مقررات زدایی از فراوری با برش استانی

به گزارش تور ایران، هفتادمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان با موضوع بحث و آنالیز در مورد راهکارهای اجرایی تحقق شعار سال 1400، آنالیز مسائل صادرکنندگان محصولات معدنی و مشخص قیمت پایه مواد معدنی به صورت حضوری و مجازی برگزار گشت.

مقررات زدایی از فراوری با برش استانی

علی اصغر آدینه ای، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان در این نشست گفت: با توجه به نام گذاری سال با عنوان فراوری، پشتیبانی ها و موانع زدایی ها، مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی مطالعات تحقیقی انجام داده و در نظر است راه چارههای اجرایی تحقق شعار سال با برش استانی و با عنوان مقررات زدایی از فراوری منتشر گردد.

رئیس اتاق سمنان ادامه داد: با تمرکز به مسائل فوق بسیاری از موارد به عنوان چالش بسیار عظیم در مقابل فعالان اقتصاد قرار گرفته است، هنوز یک ماه از شروع سال جدید نگذشته است فعالان مالی با سه دستورالعمل در حوزه گمرک روبرو شده اند، عدم ثبات قوانین و دستورالعمل ها یکی از عارضه های پیشرو است.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان در بخش دیگری از این نشست، ادامه داد: دغدغه اصلی استان تأمین آب است کلیه دستگاه های اجرایی باید به این امر مهم توجه کافی داشته باشند و تا زمانی که مسائل آب این استان حل نشده به صنایع آب بر اجازه کار داده نگردد.

او معتقد است کارشناسان سازمان صمت باید اشرافیت کامل نسبت به صدور مجوز صنایع، به آب مصرفی داشته باشند، بدین معنی صنایعی در استان تأسیس و تشکیل نگردد که مشکل آب داشته باشد.

رئیس اتاق سمنان گفت: مسائل در سامانه جامع تجارت کماکان وجود دارد بسیاری از اعضای اتاق سمنان به دلیل مغایرت ثبت کد پستی حوزه استحفاظی محل کار و ثبت دفاتر شرکت در روزنامه رسمی مجبور شده اند که فرایند انتقال کارت بازرگانی را از سمنان به تهران داشته باشند.

آدینه ای گفت: مسائلی همانند مسائل حق بیمه کارفرمایی، معافیت های کارفرمایی، قانون هوای پاک، رفع املاک تملیکی بانک ها و مسائل معادن همچنان پابرجاست که باید به این موارد توجه کافی داشته باشیم.

علیرضا آشناگر، رئیس شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان نیز در این نشست گفت: تأمین آب و رفع کردن موانع پیش رو در این جهت، احتیاج اصلی توسعه فراوری و بخش صنعت در استان سمنان است.

استاندار سمنان ادامه داد: یکی از موانع جدی فراوری و توسعه در استان، مسئله تامین آب است که باید در بحث بُرش استانی مبتنی بر ظرفیت های استان برای تحقق شعار سال، مدنظر قرار بگیرد.

او با بیان این مهم که پیگیری ها برای تأمین آب در استان از چندین مجرا در دستور کار قرار گرفته است، توضیح داد: انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی یکی از این موارد است که اقداماتی در این حوزه ازجمله مکاتبه با رئیس محترم جمهور و پیگیری برای ورود سرمایه گذار به جهت اجرای پروژه در حال اجرا است.

استاندار سمنان اظهار کرد: مبحث استفاده از پساب نیز توسط شهرداری سمنان در حال اجرا است که ضروری است در این خصوص با هماهنگی و مساعدت دستگاه های مرتبط، تسریع صورت گیرد تا با تأمین آب در استان، بخش صنعت ما معطل تأمین آب نباشد.

او گفت: به هیچ عنوان، امروز و با شرایط فعلی استان، مجوز استقرار صنایعی که احتیاج به آب فراوان دارند داده نمی گردد و در شرایط فعلی شاهد رونق صنایع آب بَر در استان سمنان نخواهیم بود.

آشناگر با تأکید بر اینکه اقدام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای ورود به بحث ارائه راه چاره برای تحقق شعار سال کار پسندیده ای است، گفت: تحقق شعار سال به عنوان یک وظیفه برای دستگاه های اجرایی و یک استراتژی برای بخش خصوصی است که احتیاج است بُرش استانی در مورد ارائه راه چارهها برای تحقق شعار سال توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان در دستور کار قرار گیرد.

استاندار سمنان گفت: در حوزه اجرا باید پشتیبانی هایی که برای رونق مالی کشور مهم است را شناسایی و در دستور کار قرار دهیم؛ تعدد بخشنامه ها و مقررات پشت سر هم، کارآفرینان را با مسائلی روبرو نموده که باید آنالیز و برای رفع موانع ارائه راه چاره گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1783

به "مقررات زدایی از فراوری با برش استانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقررات زدایی از فراوری با برش استانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید