کار ساخت بزرگ ترین رادیوتلسکوپ جهان به زودی در چین تمام خواهد شد

به گزارش تور ایران، تا به حال بزرگ ترین رادیوتلسکوپ جهان در پورتو ریکو قرار داشت. این رادیوتلسکوپ Arecibo نام داشت و اگر فیلم چشم طلایی یا GoldenEye را که در سال 1995 ساخته شده بود، دیده باشید، حتما در صحنه هایی مهیج، نماهایی دیدنی از آن را دیده اید.

کار ساخت بزرگ ترین رادیوتلسکوپ جهان به زودی در چین تمام خواهد شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

اما تا کمتر از یک سال بعد، رادیوتلسکوپی در چین مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که بسیار بزرگ تر است. به خاطر قطر 500 متری، نام آن را Five hundred meter Aperture Spherical Telescope یا به اختصار FAST گذاشته اند.

مساحت این رادیوتلسکوپ به اندازه 30 زمین فوتبال است و با آن می توان به امواج رادیویی که از ده ها میلیارد سال نوری دورتر می آیند، گوش داد و به این ترتیب می توان در خصوص منشأ هستی تحقیق کرد یا به دنبال موجودات فرازمینی گشت.

کار احداث این رادیوتلسکوپ از سال 2011 آغاز شده و در سپتامبر سال 2016 به سرانجام خواهد رسید. محل آن در یک حفره طبیعی صخره ای در جنوب غربی چین در پینگتانگ است. خلل و فرج صخره ها، آبی را که در گودی جمع می شوند، به صورت طبیعی خارج می نمایند.

4500 پنل سه گوش 11 متری باید روی اسکلت ایجاد شده نصب شوند، تا کار این رادیوتلسکوپ به اتمام برسد.

عملکرد آن بسیار بهتر از بزرگ ترین رادیوتلسکوپ موجود خواهد بود، طوری که می تواند دو برابر پهنه آسمان بیشتری را در آن واحد اسکن کند و نیز 3 تا 5 برابر هم حساسیت بیشتری خواهد داشت. هزینه ساخت آن حدود 110 میلیون دلار براورد می گردد.

منبع: یک پزشک
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 518

به "کار ساخت بزرگ ترین رادیوتلسکوپ جهان به زودی در چین تمام خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار ساخت بزرگ ترین رادیوتلسکوپ جهان به زودی در چین تمام خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید