توفان تجاری سازی 5G در دنیا

به گزارش تور ایران، حدود دو سال از زمانی که فناوری 5G آماده تجاری سازی شد می گذرد و این نسل به سرعت درحال تبدیل شدن به جریان غالب فناوری های ارتباطی است. براساس گزارش ارائه شده توسط GSA، در ماه آگوست سال 2020 شمار کشور هایی که به عرصه تجاری سازی این فناوری ورود نموده اند از 38 گذشت و به سرعت تعداد کشور هایی که در حال به کارگیری این فناوری در شبکه ارتباطی خود هستند در حال افزایش است.

توفان تجاری سازی 5G در دنیا

جهانی اقتصاد در ادامه نوشت: پیش بینی می گردد فناوری 5G طی سه سال و نیم از آغاز تجاری سازی به عدد سه و نیم میلیارد کاربر در جهان برسد. این درحالی است که رسیدن به این تعداد کاربر برای 4G حدود 4 سال و برای 3G حدود 12 سال طول کشید و این حکایت از سرعت بالای توسعه این فناوری نسل جدید دارد. شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که بسیاری از کشور ها در لیست پرسرعت ترین شبکه های اینترنت موبایلی در صندلیی به مراتب بهتر از ایران قرار دارند نیز همین ورود سریع آن ها به این حوزه و به کارگیری آخرین تکنولوژی های ارتباطی باشد. در جدیدترین رده بندی سرعت اینترنت موبایل در کشور های مختلف جهان که توسط Speedtest منتشر شد،

ایران از میان 140 کشور در رتبه 79 نهاده شد. متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران 17/ 30 مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود 44/ 11 مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. این درحالی است که تا ماه مارس 2021، کشور های امارات متحده عربی (87/ 190 مگابیت برثانیه)، کره جنوبی (06/ 186 مگابیت برثانیه)، قطر (43/ 181 مگابیت برثانیه)، چین (40/ 149 مگابیت برثانیه) و عربستان سعودی (29/ 148 مگابیت برثانیه) به ترتیب رتبه های اول تا پنجم این رده بندی را در اختیار دارند.

کره جنوبی و چین جزو کشور های پیشگام تجاری سازی 5G در کشور های خود بوده اند. در واقع کره جنوبی اولین کشوری بود که به کارگیری فناوری 5G را در شبکه ارتباطی خود آغاز کرد. با سرعتی که این کشور درحال به روزرسانی شبکه ارتباطی خود است پیش بینی می گردد تا سال 2025 حدود 60درصد از شبکه موبایلی خود را به این نسل جدید ارتقا دهد و پیشگامی خود را در این حوزه حفظ کند.

طبق گزارش اخیر اسپیدتست، کره جنوبی با سرعت دانلود 06/ 186 مگابیت بر ثانیه ای در صندلی دوم پرسرعت ترین اینترنت موبایل جهان جای دارد. از مهم ترین ویژگی های مهم نسل 5 تلفن همراه می توان به سرعت و پایداری بالاتر، تاخیر کمتر و حجم ارتباطات وسیع تر اشاره نمود و توسعه این نسل جدید را از ضرورت ها و تحول اساسی کسب وکار های اینترنتی و توسعه اقتصاد دیجیتال کشور ها به شمار آورد.

شرایط توسعه 5G در ایران

ورود و توسعه نسل چهارم اینترنت همراه در ایران با شگفتی های بسیاری همراه بود و آغاز اوج گیری فعالیت بسیاری از کسب وکار های اینترنتی پیروز امروزی خصوصا در حوزه تاکسی های آنلاین را باید مدیون این رویداد دانست. پیش بینی ها از فرایند تجاری سازی 5G حاکی از آن است که احتمالا تا سال 2024 فراگیری نسل پنجم اینترنت همراه با فراگیری فعلی4G برابری کند.

با وجود آنکه فرایند توسعه نسل پنجم اینترنت همراه به سرعت در بسیاری از کشور های جهان درحال انجام است، ایران ورود نسبتا دیرهنگامی به این حوزه داشت. حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اصلی ترین علت ورود دیرهنگام ایران به این حوزه را تحریم ها می داند و معتقد است اگر شرایط این گونه نبود ما نیز بسیار زودتر از این ها به این عرصه ورود می کردیم. رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی معتقد است درحال حاضر در بیشتر کشور های جهان تکنولوژی 5G به صورت هات اسپات و FWA مورد استفاده قرار می گیرد.

فروردین ماه سال جاری بود که فلاح جوشقانی در تبادل نظر با ایسنا درباره فرایند قانون گذاری حوزه 5G در کشور گفت: ما در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از دو سال پیش آنالیز این موضوع را آغاز کردیم و از اپراتور ها هم مشاوره گرفتیم. وی در این باره اضافه نمود از سال گذشته نقشه راه 5G را هم معین و به ITU اظهار داشتیم، باند های فرکانسی را که برای 5G مورجهانز است تعیین کردیم و آماده واگذاری هستیم و این طور نیست که ببینیم چه اتفاقی می افتد و بعد بخواهیم واکنش نشان دهیم و از قبل خود را برای این حوزه آماده کردیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نقشه راه 5G از FWA یا Fixed Wireless Access آغاز می گردد، گفت: در بیشتر کشور های جهان 5G به صورت هات اسپات و FWA مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر از حوزه های B 2 B و سرویس های کسب وکار ها آغاز می گردد. پیش بینی می گردد این نسل جدید اینترنت همراه تا سال 2024 در جهان فراگیر گردد و به شرایط فعلی پوشش 4 G برسد. اما اکنون که در سال 2021 هستیم، جهان در حوزه هات اسپاتی یا FWA کار می نمایند. وی تاکید نمود البته کشور هایی هم بودند که 5G را در حوزه موبایل نیز راه اندازی کردند و از جمله آن ها می توان به کشور های حاشیه خلیج فارس اشاره نمود، اما آنچه در نقشه راه جهان وجود دارد این است که تجاری شدن 5G در جهان در سال 2024 اتفاق می افتد.

این درحالی است که در ایران فرآیند تجاری سازی 5 G FWA از اسفند 99 آغاز شده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ارائه راه چاره هایی مانند 5 G FWA، یعنی استفاده از 5G برای اینترنت خانگی و توسعه اینترنت ثابت، گفته بود: اگر یک سایت 4 G با پهنای باند 100 مگابیت برثانیه و 40 مگاهرتز فرکانس، یک دکل برای کاربرانش عرضه کند، تست های 5G می تواند 3 گیگابایت برثانیه عرضه کند، یعنی حتی تا 30 برابر کیفیت روی یک پهنای باند فرکانسی محدود، ظرفیت را بالا می برد. مفهومش البته این نیست که می توانید روی گوشی تان سرعت 3 گیگابیت دریافت کنید، چون این ظرفیت به تعداد کاربران تقسیم می گردد، اما ارائه 100 مگابیت ظرفیت شبکه با ارائه 3 گیگابیت ظرفیت برای 200 مشترک تفاوت زیادی دارد.

کاهش هزینه های زیرساخت و پهنای باند برای اپراتور ها

برنامه ورود اپراتور های ثابت به حوزه 5G در هفته اخیر بار دیگر بر سر زبان ها افتاد. حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات روز شنبه در تبادل نظر با ایسنا اظهار داشت برای اپراتور های بی سیم نقشه راهی در نظر گرفته ایم تا بتوانند وارد حوزه 5 G شوند و منابعی که دارند را با اپراتور ها به اشتراک بگذارند. وی در این باره اضافه نمود: این برنامه برای دارندگان پروانه FWA، گزینه خوبی برای ورود به حوزه های 5G است.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه وقتی زیرساخت هایی وجود دارد بهترین، ارزان ترین و سریع ترین راه، به اشتراک گذاری آنهاست، گفت: در تمام جهان هم همین کار را می نمایند و اینکه پیمانکار ها خودشان دوباره شبکه ایجاد نمایند باعث افزایش چندبرابری قیمت سرویس ها می شد. رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به فناوری5 G FWA اعلام کرد: یک موضوع مهم دیگر بحث اپراتور های ثابت بی سیم است که یک نقشه راه برای دارندگان این پروانه در نظر گرفتیم تا بتوانند وارد حوزه های 5G شوند و منابعی که دارند را با اپراتور ها به اشتراک بگذارند تا بعد از چند سال بتوانند به یک اپراتور موبایل تبدیل شوند. این برنامه برای دارندگان پروانه FWA، گزینه خوبی برای ورود به حوزه های 5G است.

فلاح جوشقانی ادامه داد: در چند سال گذشته بحث 4 G را بسیار جدی دنبال کردیم و نگاه کمیسیون و رگولاتوری به این تکنولوژی نگاه ویژه ای بوده است و سعی کردیم همگام با جهان، در داخل کشور در حوزه 5G پیش برویم، بر این اساس برای اولین بار در حوزه 5G با یاری همه ذی نفعان مطالعات قبل از ورود فناوری انجام و نقشه راه برای آن ترسیم شده است. البته بستر آن قبلا با موضوع بی طرفی فناوری در پروانه ها فراهم شده بود.

تمرکز روی رگولاتوری مشارکتی

جوشقانی با اشاره به لزوم تغییر در مقررات گذاری و نهاد های مقررات گذار در جهان همزمان با تغییر فناوری ها اعلام کرد: الان مانند نسل پنجم فناوری، نسل پنجم رگولاتوری نیز مطرح است. نسل پنجم رگولاتوری لزوما در امتداد نسل 4 نیست. براساس شاخص ها و رتبه بندی اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU)، رگولاتوری ایران در آستانه ورود به نسل 4 رگولاتوری است و از آنجا که نسل 5، در امتداد نسل 4 نیست الزامی وجود ندارد که ما حتما نسل 4 را رد کنیم تا بتوانیم وارد نسل پنجم شویم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تمرکز اصلی رگولاتوری نسل 5، رگولاتوری مشارکتی (cooperative regulatory) است که با توجه به تکنولوژی های جدید مانند 5G و IOT، موضوع تحول دیجیتال، اقتصاد دیجیتال، ضرورت مشارکت رگولاتوری های حوزه های مختلف با یکدیگر را مطرح نموده است که در چند سال گذشته سعی نموده ایم وارد این حوزه شویم.

فلاح جوشقانی ادامه داد: برای مثال ورود شرکت های IT به حوزه بورس، نتیجه پیاده سازی رگولاتوری مشارکتی با حوزه بازار سرمایه بود، با وزارت نیرو به عنوان رگولاتوری حوزه انرژی نیز تعاملات خوبی داشتیم تا بتوانیم از زیرساخت های برق برای توسعه ICT و بالعکس استفاده کنیم. جلساتی با بانک مرکزی، بورس، حوزه انرژی و شهرداری ها برگزار نموده ایم. رگولاتوری در حوزه ICT از آن حوزه هایی است که به طور مداوم درحال تغییر و تحول است و ضروری است ما نیز همگام با آن تغییر کنیم. البته رگولاتوری سایر حوزه ها نیز باید راه های تبادل نظر را باز و با ما همکاری نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1826

به "توفان تجاری سازی 5G در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توفان تجاری سازی 5G در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید