عربستان، عمان را از قدرت دریافت تروریسم در یمن ترسانده است، چرا عمان در مرحله اول عضو ائتلاف نشد؟

به گزارش تور ایران، سید اصغر قریشی سفیر سابق کشورمان در یمن معتقد است که اقدام عربستان در جهت عضویت عمان به ائتلاف نظامی جنبه تبلیغاتی دارد و سعودی ها این موضوع را یک پیروزی برای خود قلمداد می نمایند.

عربستان، عمان را از قدرت دریافت تروریسم در یمن ترسانده است، چرا عمان در مرحله اول عضو ائتلاف نشد؟

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه رسانه های تور ایران،دسامبر 2015 درخواست عربستان مبنی بر عضویت عمان به ائتلاف نظامی مبارزه با تروریسم توسط دولت مسقط رد شد. اما عمان پس از گذشت حدوداً یکسال، موضع خود را در این باره تغییر داد و خبر عضویت این کشور توسط عربستان رسانه ای شد . خبرگزاری خبرآنلاین در تبادل نظر با سید اصغر قریشی علل و پیامدهای این موضوع را آنالیز نموده است که در ادامه می خوانید:

ارزیابی تان از پیوستن عمان به ائتلاف نظامی عربستان چیست؟

این ائتلاف در دسامبر 2015 شکل گرفت و محمد بن سلمان ولیعهد دوم عربستان آن را گفت. بعضی از کشورها همان موقع با ابراز بی اطلاعی از تشکیل این ائتلاف، اعتراض کردند. در این بین عربستان سعودی نام تعدادی از کشورهای عضو را گفت که در آن موقع عمان حاضر به عضویت نشد. بعد از گذشت سیزده ماه، پیوستن عمان به این ائتلاف را ابتدا عربستان و سپس عمان بعد از یک روز گفت. اعلام عضویت عمان در این ائتلاف توسط عربستان قبل از این که عمان آن را اعلام کند، بیانگر علاقه و احتیاج عربستان به بهره برداری از این قضیه است.

چرا عمان در مرحله اول عضو ائتلاف نشد؟

دلایل متعددی را در این باره می توان مطرح کرد. یکی از دلایل آن خواسته عمان در برقراری توازن در رابطه با ایران و عربستان است. دلیل دیگری که می توان مطرح کرد سفر نخست وزیر انگلیس یعنی ترزامی به منطقه و شرکت در جلسات شورای همکاری های خلیج فارس است. موضوع دیگر آسیب پذیری عمان از تحولات یمن است. این موضوع می تواند مساله دخالت عمان را به موضوع یمن مطرح کند. آسیب پذیری عمان از ناحیه بحران یمن و قدرت دریافت داعش و القاعده و استفاده عربستان از این موضوع، سبب شده تا این کشور به عضویت در این ائتلاف تمایل نشان دهد

این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشیم که عمان کشوری کوچک و با امکانات نظامی محدود است و سعودی ها این کشور را از ظهور و قدرت دریافت تروریسم در یمن ترسانده اند. همینطور سعودی ها انصارالله را به عنوان گروهی تروریستی تلقی می نمایند و همین موضوع باعث تصویب قطعنامه ای در شورای همکاری خلیج فارس شد. نکته قابل توجه در این باره این بود که عمان علاقه ای به رسانه ای کردن این خبر نداشت و تنها عربستان بود که از این موضوع سود می برد و آن را به عنوان پیروزیتی برای خود قلمداد می کرد.

با توجه به اینکه کشور عمان نقش مثبتی در تعدیل مواضع شورای همکاری های خلیج فارس داشته، آیا این عضویت می تواند تأثیری در روابط ما و این کشور داشته باشد؟

سعودی ها در این موضوع تبلیغات بسیار زیادی به نفع خود انجام داده اند و عمان نیز از سیاستهای قبلی خود پیروی می نماید. آنها سیاستی متعادل داشته و در موضوع یمن مداخله نظامی نمی نمایند، زیرا قانون اساسی عمان اجازه مداخله نظامی در کشورهای دیگر و همچنین خارج از شورای همکاری خلیج فارس را به عمان نمی دهد. یمن نیز خارج از شورای همکاری خلیج فارس بوده و عمان قادر نیست تا وارد جنگ یمن گردد.

در زمان اشغال کویت توسط صدام، عمان به قضیه ورود پیدا کرد ولی کویت عضو شورای همکاری خلیج فارس بود. بنابراین اینطور نتیجه می گیرم که عمان خواهان رسیدن یمن به یک صلح پایدار بر مبنای تبادل نظر و مذاکره میان همه طرفها است. در مجموع عضویت عمان در این ائتلاف تغییر چندانی در سیاستهای بی طرفانه این کشور ایجاد نخواهد کرد و این موضوع بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است.

به طور کلی انگیزه و هدف عربستان از وارد کردن عمان به این ائتلاف چیست و حضور عمان تا چه حدی می تواند به عربستان یاری کند تا در برنامه های تبلیغاتی و در جهت بهره برداری پیروز باشد؟

یکی از دلایل پیگیری عربستان برای پیوستن عمان به ائتلاف یمن، وجود شکستهایی است که عربستان در منطقه و به ویژه در سوریه متحمل شده است. پیروزیت های ایران و روسیه و سوریه در حلب و گیر کردن عربستان در باتلاق یمن از دیگر مواردی است که اهمیت این موضوع را دوچندان می نماید. اجلاس چهار جانبه که اخیراً با حضور وزرای خارجه آمریکا، انگلیس، عربستان، امارات و با حضور نماینده ویژه سازمان ملل برگزار گردید، به منظور یافتن راهکاری برای بحران یمن بود.

عربستان و متحدانش بر قطعنامه 2216 و طرح شورای همکاری خلیج فارس تاکید دارند ولی آمریکا همان طور که پیش از این در طرح خود اعلام نموده بود به دنبال راهکار توافقی است و برخلاف عربستان، بر قطعنامه 2216 و طرح شورای همکاری تأکید نمی نماید. اولویت آمریکا در یمن مبارزه با القاعده و داعش است و طرح یا نقشه راهی هم که سازمان ملل ارائه نموده به دنبال تشکیل دولت توافقی از همه گروههای درگیر در یمن است و آنها هم بر قطعنامه 2216 تأکید نمی نمایند و انصارالله هم این قطعنامه را از ابتدا قبول نداشته است. عمان هم هیچ گاه در ائتلاف نظامی به رهبری عربستان بر ضد یمن وارد نشد و بی طرفی خود را حفظ کرد و به این سیاست خود ادامه می دهد و بیانیه اخیر و پیوستن عمان به ائتلاف ضد تروریسم تغییری در سیاست عمان مبنی بر حمایت از راهکار سیاسی و نیز ادامه مذاکره طرفهای درگیر و تشکیل دولت توافقی ایجاد نمی نماید.

منبع:خبرآنلاین

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 588

به "عربستان، عمان را از قدرت دریافت تروریسم در یمن ترسانده است، چرا عمان در مرحله اول عضو ائتلاف نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، عمان را از قدرت دریافت تروریسم در یمن ترسانده است، چرا عمان در مرحله اول عضو ائتلاف نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید