چورت، تابلوی خلاقیت طبیعت در قاب دریاچه

به گزارش تور ایران، طبیعت یکی از هزاران نعمت هایی است که خداوند به مخلوقاتش عطا فرموده تا ضمناً استفاده و لذت از آن، در حفظش کوشا باشند. طبیعت یعنی هر آنچه که خداوند مهربان به ما عطا نموده است؛ از سرسبزی و زیبایی کوه و دشت و صحرا تا دریا و غروب خورشید و بسیاری از چیزهای دیگر که زبان، قادر به وصف آن نیست.

چورت، تابلوی خلاقیت طبیعت در قاب دریاچه

تماشای طبیعت خیلی لذت بخش است. از درختان زیبا گرفته تا گل های رنگارنگ و عطرآگین و گونه های حیوانی قشنگ و سبزه زارهای پهناور و کوه های برافراشته، همگی چشمان ما را به تماشای خود فرا می خوانند.

در حالی که گوشه گوشه طبیعت با تمام رنگ و لعاب و در هر شکلی انسان را مسحور می نماید و ممکن است آدمی را تا بی نهات زیبایی ها بکشاند، دریاچه ها رنگ و بوی خاصی از جلوه زیبایی تمام نمای طبیعت دارند. دریاچهها همواره نماد آرامش و آسودگی بوده اند، اما همنوایی دریاچه با اعماق جنگل، آن هم جنگل هایی به قدمت 40 میلیون ساله مازندران، گنجینه است که کسی از آن طاقت چشم پوشی ندارد. آن هم در زندگی پیچیده و الکترونیکی امروزی که در هم آمیختگی و فشردگی آرامش را به گوهری کمیاب تبدیل نموده است.

اما نگران نباشید، زیرا در همین هیاهوی مجازی جایی در مازندران است که حال شما را خوب می نماید و مهم هم همین است، دریاچه ای خوابیده در ژرفای جنگل های سر به آسمان کشیده مازندران که شما را حتی از پس تصویر صدا می زند. این صدا از دریاچه میانشه یا چورت ساری به گوش می رسد.

این دریاچه در گوشه ای از طبیعت استان مازندران و در ارتفاع بیش از یکهزار متری از سطح آب های آزاد، جلوه ای تماشایی از طبیعت ایران عزیزمان جا خوش نموده و اسم خواهرخوانده دریای خزر را به خود اختصاص داده است.

مهمان خوش سیمای ماندگار

این دریاچه حدود 2.5 هکتار وسعت دارد و به سبب نزدیکی به روستایی به نام چورت، به این نام خوانده می گردد. آنچه باعث شده تا چورت، دریاچه ای متفاوت باشد، فقط قرارگیری در میان انبوه درختان نیست بلکه نحوه شکل گیری آن است که بر جذابیتش می افزاید. در سال 1318 خورشیدی بود که زمین لرزه ای در این منطقه رخ داد و رانش زمین، باعث شد که راستا چشمه کنار دریاچه، بسته گردد و در نهایت دریاچه ای زیبا در شکاف دره ای با شیب زیاد شکل بگیرد. چورت یکی از معدود دریاچه هایی است که به صورت طبیعی شکل گرفته و در نتیجه احداث سد خاکی ایجاد نشده است و عملاً دریاچه ای جوان محسوب می گردد.

به نظرم بهتر است با اعداد و ارقام سفرتان را خراب نکنم و بازگردیم به ژرفای این دریاچه جوان. پیش از هر چیز باید این را بگوییم که گردشگران دو راه را در پیش رو دارند: بعضی به پاهایشان تکیه می نمایند و دلشان می خواهد 2 ساعتی را راه بفرایند و از نزدیک زیبایی های این راستا جنگلی را لمس نمایند. بعضی دیگر هم تصمیم می گیرند با خودرو، خودشان را به این جواهر طبیعت مازندران برسانند. در خاتمه راه آنچه پیش رویتان قرار می گیرد، تصویری فراموش نشدنی از طبیعت ایران است که تا همواره در گوشه فکر جا خوش می نماید.

به جاده بزنید

به جاده می زنیم و راه استان مازندران را در پیش می گیریم و به سوی دریاچه چورت ساری می رویم که با اسم دریاچه میانشه هم شناخته می گردد؛ جاذبه ای تماشایی که در اثر یک زلزله شکل گرفته است و عاشقان طبیعت را به سوی خود می خواند.

شما هم کوله بار طبیعت گردی خود را جمع کنید و با ما در این سفر همراه شوید تا به شما بگوییم دریاچه چورت کجاست و چگونه می توانید به آن برسید.

دریاچه چورت مقصدی بکر در طبیعت استان مازندران است که زیبایی چشم نوازی دارد. این دریاچه در قلب یک جنگل انبوه واقع شده است و همین امر بر جذابیت آن برای طبیعت گردان می افزاید.

راستا دسترسی به دریاچه یکی از راستاهای مورد علاقه آفرودرهاست و بسیاری برای تجربه این سرگرمی هیجان انگیز به سراغ این راستا می فرایند.

چورت یکی از معدود دریاچه هایی است که به صورت طبیعی به وجود آمده و در نتیجه احداث سد خاکی ایجاد نشده است.

فضای مه آلود، سکوت و آرامش، صدای پرندگان و حضور درختانی که تنها نیم تنه آنها از آب بیرون زده است، ترکیب بی نظیری است که در فصل کم آبی چورت انتظارتان را می کشد.

راستا را از سفر جدا نکنید

فرقی نمی نماید که از کجای این سرزمین راهی دریاچه چورت شوید، در هر صورت راستا، بخشی از جاذبه های سفر شما خواهد بود. در این راستا از میان درختان سر به فلک کشیده عبور می کنید و در میانه های راه به روستایی به نام چورت می رسید که جلوه خیال انگیزی را به دور از دود و دم شهر و دغدغه های آن پیش رویتان قرار می دهد؛ چیزی شبیه به یک تابلوی نقاشی. خانه های روستایی با گلدان های رنگارنگ که کوه های سبزی در پس زمینه آنها به چشم می خورد. آسمان آبی تر از هر زمان دیگری است و دیگر رنگ های خاکستری شهر در آن دیده نمی گردد. دل کندن از این روستا و مردمان مهربانش سخت است و شاید برای همین باشد که بعضی یک شب را در آن اقامت می نمایند و در روز بعد راهی دریاچه می شوند. پس از این روستا جاده ای خاکی و البته ناهموار تنها راه رسیدن به چورت است.

ترکیب فضای مه آلود، سکوت و آرامش، صدای پرندگان و حضور درختانی که تنها نیم تنه آنها از آب بیرون زده است، صحنه ای است که در کمتر جایی به چشم تان می خورد و تجربه ای خاص را برایتان رقم می زند.

چورت را از قاب دوربین خارج کنیم

می دانم همه ما حدود یکصد سال است که عادت کردیم به هر چشم انداز ای که رسیدیم تصویری از آن به یادگار داشته باشیم. البته عکاسی جزئی از سفر است و شاید هم با وجود شبکه های اجتماعی هجان انگیزترین قسمت سفر باشد و چورت هم بی نهایت سوژه برای عکاسی دارد، اما کمی از دوربین فاصله بگیرید زیرا دریاچه چورت تماشای بسیار دارد. در سفر به چورت می توانید از لحظه لحظه زمان خود لذت ببرید و برای تماشای ها و سرگرمیات برنامه ریزی کنید.

اگر تابستان به چورت سفر می کنید، شاهد کاهش اندازه آب دریاچه هستید که تنه های درختان در میان آن پدیدار می شوند و چشم انداز ای شگفت انگیز را ایجاد می نمایند. این درختان، همان گیاهانی هستند که پیش از به وجود آمدن دریاچه در این قسمت وجود داشتند و به یک باره به زیر آب رفته اند. تصویر این درختان در میان آب یکی از دلایل معروفیت دریاچه چورت است و بسیاری برای تماشا آن راهی سفر می شوند.

اگر از هواداران ماهیگیری هستید و وسایل و ابزار لازم برای این کار را دارید، در سفرتان به چورت وقتی را هم به این فعالیت اختصاص دهید. ماهیگیری در سکوت و آرامش دریاچه بر شیرینی سفرتان می افزاید و آن را تبدیل به خاطره ای فراموش نشدنی می نماید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که ماهیان این دریاچه از کجا آمده اند. برای این پرسش دو پاسخ وجود دارد: بعضی از محلی ها بر این باورند که یکی از مهم ترین راه های انتقال این ماهی ها به وسیله پرندگان است. آنها می گویند که به علت باقی ماندن تخم بسیاری از ماهی ها در میان پرهای پرندگان، با سفر آنها به سایر منطقه ها، تخم ها هم با آنها انتقال می یابند. بعضی دیگر هم معتقدند که وجود این ماهی ها در دریاچه در نتیجه رهاسازی آنها به وسیله افراد محلی است و ربطی به عوامل طبیعی ندارد. و شاید برای شما فرقی نمی نماید، اما شما اگر قلاب دارید می توانید ماهی گیری کنید.

یکی از جاذبه های چشمگیر دریاچه چورت را زمانی خواهید دید که بخت با شما یار باشد و مه همه جا را بپوشاند. پایکوبی مه بر روی آب دریاچه تصویری سحر انگیز را گوشه فکر تان ثبت می نماید. چشم انداز مه آلود دریاچه چورت، چیزی نیست که بتوانید به این راحتی ها از کنار آن بگذرید و نادیده اش بگیرید؛ به ویژه اگر تابستان باشد و تنه درختان هم بیرون از آب.

شناور شدن بر روی آب دریاچه و تماشای مناظری متفاوت یکی دیگر از سرگرمیات مورد علاقه گردشگران در دریاچه چورت است؛ اما از آنجا که امکانات قایق سواری در این دریاچه وجود ندارد، مردم قایق های خود را به آب می اندازند تا بتوانند تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنند.

راستا منتهی به دریاچه، جاده ای خاکی است که از میان جنگل و انبوه درختان می گذرد. زیبایی های این راستا بهانه ای شده تا آفرودرها را به این منطقه بکشاند. این راستا یکی از مقاصد مورد علاقه افرادی است که در پی هیجان و خلق تجربه های تازه از آفرود هستند.

قدم به قلب جنگل بزنید

پیاده روی در راستا منتهی به دریاچه هم یکی از انتخاب هایی است که پیش روی افراد واقع شده است و می تواند ساعاتی خوش را برای شأن رقم بزند.

پیمودن این راستا با پای پیاده باعث می گردد که زیبایی های آن را از نزدیک لمس و گوشه گوشه این طبیعت بکر را کشف کنید. در این راستا مناظری متفاوت را خواهید دید و هنرنمایی طبیعت را نظاره خواهید کرد.

دریاچه در میان یک دره قرار گرفته و اطراف آن با درختانی کهن احاطه شده است. می توانید به قلب این جنگل بزنید و در آن به گشت و گذار بپردازید.

می توانید پس از کمی که قدم در حوالی دریاچه ساعاتی را در کنار آن بگذرانید و با برپا کردن پیک نیک محبت آمیز یا خانوادگی، خاطره ای خوش را برای خود و همسفرانش خلق می کنید.

در اینجا سوژه های عکاسی فراوانند و هر یک می توانند به تصویری ماندگار در آلبوم عکس های تان تبدیل شوند. پس دست به دوربین شوید و یادگاری هایی ماندگار و ارزشمند را با خود به خانه ببرید.

اکنون شما را با یک هشدار راهی دریاچه چور می کنم و آن این است که شنا در دریاچه ممنوع است. شاید با تماشا دریاچه زیبای چورت هوس کنید که تنی به آب بزنید و به سرگرمی بپردازید؛ اما باید به یاد داشته باشید که به سبب باقی ماندن بوته ها و گیاهان در کف دریاچه، این کار بسیار خطرناک است و عواقب بدی در پی دارد. پس با تماشای دریاچه از زیبایی های آن و جنگل اطرافش لذت ببرید و فکر شنا کردن را از سرتان بیرون کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 1903

به "چورت، تابلوی خلاقیت طبیعت در قاب دریاچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چورت، تابلوی خلاقیت طبیعت در قاب دریاچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید