سهم اقتصاد دیجیتال در شکل گیری زیست بوم استارت آپی پایین است

به گزارش تور ایران، معاون وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی چالش های اصلی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال گفت: سهم اقتصاد دیجیتال در چگونگی شکل گیری کسب و کارهای جدید و زیست بوم استارت آپی در کشور پایین است.

سهم اقتصاد دیجیتال در شکل گیری زیست بوم استارت آپی پایین است

امیر ناظمی در خصوص نوسازی صنعت در پرتو تحولات نوظهور، گفت: سیاستگذاران حوزه صنعت باید شرکت های بزرگ را برای ورود به زیست بوم استارت آپی تشویق کنند و ایجاد مراکز شتابدهی استارت آپی، راه چاره اساسی جبران عقب ماندگی های موجود است.

وی با اشاره به اینکه صنعت در آینده نمی تواند به دور از فناوری اطلاعات به کار خود ادامه دهد، به رشد انفجاری داده در طول سال های 2005 تا 2020 اشاره کرد و اضافه کرد: اقتصاد دیجیتال متشکل از هسته مرکزی فناوری اطلاعات است که به طور تقریبی 3 تا 5 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) در کشورهای مختلف را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر لایه هسته مرکزی، فناوری اطلاعات باعث تغییر مدل کسب و کارها شده و حدود 15 درصد از GDP کشورها را شامل می شود.

ناظمی ادامه داد: در تعریف گسترده تر نیز اقتصاد دیجیتال شامل شرکت هایی است که از فناوری اطلاعات با هدف افزایش ارزش اضافه کرده استفاده می کنند و نزدیک به 30 درصد GDP را به خود اختصاص می دهند. بنابراین می توان گفت، اقتصاد دیجیتال به دنبال ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات است که بهره وری و کارآمدی بالاتری داشته باشند. به همین دلیل، صنعت چهار (industry 4) در این لایه از اقتصاد دیجیتال قرار می گیرد تا صنایع به ویژه از نوع سنتی و قدیمی بتوانند از ظرفیت هایی که این صنعت در اختیار آنها قرار می دهد برای رسیدن به بهره وری بیشتری استفاده کنند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به این مهم که سهم اقتصاد دیجیتال به مراتب بیشتر از سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشورها است، شرح داد: بررسی چالش اصلی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال نشان می دهد که ایران در شاخص های مرتبط با شبکه، سطح پوشش و دسترسی، دارای رتبه های به نسبت مطلوبی است، اما در چگونگی به کارگیری شبکه در شکل گیری کسب و کارهای جدید و زیست بوم استارت آپی، سهم اقتصاد دیجیتال کشور کاهش می یابد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به جزییات پیاده سازی طرح آینده نگاری سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: تحلیل پاسخ های دریافتی در طرح آینده نگاری نشان داد که اعتقاد خبرگان بیشتر مبنی بر مداخله دولت در زمینه توسعه فناوری است که به ترتیب مشتمل بر توسعه بخش پژوهش و دانشگاه با حوزه صنعت، توسعه زیرساخت های تحقیق و توسعه، شرایط به روزرسانی قوانین و مقررات، کاهش مقررات و ارتقای شیوه های تامین مالی تحقیق و توسعه است.

وی اضافه کرد: در این میان، شیوه مداخه دولت در بازار نیز به صورت کمک به توسعه شرکت های کوچک و متوسط و همچنین ارتقای محیط کسب و کار مورد توجه قرار گرفته است. در این میان سه حوزه فعالیت رایانش ابری، کلان داده و اینترنت اشیا از شرایط بهتری برخوردار هستند و نیاز به مداخله دولت ندارند و بخش خصوصی در آن به فعالیت می پردازند. اما امنیت سایبری، نیازمند مداخله دولت در به کارگیری و توسعه فناوری است. البته از حوزه رباتیک نیز نباید غافل شد که در کشور ایران، بنا به دلایلی ولو ساختاری، از فرصت رشد کمتری برخوردار بوده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به بررسی تاثیرات مثبت پاندمی کرونا بر حوزه خرده فروشی و در مقابل آن کاهش شدید رشد پلتفرم هایی مانند گردشگری و فروش بلیت، گفت: صنعت چهار در ایران در شرایط کنونی از جذابیت و توانمندی پایینی برخوردار است. لذا به نظر می رسد، عدم رشد صنعت چهار در کشور از طریق منبع محور بودن صنعت نشان داده شده است. به طوری که صنایع ما، به دلیل منبع محور بودن دارای تمایل کمتری جهت استفاده از فناوری اطلاعات هستند و از توانمندی کافی برخوردار نیستند.

ناظمی گفت: بنابراین راه چارهی که برای سیاستگذاران حوزه صنعت کشور وجود دارد، این است که شرکت های بزرگ را به منظور ورود به حوزه تحقیق و توسعه زیست بوم استارت آپی تشویق کنند و جبران عقب ماندگی در این زمینه از طریق ایجاد مراکز شتابدهی به رشد استارت آپ ها امکان پذیر است.،LIV

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1563

به "سهم اقتصاد دیجیتال در شکل گیری زیست بوم استارت آپی پایین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم اقتصاد دیجیتال در شکل گیری زیست بوم استارت آپی پایین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید