ماندگاری ویروس کرونا روی پارچه و لباس چقدر است؟

به گزارش تور ایران، از وقتی که ویروس کرونا در بین مردم شایع شد، همه ما در خصوص ماندگاری آن رو اجسام خواندیم و توجه کردیم که چه سطوحی خطرناک هستند. وقتی تخمین می زنند که کووید 19 تا سه ساعت در هوا، چهار ساعت روی مس، تا 24 ساعت روی مقوا و روی پلاستیک یا فولاد ضد زنگ و سطوح استیل تا دو الی سه روز باقی می ماند، پس می توانیم نتیجه بگیریم که پوشاک خطری برای ما ندارند؟

ماندگاری ویروس کرونا روی پارچه و لباس چقدر است؟

کدام یک از وسایل فوق بیشتر به لباس ما شبیه هستند؟ می توانیم مقوا را در نظر بگیریم که مانند لباس الیافی دارد که رطوبت را جذب خود می نماید. ویروس کرونا برای زنده ماندن به مقداری رطوبت احتیاج دارد. بدون مقداری رطوبت، ویروس خشک و در نهایت قابل دوام نخواهد بود. آیا ما باید تصور کنیم که ویروس مانند مقوا 24 ساعت روی لباس ما باقی می ماند؟ شاید!

لباس ها لزوماً پارچه ای نیستند!

لباس های ما تماماً از پارچه نیستند. آن ها ممکن است قطعات فلزی یا پلاستیکی مانند دکمه ها یا بندها داشته باشند. در این حالت ویروس کرونا در این قسمت ها می تواند بیشتر زنده بماند.

حال این سوال پیش می آید که اگر لباس شما خیس و مرطوب گردد، چه اتفاقی می افتد. ممکن است عرق کنیم یا باران ببارد. رطوبت بستر مناسب تری را برای زندگی طولانی تر ویروس در لباس فراهم می نماید.

اقدامات احتیاطی را انجام دهید

تا کنون مطالعات کافی و قطعی برای مدت دقیق زندگی ویروس روی لباس انجام نشده است. بنابراین اگر فکر می کنید در مکانی بوده اید و یا به جایی خورده اید که در معرض ویروس بوده است، بهتر است اقدامات احتیاطی را انجام دهید

به خاطر داشته باشید که اگر چند روز گذشته لباس شما در خانه بوده است و با جایی تماس نداشته است، به احتمال زیاد در معرض کرونا قرار نگرفته است. اگر بیرون از خانه از فاصله مناسبی از دیگران قرار داشته اید، باز هم احتمالش بیشتر است که لباس شما آلوده نباشد.

اگر فردی مبتلا به ویروس کووید 19 لباس شما را لمس کند، ممکن است آلودگی ایجاد گردد. فرد ناقل بیماری وقتی که سرفه یا عطسه می نماید، می تواند لباس شما را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین اگر فکر می کنید لباس شما به منطقه آلوده ای تماس داشته است حتما آن را ضدعفونی و بشویید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

چند احتیاط مهم:

هنگام در آوردن لباس سعی کنید صورت خود را لمس نکنید و چیزهای دیگر را با لباس آلوده نکنید. لباس خود را در مکانی امن قرار دهید که می تواند در ورودی خانه باشد.

موقعی که قصد می کنید لباس را بشویید، لباس آلوده را نتکانید. این ویروس می تواند با لرزش و تکان به سایر سطوح منتقل گردد.

اگر فکر می کنید لباسشویی شما آلوده است آن را ضدعفونی کنید. ممکن است طی مراحلی لباس با لباسشویی تماس داشته باشد و حتما باید سطوح آن را ضدعفونی کنیم.

دما را روی گرم ترین دمایی که لباس می تواند تحمل کند بگذارید. از مقادیر مناسب مواد شوینده لباسشویی بهره ببرید. مواد شوینده باید بتواند ساختار ویروس را مختل کند. بعد از اتمام شستشو لباس های خود را کاملا خشک کنید که می تواند برای مختل کردن ویروس مفید باشد. اما اگر خشک کن شما آنقدر نیست که لباس را کاملا خشک کند، مراقب انچه با لباستان تماس دارد باشید. تمام سوطح را ضدعفونی کنید.

اگر لباس بیمار مبتلا به کرونا را می شوئید حتما دستکش و ماسک داشته باشید و پس از اتمام کار دست خود را بشویید.

در این زمینه بخوانید:

نتایج باورنکردنی از ماست؛ از ویتامین D تا تقویت سیستم ایمنی

فقر ویتامین دی را در روزهای خانه نشینی و پیشگیری از کرونا را جدی بگیرید

مراقب کفش خود باشید!

یکی از مجموعه پوشاک شما که احتیاج به نوع دیگری از مراقبت و اقدامات احتیاطی دارد کفش شماست. کفش شما تماماً از پارچه ساخته نشده است و آنقدر با سطوح متفاوتی تماس دارند که به راحتی نمی توان آن ها را در ماشین لباسشویی شست. در این شرایطی که نمی توانید به راحتی و باخیال راحت کفش های خودتان را شستشو دهید، آن ها را یا بیرون از خانه بگذارید و با کفش وارد خانه نشوید. کفش خود را در محدوده ورودی خانه روی محفظه ای از قبل درست شده بگذارید که همه را درگیر نکنید. هر نوع روش تمیز کردنی که شما را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار می دهد را امتحان نکنید. از نظر تئوری ممکن است زمانی که کفش خود را با حوله مرطوب پاک می کنید بعضی قطرات آلوده ان به هوا پاشیده گردد. متأسفانه در مطالعات در خصوص لباس ها داده مطمئنی نداریم و احتمالا ویروس تا چند ساعت روی لباس زنده می ماند. اما می دانیم که باید مراقب کفش و سطوح غیر پارچه ای لباس هایمان باشیم.

بنابراین درست است که ویروس ماندگاری بالایی روی لباس ندارد و جای نگرانی نیست اما ارزشش را دارد که اگر نسبت به تماس با جای آلوده و فراد آلوده شک دارید لباس هایتان را بشویید و در صورتی که آسیبی به لباس ها نمی رسید، ترجیحاً از دمایی حدود 56 درجه سانتی گراد بهره ببرید.

استفاده از داده های منابع: forbes، houstonmethodist، medicinenet، health، webmd

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1499

به "ماندگاری ویروس کرونا روی پارچه و لباس چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماندگاری ویروس کرونا روی پارچه و لباس چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید