وجود اثرات ضدالتهابی و ضد درد در گیاه مرزه خوزستانی

به گزارش تور ایران، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اظهار کرد: گیاه مرزه خوزستانی با نام علمی Satureja khuzistanica Jamzad متعلق به تیره نعناعیان است و اثرات ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.

وجود اثرات ضدالتهابی و ضد درد در گیاه مرزه خوزستانی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر سعید توکلی عضو هیات علمی این پژوهشکده گفت: این گونه در بازار گیاهان دارویی به عنوان شست وشو دهنده کلیه و مجاری ادراری و کاهش دهنده فشار،چربی و قند خون عرضه می گردد و اثرات ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.

عضو هیات علمی این پژوهشکده با اشاره به این که اسانس این گیاه در کرک ­های غده ای بخش های هوایی آن ساخته می گردد که حاوی مقادیر بالایی از ترکیب دارویی کارواکرول هست، ادامه داد: اسانس ها ترکیبات شیمیایی پیچیده­ ای هستند و اغلب اجزاء اصلی موجود در تحقیقات نشان می دهد چهار ترکیب شیمیایی ضد درد در گیاه مرزه وجود دارد و آنچه در تحقیقات جدید به آن اشاره شده، وجود ترکیبات شیمیایی با خواص ضدالتهابی و ضد درد در نمونه هایی از گیاه است که نه به شکل وحشی، بلکه به صورت دستی کاشته شده اند.

دکتر توکلی دو ترکیب شیمیایی موجود در قسمت برگ و ساقه مرزه را بتا سیتسترول و اسید اورسولیک برشمرد و گفت: ترکیب بتا سیتسترول که در بادام زمینی نیز وجود دارد، منجر به توقف رشد غده پروستات در حیوانات آزمایشگاهی می گردد. همچنین گزارش های متعددی مبنی براثر ضدالتهابی اسید اورسولیک برای درمان سوختگی ها و نیز اثر بازدارندگی آن بر رشد تومورها منتشرشده است. خواص ضدالتهابی اسید اورسولیک منجر به استفاده وسیع از این ترکیب در صنایع آرایشی شده است.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در مطالعات جدید اثرات ضد درد و ضد تشنج کارواکرول و تیمول به عنوان دو ترکیب عمده اسانس گیاه نیز ثابت شده است. همچنین در بین مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران می توان به استفاده از آن برای تسکین دندان درد اشاره نمود که به علت وجود این دو ترکیب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1598

به "وجود اثرات ضدالتهابی و ضد درد در گیاه مرزه خوزستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود اثرات ضدالتهابی و ضد درد در گیاه مرزه خوزستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید