ماجرای گرانی انار؛ دلال&zwnjها جلوی عرضه انار را گرفتند

به گزارش تور ایران، کشاورزان می گویند انار را کیلویی 5 هزار تومان از آن ها می خرند و در بازار تا 3 یا 4 برابر قیمت می فروشند آن هم درحالی که به دلیل آزادسازی قیمت کود و سم هزینه های فراوری چندبرابر شده است. البته نمی توان از تاثیر صادرات میوه که مدتی است رونق گرفته، گذشت. ولی فعالان بازار میوه می گویند دلیل گرانی انار کمبود نیست، بلکه میوه فروشان تنها انار مرغوب را می خرند و انار های ارزان در میدان میوه وتره بار خریدار ندارد.

ماجرای گرانی انار؛ دلال&zwnjها جلوی عرضه انار را گرفتند

خرید باغ کیلویی 5 هزار تومان

یکی از کشاورزان به جهانی اقتصاد می گوید سال جاری انار را صرفا برای اینکه خراب نگردد فروخته وگرنه قیمت دلالان بسیار پایین بود. او که بیش از 10 سال است در این حوزه فعالیت دارد می گوید اگر هزینه ها مثل پارسال بود کیلویی 6 هزار تومان منطقی بود اما کودی که سال جاری پای درخت های انار ریختیم را چهار برابر گران تر خریدیم. بعد خریدار انار را کیلویی 5 هزار تومان از ما می خرد فقط یک هزار تومان بیشتر از پارسال. به گفته محمدی اواخر فصل برداشت قیمت کمی تکان می خورد: وقتی فصل برداشت آغاز شد بعضی از باغ دار ها انارشان را کیلویی 3 هزار تومان هم فروختند. یکی هم مثل من محصول را تا آخر فصل روی درخت نگه داشت که نرخ منطقی گردد، اما نشد، آخر فصل رسید به 7 هزار تومان. این درحالی است که در شهر ها انار را کمتر از 14 هزار تومان نمی فروشند.

محمدی می گوید اگر انار را به موقع از درخت نچیند خوراک گنجشک ها می گردد و ضرر زیادی می نماید؛ به همین خاطر مدت محدودی می توان محصول را روی درخت نگه داشت.

از طرفی کشاورزان امکانات انبار انار در سردخانه ها را ندارند که در زمان مناسب با نرخ منطقی روانه بازار نمایند؛ شرایط نقدینگی هم که فاجعه است و برای پاس کردن چک های کود و سم باید محصول را بفروشیم و نمی توانیم صبر کنیم. در یک کلام بگویم که شرایط فقط به نفع دلالان است.

میوه فروشان فقط انار مرغوب می خرند

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره افزایش قیمت انار به جهانی اقتصاد گفت: دلیل افزایش قیمت انار صادرات بی رویه و کمبود نیست، انار درجه یک و مرغوب گران شده است. انار میوه ای است که نمونه ها و درجه های مختلفی دارد و میوه فروشان انار گران را می خرند که دست خودشان برای افزایش قیمت باز باشد.

اسدالله کارگر درباره اختلاف قیمت خرید باغ با فروشگاه های مرکز شهر گفت: معمولا از 10 تن میوه 3 تا 4 تن میوه مناسب برای عرضه درمی آید و مابقی بار عملا درجه چندم است. از میوه ضعیف و سوخته بگیرید تا میوه درجه یک. او درخصوص اعتراض کشاورزان نسبت به قیمت پایین خرید گفت: کشاورز با هسته و پوسته میوه را می فروشد و همان طور که گفتم بخشی از کل بار مناسب عرضه در بازار است. به این نکته هم باید توجه داشت که مصرف نماینده ترجیح می دهد میوه را دست چین کند و بارفروشان اگر همه میوه را به بازار عرضه نمایند اصلا فروش نمی رود یا به قولی اصلا قابل مصرف نیست.

کارگر درباره صادرات بی رویه میوه گفت: متاسفانه بعضی از دلالان سود بیشتر را به تامین بازار داخلی ترجیح می دهند. بار ها تاکید کردیم که اول باید بازار کشور تامین گردد و مازاد محصول صادر گردد، اما متاسفانه به سبب کاهش ارزش پول صادرات میوه رونق گرفته است. صادرات بی رویه و غیرقانونی میوه باعث می گردد علاوه بر اینکه مصرف میوه در کشور پایین بیاید، کشاورز هم از ادامه فعالیت ناامید گردد چراکه از ثروت حاصل از صادرات سهمی نمی برد.

اختلاف 3 هزارتومانی در میوه فروشی

یکی از میوه فروشی های خیابان کارگر شمالی هم به جهانی اقتصاد می گوید انار کم است، اما کمبودی نیست: محصول به وفور وجود دارد، اما هیچ کس نمی فروشد. شرایط انار به گونه ای شده که در میدان تره بار نرخ را کیلویی 17 هزار تومان معین نموده اند. میوه فروش باید کیلویی 20 هزار تومان بفروشد که سود کند وگرنه فایده ندارد.

از آن طرف مردم هم توان خرید انار کیلویی 20 هزار تومانی را ندارند. من می توانم نیاورم و مشتری هم می تواند نخرد، این وسط دلال می تواند جنسش را صادر کند. همان گونه که الان این کار را می نمایند. انار کیلویی 20 هزار تومان یعنی کمتر از یک دلار. در صورتی که می توانند همین انار را در افغانستان بالای 2 دلار بفروشند.

هرچه آنجا بفروشند سودش از اینجا بیشتر است. به گفته این میوه فروش که انار را کیلویی 17 هزار تومان می فروشد، محصول از باغ های کشاورزی به انبار ها می رود و فقط به میزان محدود به بازار عرضه می گردد، مابقی را یا صادر می نمایند یا آن قدر نگه می دارند که نرخ بالا بکشد.

میوه فروش دیگری در خیابان میرزای شیرازی به جهانی اقتصاد می گوید: انار را در میدان میوه وتره بار کیلویی 16 هزار تومان می فروشند. او درباره دلیل افزایش قیمت این میوه گفت: کمبودی در بازار نیست و بیشتر از مصرف مردم هم انار فراوری شده است. موضوع حرص و طمع دلالان است.

آن ها اصلا به تامین بازار داخلی اهمیتی نمی دهند و سود خود را در اولویت قرار داده اند. دلال اگر بتواند انار را در عراق کیلویی 2 دلار هم بفروشد سه برابر اینجا سود نموده است. این میوه فروش انار را کیلویی 20 هزار تومان می فروشد و معتقد است در روز های آینده گران تر هم خواهد شد. البته در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران انار کیلویی 11 هزار و 200 تومان عرضه می گردد.

فاصله کشاورز و بازار

اختلاف زیاد قیمت خرید باغ با فروشگاه های مرکز شهر های کشور به سبب حضور فعال دلالان است. کشاورزان همواره نسبت به این اختلاف اعتراض داشتند و سال جاری که به سبب خارج شدن کود و سم از لیست دریافت نمایندگان ارز دولتی و افزایش قیمت گاه پنج برابری این اقلام، هزینه های فراوری به شدت بالا رفته است به حدی که بسیاری از کشاورزان برای برداشت محصول با کمبود نقدینگی روبه رو هستند.

این درحالی است که میوه در میوه فروشی گاه تا سه برابر قیمت به مصرف نماینده فروخته می گردد. بسیاری از فعالان بازار تقویت سامانه بازارگاه و ارتباط خریدار اصلی با کشاورز را چاره کوتاه کردن دست واسطه گر ها از بازار میوه می دانند. اگر واسطه گری در بازار میوه بر اساس قواعد صورت گیرد و سود دلالان تنها حق العمل معمولی واسطه گری باشد، علاوه بر افزایش توان فراوری کشاورز، کاهش قیمت میوه و دسترسی بیشتر مردم به میوه مرغوب ممکن خواهد بود.

متاسفانه فاصله کشاورزان ما با بازار بسیار زیاد شده است و این خلأ را دلالان پر نموده اند. به عقیده کارشناسان تا زمانی که ارتباط کشاورزان با بازار هرس نگردد و آن ها براساس هزینه های فراوری و در رقابتی آزاد محصول خود را به بازار روانه ننمایند نمی توان به سامان بازار میوه امیدوار بود.

نگاهی به آمار

سطح زیر کشت انار کشور 90 هزار هکتار است و در سال گذشته 900 هزار تن انار در کشور فراوری شد. این درحالی است که در سال 97 میزان فراوری انار کشور 720 هزار تن ثبت شده است که از این میزان 15 هزار تن به ارزش 15 میلیون دلار صادر شده است. میانگین صادرات انار در سال بین 15 تا 35 هزار تن است و ایران به عنوان یکی از پنج فراورینماینده برتر انار در جهان شناخته می گردد.

کشور های ارمنستان، عراق، امارات، کره، ژاپن و سوئیس کشور های میزبان انار ایرانی هستند. همین طور که از آمار ها پیداست میزان ارزآوری انار به گونه ای است که اگر کشاورز از مزایای آن بهره مند گردد می تواند مصائب تهیه کود و سم گران را برطرف کند. به همین دلیل به نظر می رسد پررنگ تر کردن ارتباط کشاورزان با بازار، چه داخلی و خارجی، منافع و درآمد حاصل را به سمت زمین های کشاورزی روانه می نماید؛ ثروتی که هم اکنون در جیب دلالان است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1509

به "ماجرای گرانی انار؛ دلال&zwnjها جلوی عرضه انار را گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای گرانی انار؛ دلال&zwnjها جلوی عرضه انار را گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید