چین: آمریکا در جایگاهی نیست که درباره هنگ کنگ اظهارنظر کند

به گزارش تور ایران، سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات چند قانونگذار و مقام آمریکایی درباره آشوب ها و اغتشاشات هنگ کنگ را رد و تاکید نمود که آنها در جایگاهی نیستند که درباره هنگ کنگ اظهار نظر نمایند.

چین: آمریکا در جایگاهی نیست که درباره هنگ کنگ اظهارنظر کند

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور ایران، وزارت خارجه چین اظهارات چند نماینده و مقام آمریکایی درباره تحولات هنگ کنگ را رد و تاکید نمود که این اظهارات به دنبال تخریب واقعیت است.

براساس گزارش خبرگزاری شینهوا، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، سناتور میچ مک کانل، سناتور مارکو روبیو روز دوشنبه در توییت هایی گفته بودند که پلیس هنگ کنگ در حال سرکوب معترضان با اعمال خشونت است و دولت مرکزی چین در حال مقابله با دموکراسی و آزادی در این منطقه خودمختار تحت حاکمیت چین است.

یک مقام ارشد آمریکایی هم روز سه شنبه گفته بود که آزادی بیان و آزادی تجمع در هنگ کنگ باید مورد حمایت قرار بگیرد.

هوا چونیانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: این اظهارات در حال جا زدن جرایم خشونت آمیز به عنوان مبارزه برای حقوق بشر و آزادی است. مقامات آمریکایی در حال تعبیر نادرست از اقدامات پلیس هنگ کنگ به عنوان خشونت و سرکوب هستند اما پلیس فقط در حال اجرای قانون است و با جرایم و اغتشاش مبارزه میکند.

وی اضافه نمود: این اظهارات حتی مردم هنگ کنگ را برای مقابله با حکومت محلی هنگ کنگ و همچنین دولت مرکزی چین تحریک نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه نمود، طرف آمریکایی مکررا مداخله در تحولات خشونت آمیز هنگ کنگ را رد نموده است اما همین اظهارات مداخله مستقیم آمریکایی ها در تحولات هنگ کنگ را اثبات می نماید.

وی با طعنه به سناتورها و قانونگذاران آمریکایی گفت که آیا شما قانونگذار هستید یا قانون شکن؟

چونیانگ مجددا تاکید نمود که مسائل هنگ کنگ امور داخلی چین هستند و سیاستمداران و مقامات آمریکایی در جایگاهی نیستند که در این زمینه اظهار نظر نمایند.

اعتراضات هنگ کنگ که که به خاطر طرح لایحه استرداد مجرمین در مجلس این منطقه خودمختار آغاز شده بود بعد از چند ماه تبدیل به اعتراضات سیاسی و اغتشاشات تبدیل شده است و به نظر می رسد معترضان با حمایت های دولت های خارجی از جمله آمریکا و انگلیس به دنبال خروج از حاکمیت سیاسی چین هستند.

هنگ کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره بریتانیا بوده است، اما در سال 1997 و پس از خاتمه یافتن پیمان پیشین با بریتانیا، به جمهوری چین پیوست. این منطقه، بیش از هفت میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از مراکز مهم اقتصادی در منطقه شرق آسیا و دنیا به شمار می رود.

اعتراضات در هنگ کنگ از چند روز پیش که معترضان در فرودگاه تجمع نموده و باعث لغو پروازهای این فرودگاه مهم و بین المللی شده اند وارد فاز تازه ای شده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 354

به "چین: آمریکا در جایگاهی نیست که درباره هنگ کنگ اظهارنظر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: آمریکا در جایگاهی نیست که درباره هنگ کنگ اظهارنظر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید