت زعفران در چند روز اخیر را اندک و ناشی از واکنش بازار به سیگنال های مثبت نشست برجام دانست و گفت: در بهمن و اسفند ماه گذشته، بازار زعفران دچار رکود بود، اما اکنون بازار در واکنش مثبت به مذاکرات و احتمال به نتیجه رسیدن نشست برجام و در پی آن گشایش بازار های دنیای و امکان انتقال ارز، قیمت این محصول کمی رشد داشته است.

وی با بیان این که سالانه حدود 500 تن زعفران در کشور فراوری می گردد، گفت: از این میزان فراوری، نزدیک به 30 تن در داخل مصرف و مابقی با قیمت بسیار کم به اروپا، آسیا و چین صادر می گردد.

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در حالی که حداقل 90 درصد فراوری زعفران دنیا در انحصار ایران است، اما سود اصلی تجارت این محصول نصیب اروپایی ها و شرکت های خارجی می گردد و آنان زعفران ایران را در بسته بندی های کوچک و با برند خود به بازار های دنیای عرضه می نمایند.

وی در عین حال بر ایجاد ارزش اضافه کرده زعفران تاکید نمود و اذعان داشت: ظرفیت صنایع تبدیلی زعفران در کشور حدود یک هزار تن در سال است، اما به دلیل عدم بازاریابی و معرفی برند های ایرانی به مصرف نمایندگان خارجی، بخش کوچکی از این محصول با بهترین کیفیت و در قالب بسته بندی های چند گرمی به بازار عرضه می گردد.

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در ایران تکنولوژی و ظرفیت های بسته بندی زعفران وجود دارد، اما باید در این حوزه برندسازی گردد و به تدریج بازار های دنیای را با برند ایرانی آشنا کنیم و آن را به دست بگیریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1752

به "خرید حمایتی 18 تن زعفران برای تنظیم بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید حمایتی 18 تن زعفران برای تنظیم بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید