قهرمان محله ، ساندویچ فروشی ابوعلی پاتوق نیکوکاران شهر است ، این فست فود طعم مهربانی دارد

به گزارش تور ایران، شبیه هیچکدام از ساندویچی های شهر نیست؛ ویترین مغازه، اجناس و لوازمی که گوشه کنار مغازه اش روی هم چیده شده و حتی مشتریانش هم با دیگر ساندویچی های تهران فرق دارند. پر بی راه نیست که بگوییم مغازه حسین ابوعلی پاتوق نیکوکاران یک محله و حتی یک شهر است.

قهرمان محله ، ساندویچ فروشی ابوعلی پاتوق نیکوکاران شهر است ، این فست فود طعم مهربانی دارد

خبرنگاران - حسن حسن زاده: روزهایی که به ماه رمضان، نوروز، شب یلدا، آغاز سال نو و... ختم می گردد، چنان برو و بیایی در ساندویچی ابوعلی راه می افتد که شبیه آن را جایی دیگری ندیده ایم. تمام کوچه را کارتن های پر از مواد غذایی، لباس، عروسک و اسباب بازی پر می نماید که مقصدشان نه فقط نقاط محروم حاشیه تهران بلکه روستاهای کم برخوردار سیستان و بلوچستان است.

گزارش های خواندنی بیشتر را اینجا دنبال کنید

از تهران تا سیستان و کرمانشاه

از ویترین مغازه پیداست که اینجا با دیگر ساندویچی های تهران فرق دارد. نوشته روی شیشه می گوید این مغازه پاتوق آدم های مهربان شهر است. برچسب های سفره مهربانی و وقف خیرات و اموات در جای جای مغازه دیده می گردد. اهالی محله نیروی هوایی به یاد دارند چند سال پیش وقتی که سیل روستاها و شهرهای منطقه ها شمالی و غرب کشور را در نوردید یا وقتی زلزله کرمانشاه خانواده های بسیاری را داغدار کرد، در پیاده رو مقابل این مغازه جای سوزن انداختن نبود. همان روزهایی که کاسب خوشنام محله عایدی مغازه را وقف سیل زدگان لرستان و گلستان کرد، سیل یاری های مردم اهالی محله هم از راه رسید. تمام کوچه را انواع و اقسام مواد غذایی فاسد نشدنی، لباس، پتو، اسباب بازی و... برداشت تا به دست کاسب محبوب محله راهی منطقه ها سیل زده گردد.

داستان جالب آن مهره های رنگی

حسین ابوعلی حدود یک دهه پیش اولین قدم را برای یاری به اقشار محروم جامعه برداشت و حالا دیگر اهالی یک محله برای دستگیری از افراد کم بضاعت با او همراه شده اند. تابلوی سفره مهربانی، کیسه های پر از میوه، چند وعده غذای گرم و ساندویچ هایی که مرتب روی هم چیده شده اند، اولین چیزی است که توجه مشتریان نو آقای ابوعلی را به خود جلب می نماید. روی پیشخوان مغازه، مهره های رنگی که روی هم چیده شده اند، داستان جالبی دارند. فقط کافی ست چند دقیقه رفت و آمد مشتریان این مغازه را زیر نظر بگیرید، تا به همدلی و مهربانی اهالی یک محله با این کاسب خوشنام پی ببرید. ابوعلی می گوید: حدود یک دهه پیش یک تابلو روی دیوار مغازه نصب کردم و چند فیش غذا روی آن چسباندم. بیشتر از 10 فیش نبود؛ اما با هزینه خودم غذای رایگان به افراد نیازمند می دادم. چند روزی گذشت تا اهالی محله به نیت من پی ببرند. آن وقت تعداد فیش ها هر روز بیشتر شد. هر مشتری که برای خودش یک ساندویچ می خرید، یک فیش هم برای یاری به افراد نیازمند تهیه می کرد و روی دیوار می چسباند. حالا تعداد فیش ها و غذای گرمی که به دست افراد نیازمند می رسد گاهی روزانه به 100 وعده رسیده است. حالا جای آن فیش ها را با مهره های رنگی عوض کردم و هر مشتری نیکوکار یک مهره رنگی به نیت افراد نیازمند روی مهره های دیگر می گذارد.

پاکبان ها، کارتن خواب ها و بیماران نیازمند هم سهم دارند

ساندویچ هایی که مشتریان برای افراد نیازمند تهیه می نمایند، قیمت پایین تری دارد. کیفیت همان است اما ابوعلی و همکارانش تنها هزینه مواد اولیه را می گیرند تا خودشان هم در این کار خیر سهم داشته باشند. ابوعلی اما از دل دریایی اهالی محله می گوید: بعضی ها فقط به تهیه یک مهره رنگی قناعت نمی نمایند. حتی مشتری داشتیم که از اهالی نیکوکار محله بود و 10 میلیون تومان یاری کرد تا به همان میزان غذای گرم به دست افراد نیازمند برسد. تعدادی از این مهره های رنگی سهم پاکبان هایی است که شب و روز برای شهر زحمت می کشند. مهره های دیگر هم سهم افرادی است که به هر دلیلی کارشان به کارتن خوابی کشیده و مابقی هم سهم خانواده های نیازمند حاشیه شهر.

ماجرای دفتر مخصوص مغازه ابوعلی

بعد از یک دهه، حالا دیگر فعالیت خیرخواهانه ابوعلی و اهالی محله نیروی هوایی تنها به تهیه غذای گرم برای افراد نیازمند محدود نمی گردد؛ بلکه بیماران نیازمند هم از مهربانی اهالی محله نیروی هوایی سهم دارند. ابوعلی از روی تلفن همراهش، تصاویر بیمارانی که با یاری مشتریان، کسبه و اهالی نیکوکار محله در بیمارستان ها و مراکز درمانی شهر بستری شده اند را نشان می دهد و می گوید: اینکه نماینده این مردم نیکوکار برای پیگیری کارهای بستری و درمان بیماران نیازمند باشم برای من افتخار است. وقتی خبر اقدامات خیریه مغازه به بعضی از نیکوکاران بازار رسید، آنها آستین بالا زدند تا با یاری اهالی محله هزینه بستری و درمان بیماران نیازمند را هم تامین کنیم. ابوعلی پشت پیشخوان مغازه یک دفتر بزرگ دارد که در واقع پرونده خانوارهای زیر پوشش این مغازه است. او لیست کاملی از شرایط این خانواده ها تهیه نموده که شامل شرایط تحصیلی بچه ها، بیماری اعضای خانواده و... می گردد. حتی در صفحات آخر این دفتر، لیستی از دانش آموزان منطقه ها محروم تهران وجود دارد که علاوه بر خدمات آموزشی، لوازم تحریر و... دریافت می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 2340

به "قهرمان محله ، ساندویچ فروشی ابوعلی پاتوق نیکوکاران شهر است ، این فست فود طعم مهربانی دارد" امتیاز دهید

2 کاربر به "قهرمان محله ، ساندویچ فروشی ابوعلی پاتوق نیکوکاران شهر است ، این فست فود طعم مهربانی دارد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمان محله ، ساندویچ فروشی ابوعلی پاتوق نیکوکاران شهر است ، این فست فود طعم مهربانی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید