11 ماه بازداشت بی دلیل دانشمند ایرانی

به گزارش تور ایران، تعداد ایرانیانی که در زندان های خارج از کشور دوران محکومیت خود را سپری می نمایند و اسامی آن ها در کنسولگری های ایران در خارج از کشور به صورت رسمی ثبت شده، سه هزار و 131 نفر است. این آماری است که دو سال پیش رسانه های معتبر داخلی منتشر کردند.

11 ماه بازداشت بی دلیل دانشمند ایرانی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، تعداد ایرانیانی که در زندان های خارج از کشور دوران محکومیت خود را سپری می نمایند و اسامی آن ها در کنسولگری های ایران در خارج از کشور به صورت رسمی ثبت شده، سه هزار و 131 نفر است. این آماری است که دو سال پیش رسانه های معتبر داخلی منتشر کردند. دراین میان، بعضی ایرانیان به جرم های واهی و بعضا بدون دلیل در بند به سر می برند. آخرین نمونه دستگیری آقای مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، به دست پلیس آمریکا در مهر1397 بود؛ بازداشتی که پس از گذشت تقریبا 11 ماه، هنوز دلیلش دقیق معلوم نشده است.

استاد مسعود سلیمانی، استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و یکی از محققان برجسته حوزه سلول های بنیادی کشورمان، به عنوان یکی از دانشمندان برتر دنیا که عضو انجمن سلول های بنیادی اروپاست، تقریبا یک سال قبل برای انجام پروژه ای در کلینیکی که با آن بسیار همکاری نموده بود، به آمریکا سفر می نماید؛ اما در آنجا به بهانه جاسوسی و دورزدن تحریم های کشور دستگیر می گردد و اکنون از سال گذشته در زندان به سر می برد.

این در حالی است که این استاد به عنوان یکی از دانشمندان ایرانی که جزء یک درصد دانشمندان برتر دنیا هم است، برای اهداف بشردوستانه فعالیت می کرد؛ اما آمریکایی ها دانشمند ایرانی را دستگیر کردند؛ به طوری که با گذشت چند روز از فوت مادرش، هنوز از این موضوع بی خبر است. همچنان که اعضای هیأت مدیره انجمن بیوتکنولوژی و کادر علمی و اجرایی سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی به پاس کوشش صادقانه و علمی آقای مسعود سلیمانی، دانشمند فرهیخته ایرانی، در درمان بیماران، پژوهش در حوزه هماتولوژی و تحقیق در موضوعات خون و فرآورده ها و مشتقات خونی جایزه چهره تأثیر گذار زیست فناوری را به وی اهدا کردند. این جایزه با عنوان دوره یازدهم جایزه زنده یاد کاظمی آشتیانی و در مراسم اختتامیه همایش بیوتکنولوژی اهدا شد که البته به دلیل درگذشت مادر این دانشمند ایرانی، در فراق فرزندش این جایزه برای خانواده آنان ارسال شد. دکتر مسعود سلیمانی مهر1397 با ویزای رسمی تحقیقاتی و هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد؛ اما FBI در اقدامی غیرقانونی، او را به زندان دیتون جورجیا در ایالت آتلانتا منتقل کرد. از همه بدتر آنکه این نخبه علمی ایران درکنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش و کارتن خواب ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ در حالی که وی به بیماری مزمن آی. بی. اس دچار است و از لحاظ روحی، وضعیت بسیار ناراحت نماینده ای دارد. دکترسلیمانی جزء یک درصد دانشمندان برتر دنیا است که تحقیقات گسترده ای درسلول های بنیادی انجام داده است. او به اتهام داشتن چند ویال هورمون رشد بازداشت شده که این داروها به هیچ عنوان تحریمی نیستند.

فرانکو، وکیل مسعود سلیمانی می گوید: هورمون رشد نه در ایالات متحده آمریکا و نه در ایران ممنوع نیست و به طورانحصاری برای تحقیقات پزشکی استفاده می گردد و در فهرست تحریم ها قرار ندارد. واقعا این موضوع را درک نمی کنم. به نظر می رسد گویی استدلال دادگاه سیاسی است.

پس از ماه ها حضور در زندان، پایان در 24اردیبهشت1398 دادگاه دکترسلیمانی برگزار گردید؛ اما قاضی پرونده که تحت تأثیر FBI است، حکمی صادر نکرد و پرونده را مسکوت گذاشت. آمریکایی ها به سلیمانی گفته اند راه را برای توافق کردن باز بگذارد و بپذیرد این هورمون های رشد برای دورزدن تحریم ها بوده است؛ اما وی زیر با نرفت و بیان کرد کاری ننموده و گناهی مرتکب نشده است.

تا به حال، هم نامه های زیادی به سازمان ملل، صلیب سرخ و انجمن هماتولوژی اروپا ارسال و هم مجرم نبودن این فرد اعلام شده است. همچنین، گفته شده با توجه به بیماری سلیمانی، حتما باید دارو به این فرد برسد؛ اما همچنان به هیچ کدام از نامه ها جواب داده نشده است. همچنان که دانشجویان دکتر مسعود سلیمانی هم به سازمان ملل نامه نوشته و دوهزار و 600 امضای الکترونیک را ضمیمه اش نموده اند؛ اما به این نامه هم پاسخی ارسال نشده است. گفته شده است سلیمانی در این چند ماه، پنج نفر را به دین اسلام تشویق نموده و هر پنج نفر مسلمان شدند و این کار، امری بزرگ در زندان های آمریکاست.

دکتر مسعود سلیمانی البته تنها تبعه ایرانی نیست که در سال های اخیر، به اتهام بی پایه واساس در کشورهای خارجی در بازداشت به سر می برد. یکی دیگر از موارد مهم این گزارش، مورد خانم نگار قدسی کنی است. از 23تیر1396، مقام های قضایی استرالیا نگار قدسی کنی، شهروند ایرانی مقیم استرالیا را به اتهام نقض قوانین تجاری ایالات متحده بازداشت نموده اند. مقام های استرالیایی تقاضاهای مکرر جمهوری اسلامی ایران برای بهبود شرایط نگهداری قدسی کنی را نادیده گرفته و پس از گذشت نزدیک دو سال از بازداشت او، هیچ حکمی صادر ننموده اند. همچنین، مهندس جلال روح الله نژاد به بهانه تأمین تجهیزات راداری مقابله با پهپاد درفرانسه زندانی و به آمریکا مسترد شد.

آنچه درباره مورد دکترسلیمانی و مهندس روح الله نژاد جالب به نظر می رسد، بازداشت آن ها به بهانه لغو تحریم ها بوده است؛ در حالی که اقدامات این دو ایرانی صرفا علمی بوده و چسباندن شائبه سیاسی بودن فعالیت های آن ها وهن محض است. مسوولیت پیگیری وضعیت این دانشمند ایرانی و دیگر ایرانیانی که به بهانه واهی در زندان به سر می برند، برعهده وزارت امورخارجه کشورمان است و انتظار می رود برای آزادی شهروندان ایرانی در بند غرب با جدیت کوشش نمایند. البته، وزیر امورخارجه ایران اردیبهشت سال جاری در نیویورک پیشنهاد مبادله زندانیان را مطرح نمود. او گفت اکثر اتهامات زندانیان ایرانی جعلی و نادرست است. این اظهارات دکترظریف در واکنش به اتهامات مطرح شده علیه افرادی است که در آمریکا زندانی شده اند که اتهام اکثرشان نقض محدودیت های آمریکا علیه صادرات به ایران است.

وزیر امورخارجه کشورمان به طرف آمریکایی تأکید کرد: بیایید تبادل کنیم. من پیش از این، همین کار را انجام داده ام و اکنون نیز قدرت و اختیار لازم برای اجرای آن را دارم. بعد از آن نیز سخنگوی وزارت امورخارجه ایران پیشنهاد دکترظریف برای مبادله زندانیان ایران و آمریکا را جدی و مسبوق به سابقه توصیف کرد. البته، وزارت خارجه آمریکا در واکنشی شتاب زده به این درخواست ایران و درراستای سیاست یک جانبه گرایی این کشور، با انتشار بیانیه ای ابتدا خواهان آزادی فوری شهروندان آمریکایی شد. وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه آمریکا نیز تأکید کرد: اگر اراده ای در رژیم آمریکا وجود داشته باشد، پیشنهاد وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران واضح است و به تفسیر و تأویلی احتیاج ندارد.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iraniro.ir شناسه مطلب: 504

به "11 ماه بازداشت بی دلیل دانشمند ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 ماه بازداشت بی دلیل دانشمند ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید