مستندسازی بحرانی فصل جدیدی در سینمای ایران است

به گزارش تور ایران، به گزارش خبرنگاران، رویداد مستندسازی بحران چهارشنبه 22 آبان در خانه گفتمان شهر (وارطان) برگزار گردید که طی آن چهار مستند سایه های روشن ساخته حسین نشاطی، شبیه سازی آقای زرد ساخته ماهان خمامی پور، حلب: سکوت جنگ ساخته امیر اصانلو و فقدان ساخته فاطمه ذوالفقاری که همه محصول کمان مدیا به مدیریت زکریا زرگانی هستند نمایش داده و به جنبه های مختلف مستندسازی در بحران اشاره شد.

مستندسازی بحرانی فصل جدیدی در سینمای ایران است

سه مستند سایه های روشن، شبیه سازی آقای زرد و حلب: سکوت جنگ با موضوع حمله داعش به حلب و فقدان که روایت خانواده ای در زلزله سرپ لذهاب است، به عنوان نمونه هایی از مستندسازی در بحران به علاقه مندان نمایش داده شد.

در این اکران خصوصی چهره هایی نظیر گلی امامی، هنگامه گلستان، روبرت صافاریان، جهانبخش نورایی، احمد طالبی نژاد، شهرام مکری، نسیم احمدپور، شادی قدیریان، فائزه عزیزخانی، سحر عصرآزاد، کبوتر ارشدی، رئوفه رستمی، رامین مستقیم، ساسان گلفر و... حضور داشتند.

احمد طالبی نژاد در این رویداد درباره مفهوم مستندسازی بحران گفت: مستند سازی بحران، فصلی تازه در سینمای مستند ایران است که باید به ابعاد مختلف آن توجه داشت و آنها را آنالیز کرد.

سپس ماهان خمامی پور یکی از مستندسازان بیان نمود: من از تهران ماجرای آقای زرد را شنیده بودم و با امیدواری کمی از این که او را پیدا کنم راهی حلب شدم. اما در نهایت او را یافتم و هر کس درباره او چیزی می گفت. من اما روایت خودم را از آقای زرد ساختم. اسم فیلم را هم گذاشتم شبیه سازی آقای زرد تا بر اساس نظریه بودریار، حقیقت آقای زرد را شبیه سازی نموده باشم.

بازگویی یک ویرانی مهیب در مستندی از حلب

امیر اصانلو هم از تجربه ساخت حلب: سکوت جنگ چنین گفت: آن چه مرا در مواجهه با حلبِ پس از جنگ حیرت زده نموده بود، ویرانی ای بود که جنگ بر جا گذاشته بود و در این مستند کوشش کردم تا آن ویرانی مهیب را بازنمایی کنم.

در این قسمت از برنامه، گلی امامی نقدی به مستند امیر اصانلو وارد کرد و گفت: مستند شما بیش از آن که فیلم مستند باشد، قاب عکس هایی است بی هیچ شرحی. گرچه بعضی آن را روایت شاعرانه از جنگ توصیف کردند ولی باید دید 70 سال بعد چه چیزی از این مستند برای نسل های بعد می ماند. آیا لازم نیست یک فیلم مستند شناسنامه ای داشته باشد که آن را برای دوران های دیگری نیز قابل استفاده کند؟

امیر اصانلو، در دفاع از ساخته خویش خطاب به گلی امامی چنین گفت: کوشش من ثبت بی واسطه واقعیت و مواجهه عریان تماشاگر با آن چیزی بود که از جنگ بر جا مانده است و هر شرح و تفسیری را برای آن اضافه می دیدم.

واکنش آدم ها در مواجهه با گذشته

سپس فاطمه ذوالفقاری کارگردان فقدان درباره مستند خود گفت: همواره می خواستم ببینم آدمها در مواجهه با گذشته و آن چه که دیگر تمام شده چه واکنشی دارند. وقتی سرپل ذهاب زلزله آمد فرصت را مناسب دیدم تا دوربینم را بردارم و ببینم آدمها با آواری که از گذشته بر جا مانده چه مواجهه ای دارند، این شد که مستند فقدان شکل گرفت.

رامین مستقیم خبرنگار لس آنجلس تایمز در تهران، به کارگردان سایه های روشن نقدی وارد کرد و گفت: موضعی که دوربین شما از رخداد جنگ در سوریه ملتهب که در آن اقوام مختلف با افکار و آرای مختلف حضور دارند اتخاذ نموده، بسیار یکسویه است و لازم بود تا شما بی طرف تر روایت خود را از حضور داعش در حلب ارائه داده و شرایط زنان سوری را در آن جا بی طرف به تصویر بکشید.

حسین نشاطی در دفاع از ساخته خود گفت: من کوشش کردم تا مشاهدات عینی خودم را بی واسطه با تماشاگر به اشتراک بگذارم.

مستند حلب: سکوت جنگ، مستند برگزیده ایدفای 2018 و فقدان نماینده سال جاری سینمای مستند ایران در بخش استعدادهای درخشان ایدفا هستند. همچنین شبیه سازی آقای زردپوش مستند برگزیده جشنواره بین المللی فیلم کلگری کاناداست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 770

به "مستندسازی بحرانی فصل جدیدی در سینمای ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندسازی بحرانی فصل جدیدی در سینمای ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید